Nowe posty

Autor Wątek: lenovo_miix3 linux friendly + UEFI, ale BEZ legacy mode i niedziałającym GPT  (Przeczytany 1591 razy)

Offline macqny

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Witajcie,
Posiadam dotykowy lenovo_miix3, z którego dość dawno celowo usunąłem win8.1 wraz z partycjami w celu instalacji linuxa.

Fakty:
Producent nie dał możliwości zmian w biosie pomiędzy Uefi/Legacy. Żadnej także opcji wyłączenia CSM. To co mogę w BIOS zmienić to tylko wyłączyć Secure Boot co też zrobiłem.  Brak opcji aktualizacji Biosa. Producent się wyparł, określił usunięcie partycji z instalką jako nienaprawialna usterka poprzez zewnętrzny nośnik. Nie butuje żadne USB zrobione przez Rufusa (nawet z WIN poprzez WinToFlash). Instalka na USB np MINTa na MBR i GPT nieczytelna przy bootowaniu.

Rozwiązanie, w którym potrzebuję Waszego wsparcia:
odszukałem osobę, która poradziła sobie z problemem używając GRUBa i znająca konfigurację tego Lenovo od środka.
Idąc jego śladem wiemy już, że komputer ma UEFI firmware BEZ legacy mode emulation. Dowiadujemy się też, że GPT nie działa na tym kompie więc nie jest tym samym zgodny z UEFI. Być może jest to przyczyna braku możliwości startu z nośników robionych różnymi sposobami. Domyślam się, że trzeba zrobić nośnik linuxa w trybie BIOS, który powinien startować z MBR, a nie EFI ze startem z GPT na co sprzęt nie pozwoli.

Oszukane źródło wydaje się wiarygodne wraz ze sposobem jak poradził sobie ów człowiek z rozwiązaniem. Niestety moja praktyka z linuxem jest na niewystarczającym poziomie. Bardzo proszę o wsparcie w pokierowaniu jak widzę zaawansowanych kroków ów człowieka:
https://www.normalesup.org/~george/comp/linux_lenovo_miix3/

Zatrzymałem się w połowie jego instrukcji na tworzeniu bootowalnego obrazu:

To generate the bootloader image, I used GRUB2 with the following commands (the shell is Zsh):

m=(
  acpi adler32 all_video bitmap bitmap_scale blocklist boot btrfs bufio
  cat chain configfile crypto datetime disk echo efi_gop efi_uga
  efifwsetup efinet ext2 extcmd fat file font fshelp gcry_sha512 gettext
  gfxmenu gfxterm gfxterm_background gzio halt help hfsplus http iso9660
  jpeg keystatus linux linuxefi loadenv ls lsefi lsefimmap lsefisystab
  lssal lzopio memdisk minicmd mmap net normal part_apple part_gpt
  part_msdos password_pbkdf2 pbkdf2 png priority_queue reboot relocator
  search search_fs_file search_fs_uuid search_label serial sleep terminal
  test tftp tr trig true video video_bochs video_cirrus video_colors
  video_fb
)
grub-mkimage -o /tmp/grubia32.efi -O i386-efi -p /boot/grub $m

Z gory dziękuję za wsparcie i wskazówki co do powyższej tezy (i może inne opinie).
ten lenovo to bardziej tablet z odczepianą klawiaturą. Brak możliwości otwarcia. To ostatnia jego szansa wyrzuceniem do elektrośmieci.

pozdr

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Cytuj
Zatrzymałem się w połowie jego instrukcji na tworzeniu bootowalnego obrazu:

Ale zatrzymałeś się bo się zmęczyłeś? Czy bo jakieś błędy były? Jakie?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline macqny

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
zatrzymałem się, bo moja praktyka z linuksem jest słaba, co by nie napisać amatorska. Mam na osobnym sprzęcie gotowy do pracy Mint, który mógłby posłużyć do zrobienia bootowalnego pena lecz nie potrafię już na wstępnie użyć Gruba wg wskazań. Dlatego wasