Nowe posty

Autor Wątek: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA  (Przeczytany 3038 razy)

Offline Fryc85

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
NVIDIA
Ściągnąłem ze strony NVIDIA , plik .run...wersja 515 (zalecany) (chodziło wcześniej na 470)
Lenovo Legion GeForce 1650
Po wcześniejszym wyłączeniu x-servera poleceniem w terminalu,zalogowałem się w trybie tekstowym i uruchomiłem instalacje SUDO pliku sciągnietego na dysk która przebiegła do końca i zakończyła się opisanym sukcesem.
Po uruchomieniu niestety czarny ekran i mrugająca kreska (wiadomo która)
Co teraz najlepiej zrobić?
Albo co należy zrobić?
Z USB tego co go uruchamiałem i instalowałem nie chce iść jakiś błąd kodowania.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-08-12, 12:18:06 »
Edytowane

- Warto robić kopie zapasową wąznych plików

- Jeśli masz kopie systemu, to wystarczy ją przywrócić.

- Jeśli nie masz kopii zapasowej systemu np. zrobionej przy pomocy TimeShift
wtedy ja sugeruję instalację na nowo systemu.

- Możesz próbować naprawić system z live -CD / - USB

Możesz npisać jaki dokładnie system masz to może Ci ktoś pomoże,
ale może to być czasochłonne.
Np. kiedyś zauważyłem że w ubunto - podobnych trzeba trochę inaczej dodawać sterowniki  / moduł do blacklist
  niż jest to w dystrybucjach rpm - owych


Informacja tylko:
- domyślne sterowniki mesa , lub nvidia z repozytorium powinny wystarczec / .run nie potrzebne.
- sterowniki nvidia .run instaluje sie bardziej tak jak np. w linku  https://askubuntu.com/a/149224
i trzeba czytac / rozumiec co one robią ( a najlepiej przeczytać kilka poradników )
np. " kill your current X server " chodzi bardziej o wyłączenie menadzera logowania
( każdy może mieć zainstalowany inny menadzer logowania  ! )
- ze sterownikami .run możesz mieć problemy
1. System może nie wstać po aktualizacji kernela.
ponieważ modul sterownika musi być za każdym razem przebudowywany do danej wersji kernela.
W systemie paczek robi to automatycznie program dkms lub coś jeszcze.
Dlatego dla takich sterowników aktualizacje kernela się wstrzymuje aż przyjdzie czas na  ręczną aktualizacje.
( przykład wstrzymywania aktualizacji dla wybranych pakietów w ubunto-podobnych https://help.ubuntu.com/community/PinningHowto )
2. Sterownik musi być dobrany do wersji kernela - nie zawsze, ale zazwyczaj.
 Inaczej może przywitać czarny ekran.
« Ostatnia zmiana: 2022-08-12, 12:28:46 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-08-12, 12:51:08 »
Sorry, ale więcej informacji.
- Jaki to system?
- Bootloader (GRUB, czy co tam masz) Ci się wyświetla, czy czarny ekran z migającym kursorem jest jedynym objawem, że komputer działa?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-08-13, 15:30:05 »
Dzisiaj tak spojrzałem że na dzień dzisiejszy najnowszy sterownik to 515.65.01
https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/191961/en-us/

Patrzyłem jakie są dostępne w zewnętrzych repozytoriach.
( raz kiedyś korzystałem  bo były tam nowsze sterowniki )
Zajrzałem na
https://launchpad.net/~graphics-drivers/+archive/ubuntu/ppa
No i jest tam link z informacją o dostępnych nowszych sterownikach.

Patrze w ustawienia "Nvidia Settings" i widzę że mam najnowszy sterownik 515.65.01
Nie mam, ani nie dodawałem żadnych dodatkowych repozytoriów.

Wniosek:
Jeśli używasz najnowszego Ubuntu 22.04 lub Linux Minta opartego o niego,
( lub inną dystrubucję bazującą na tej wersji Ubuntu )
to masz także najnowszy sterownik.
« Ostatnia zmiana: 2022-08-13, 15:39:25 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Fryc85

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-08-14, 19:23:53 »
Tak uzywam najnowszego Minta 20.3 ale w DriverMenager nie mozna bylo przelaczyc sterownikow i chodzilo tylko na wersji 470...Pokazywalo jakis blad przy probie.

Nagle mlodemu kiedy chcial odpalac world of tanks zaczelo pokazywac blad ze akceleracja nie jest wlaczona
.
Zrobilem nowe USB i dziala probuje tutaj przelaczac ,sciagam wlasnie trzy wersje sterownikow.

Sprzet to Lenovo Legion

Ogolnie na systemie z dysku kursor pokazuje ze komputer chodzi i moge wejsc w tryb tekstowy control+alt+F2 i tam coś robić ewentualnie ale Xorg tam jest włączony i instalowac sterownika się nie da.
Probuje z USB zaznaczylem teraz 515 i czekam na efekty....

O kernela sie pytalo tak jak opisales ludzie takze opisywali ze po takiej procedurze moze niestety okazac sie ze bedzie czarny ekran.

« Ostatnia zmiana: 2022-08-15, 00:51:37 wysłana przez Fryc85 »

Offline Fryc85

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #5 dnia: 2022-08-14, 19:40:08 »
Obecnie z USB dziala przelaczone na wersji 515...

Wiec zdecydowałem się na przeinstalowanie systemu,sciagnałem 20.3 cinamon  i podczas istalacji nie mam opcji przeistalowania!
Pisze ze chce zainstalowac mint 20.3 a na kompie wykryto mint 20.3 una i do wyboru mam kiepskie opcje albo kasowanie albo system obok systemu.NIE MA OPCJI PRZEINSTALOWANIA.Bez sensu wrrrr szukam w sieci czegoś i próbuje sciagnac z innego serwera ale to nic nie zmienilo.

USB tworze programem Uniwersal USB Installer

Wiec dalej probowalem i puscilem instalacje nizszego 470... pakietu NVIDIA w konsoli w Recovery,(start+Shift)niestety finalnie dalej mam czarny ekran.
Z kernel registration calkiem nie poszlo-bledy przerwana instalacja.

Na poczatku instalacji mamy komunikat ze to jest najlepsza i pewna instalacja i drugi że w ubuntu nie ma innej opcji zmiany sterownika za pomoca prostego przelaczania.Hmmmm ciekawe to???
I jeszcze taki był komunikat przed startem instalacji po sprawdzaniu kernela, także cos dalej nie tak :
« Ostatnia zmiana: 2022-08-15, 00:56:04 wysłana przez Fryc85 »

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #6 dnia: 2022-08-15, 08:31:06 »
Sprawdź program Ventoy - do tworzenia multiboot usb. Obsługa jest prosta.

Wrzucisz np. Gparted LiveCD LUB SystemRescueCD ORAZ Linux Mint na pendrive.

Przygotuj czyste partycje za pomocą GParted, potem reboot, uruchom instalator Linux Mint, instaluj na czysto.

Pierwsza czynność po czystej instalacji:
sudo su -
apt-get update && apt-get dist-upgrade

Potem, po ponownym uruchomieniu szukaj dopiero nowszych sterowników w repozytorium, a nie ze strony NVidia, ponieważ mogą nie być odpowiednio dopasowane do jądra i reszty systemu. W wyniku nieudanych instalacji "z łapy" dzieją się właśnie takie jaja...
marcin82

Offline Fryc85

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #7 dnia: 2022-08-15, 12:23:11 »
Ale dobra czemu nie mam opcji przeinstalowania?Przeciez linux mialbyc super wyborem pod tym wzgledem ze zawsze jest sto narzedzi do naprawy sytemu a juz widze ze jak cos sie stanie to gorzej jak z windowsem.... a teraz mam stracic wszystko bo glupiej instalacji systemu?
Sprobuje jeszcze tym programem co podales.

Jak juz uruchomie systemy i zanim odpale Device Driver to mam sciagnac te pliki do pobranych po co sa az 4 pliki? Jeden chyba nie potrzebny (...debian...)?

https://launchpad.net/ubuntu/+source/fabric-manager-510/510.85.02-0ubuntu2

Czy moze mam sciagnac cos innego czy nie mam nic sciagac?

Plan jest taki wedlug instrukcji z YT "swiat linuxa" idzie Win10 i obok tego bedzie Linux Mint pewnie juz ten nowy "21"
« Ostatnia zmiana: 2022-08-15, 13:54:01 wysłana przez Fryc85 »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #8 dnia: 2022-08-15, 14:32:21 »
Cytuj
Ale dobra czemu nie mam opcji przeinstalowania?Przeciez linux mialbyc super wyborem pod tym wzgledem ze zawsze jest sto narzedzi do naprawy sytemu a juz widze ze jak cos sie stanie to gorzej jak z windowsem....

Nie ma opcji odinstalowania, bo driver w formacie .run wpieprza w system moduły i biblioteki za plecami i bez jakiejkolwiek wiedzy managera pakietów. Manual każdego Linuksa ma wielkimi literami "używaj driverów z pakietów" i "nie instaluj samodzielnie binarnych driverów". Oczywiście twój system da się odratować bez reinstalacji, tylko potrzeba do tego po prostu wiedzy. Której (jeszcze) nie masz.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #9 dnia: 2022-08-15, 14:40:18 »
Słowem uzupełnienia:
- GParted masz na płycie instalacyjnej Linux Mint (na przyszłość kombajn Ventoy + kilka dystrybucji może się przydać w różnych okolicznościach)

- nvidia-fabricmanager masz w repozytorium (załącznik)
- oprogramowaniem zarządzasz albo w terminalu (apt, apt-get) albo przez Synaptic - graficzny menedżer)

Pisałem, kolejność działań:
1. Przygotowanie partycji
2. Instalacja
3. Aktualizacja
4. Wybór / instalacja nowszego sterownika i zabawy fabricmanager

Paweł +1

Na marginesie, jeśli chodzi ci o opcję znaną z Windows - przywróć do ustawień fabrycznych - nie ma, bo to nie Windows.

Instalacja z łapy jest niepolecana i prędzej lub jeszcze prędzej doprowadzi do rozwalenia systemu.

Na przyszłość - zakładając wątek podajesz wersję dystrybucji i informacje o sprzęcie, np. model laptopa.
« Ostatnia zmiana: 2022-08-15, 14:44:38 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #10 dnia: 2022-08-15, 14:58:00 »
Cytuj
Tak uzywam najnowszego Minta 20.3
A ja mam jeszcze nowszego Linux Minta 21

$  cat /etc/*release
DISTRIB_ID=LinuxMint
DISTRIB_RELEASE=21
DISTRIB_CODENAME=vanessa
DISTRIB_DESCRIPTION="Linux Mint 21 Vanessa"
NAME="Linux Mint"
VERSION="21 (Vanessa)"
ID=linuxmint
ID_LIKE="ubuntu debian"
PRETTY_NAME="Linux Mint 21"
...

$  inxi -Fxxxrn
System:
  Host: ... Kernel: 5.15.0-41-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
    v: 11.2.0 Desktop: MATE 1.26.0 info: mate-panel wm: marco 1.26.0 vt: 7
    dm: LightDM 1.30.0 Distro: Linux Mint 21 Vanessa base: Ubuntu 22.04 jammy
...

Zwróć uwagę co na końcu pisze. Jaka tam wersja Ubuntu jest.

========================

Edytowane
Mogę się spytać czemu nie chcesz skorzystać z aplikacji driver-manager z menu żeby zainstalować odpowiedni sterownik ?
https://www.youtube.com/watch?v=qRqCsQI7p2I

========================

Edytowane
Cytuj
do wyboru mam kiepskie opcje albo kasowanie albo system obok systemu.NIE MA OPCJI PRZEINSTALOWANIA
https://www.youtube.com/watch?v=fOHjqllzTy0
Tak jak w min. 1:16 musisz znaleść podobną opcję do " something else " , powinno tam pisać tryb zaawansowany , ręczna instalacja, lub coś podobnego.
Tam wybierasz na której partycji ma być zainstalowany system i czy partycja ma być sformatowana.

Rady
1. Do pomocy jeśli potrzebujesz możesz zainstalować i użyć innego menadzera dysków  GParted.
2. Radzę tworzyć etykiety podczas tworzenia i możesz to także tworzyć w GParted po instalacji systemu.
Dzięki etykietom i nazwom będzie Ci łatwiej rozpoznać dyski i partycje jeśli masz ich bardzo dużo.

Przykładowe komendy wyświetlające informacje o dyskach / partycjach
lsblk -o NAME,FSTYPE,FSUSE%,MOUNTPOINT,LABEL,PATH,UUID
blkid
sudo fdisk -l

===============================

Edytowane
Jeszcze tak po za tematem odnośnie tych binarek nvidia .run
Jest tam opcja "   --uninstall " ale nie gwarantuję że zadziała.
Bo dystrybucji Linux jest chyba tysiące i nie wiem czy Nvidia zawsze da radę to ogarnąć.
( pominąłem że mało kto korzysta z plików .run - zwykle Ci którzy nie mają chyba innych sterowników )
Dlatego paczki przygotowane przez dystrybucje działają pewniej.

Opcję znalazłem uruchamiając komendę bash NVIDIA-Linux-x86_64-515.65.01.run --help
i czytając co tam pisze i potem wygrzebałem to z / uruchamiając bash NVIDIA-Linux-x86_64-515.65.01.run -A

===============================

Edytowane
Jeszcze jedna rada, spróbuj nauczyć się korzystać z programu TimeShift do tworzenia kopii bezpieczenstwa systemu
- Na migawki systemu potrzebujesz drugą partycję wielkości systemu.

- Gry ze Steam możesz instalować na osobnej partycji.
Dzięki temu nie będziesz musiał ich instalować gier po każdej instalacji systemu.
Ale będziesz musiał nadać odpowiednie prawa dla partycji
Przykład moich uprawnień
$ ls -l
razem 24
drwx------ 2 moja_nazwa_użytkownika moja_nazwa_użytkownika 16384 kwi 18  2015 lost+found
drwxrwxrwx 3 moja_nazwa_użytkownika moja_nazwa_użytkownika  4096 sie 14 19:20 Steam
drwxrwxr-x 3 moja_nazwa_użytkownika moja_nazwa_użytkownika  4096 sie  1 23:59 SteamLibrary
Komendy chown i chmod bardzo przydatne do zmiany uprawnień
- Na partycji chyba raczej musi się znaleść folder SteamLibrary gdzie będą instalowane gry
- Najlepiej partycje dodać do pliku /etc/fstab ( niestety trzeba to robić ręcznie z terminala i edytora tekstu )
Dzięki temu partycja będzie montowana automatycznie i Steam będzie " zawsze " widział z niej gry.
# For Steam64  
/dev/disk/by-uuid/082mój_UUID_z_komendy_blkid /mnt/Steam64 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
Jak widzisz ja mam zamontowaną partycję w /mnt/Steam64. ( folder tam tworzyłem ręcznie )
- Będziesz musiał w Ustawieniach Steam wskazać gdzie ma szukać gier
przykład w min. 4:45
https://www.youtube.com/watch?v=BGBgtqhp0s8

Powodzenia :-)
« Ostatnia zmiana: 2022-08-15, 16:45:36 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Fryc85

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #11 dnia: 2022-08-15, 18:33:22 »
Oczywiście twój system da się odratować bez reinstalacji, tylko potrzeba do tego po prostu wiedzy. Której (jeszcze) nie masz.

Tak no to napewno, jestem z tych roczników co ratowali windows i grafiki w starym Dos'ie i nie było internetu.
Jak dla mnie pasowałoby tu wywalic wszystko związane z grafika i zainstalowac nowy pakiet proste i tyle prostego.....bo to by bylo ale w windows tutaj nie wiem jak wyczyscic wszystko co on wrzucil,gdzie co wrzucił i jak....
Na tym etapie zdecydowałem zrobic czego nie zrobilem czyli dwa systemy.Bedzie mniej problemów niż od tyłu.



Offline Fryc85

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #12 dnia: 2022-08-15, 18:36:56 »

- nvidia-fabricmanager masz w repozytorium (załącznik)
- oprogramowaniem zarządzasz albo w terminalu (apt, apt-get) albo przez Synaptic - graficzny menedżer)


Instalacja z łapy jest niepolecana i prędzej lub jeszcze prędzej doprowadzi do rozwalenia systemu.

Na przyszłość - zakładając wątek podajesz wersję dystrybucji i informacje o sprzęcie, np. model laptopa.

Dzieki bede o to pytał jeszcze jak sam cos nie poradze ,nie wyszukam

Co do instalacji z łapy kto miał wiedzieć ze to jest z "lapy" jak w linux trzeba zapodawać wiele z "lapy" a oficjalna strona Nvidia daje te pliki.Teraz już wiem :)

Offline Fryc85

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #13 dnia: 2022-08-15, 18:57:07 »
Cytuj
Tak uzywam najnowszego Minta 20.3
A ja mam jeszcze nowszego Linux Minta 21
Zwróć uwagę co na końcu pisze. Jaka tam wersja Ubuntu jest.
Edytowane
Mogę się spytać czemu nie chcesz skorzystać z aplikacji driver-manager z menu żeby zainstalować odpowiedni sterownik ?
Tak jak w min. 1:16 musisz znaleść podobną opcję do " something else " , powinno tam pisać tryb zaawansowany , ręczna instalacja, lub coś podobnego.
Tam wybierasz na której partycji ma być zainstalowany system i czy partycja ma być sformatowana.

Powodzenia :-)

-I tez mysle juz nad instalacja wersji 21
-Ubuntu takie samo
-Tak jak pisalem nie dalo sie przelaczyc sterownikow byl blad jakis z czyms z czopki...podobnie bylo na systemie z USB poki nie scianalem tych paczek .run do folderu pobrane-to tez dziwne chyba a moze nie bo juz sam nie wiem?
Paczek ,repezytoriow, plikow, juz sam nie wiem co do czego milion rozszeżeń i raczej mało klarownie na tych stronach co sciagac a co nie jak nie masz pelnej wiedzy to lipa.
Zaczynam szybko obserwowac to co zaobserwowałem czytając na poczatku o linuxie.
Po cholere komuś milion wersji tego samego systemu,zamiast dopracowywać jedną czy trzy.

Troche piszecie to duzo rzeczy, duzo wiedzy macie ale to raczej nie pokolei mało mi pomoże a nie chce tu zawalać was pytaniami.System postawilem i zainstalowalem wszystko co bylo potrzebne z wiedzy z google ale juz nie pamietam jak wiele tych rzeczy robilem.Życia raczej nie mam ochoty na to całego poswiecac takze jak bedzie działało to będzie jak bedą samoistne problemy co jakiś czas to cisne tym w paryję.

Rodzi sie problem z tworzeniem tylu partycji.Mam tylko 500GB
Jak mam tworzyc osobna windows,linux system, partycje dla home ,partycje dla steam.Okazuje się ze nie ma co dzielic już (jesli chodzi o wolne miejsce) i znowu mysle o sensownosci.Pozniej w razie powiekszania windows nie widzi tych linuxowych i rodzą sie kolejne problemy ufffffff....


Powodzenie będzie zatem potrzebne dzieki :)
« Ostatnia zmiana: 2022-08-15, 19:02:54 wysłana przez Fryc85 »

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Czarny ekran po instalowaniu najnowszego sterownika NVIDIA
« Odpowiedź #14 dnia: 2022-08-15, 21:48:59 »
Cytuj
Co do instalacji z łapy kto miał wiedzieć ze to jest z "lapy" jak w linux trzeba zapodawać wiele z "lapy" a oficjalna strona Nvidia daje te pliki.Teraz już wiem

Zawsze najpierw szukasz programu, sterownika w repozytorium. Jeśli nie ma - szukasz PPA dla Ubuntu, chociaż tego też nie polecam, bo takie pakiety nie zawsze podążają za zmianami w repozytorium i mogą wychodzić jaja.

Odnośnie podziału dysku twardego, pokaż wynik polecenia albo zrzut ekranu z programu GParted (zmaksymalizowane okno):
sudo parted -l

Jeśli masz więcej niż jeden dysk twardy w GParted przełączasz w okolicach prawego górnego rogu napędy sd* / nvm*. Jak widzisz szybciej i prościej jest klepnąć komendę :P

Napisz co chcesz mieć obok Windows, czy ma być partycja współdzielona - widoczna dla obu systemów, itd.


Przy okazji, jeśli sprzęt na to pozwala posprawdzaj na VirtualBox różne dystrybucje:
- Open Suse Leap
- Fedora
- Manjaro
- Mageia

Odnośnie rozszerzeń plików pakietów. Filozofii tu nie ma żadnej. Linuks dostarcza wszelkie oprogramowanie w formie pakietów, a *.rpm *.deb *.pkg.tar.zst to po prostu różne systemy pakietowania czyli w skrócie system zarządzania plikami w systemie linuks. W Windows masz instalatory *.exe *.msi, sklep MS Store i pewnie tona innych cudów - w grubym skrócie to jest takie samo tylko że inne :P

« Ostatnia zmiana: 2022-08-15, 21:57:42 wysłana przez marcin'82 »
marcin82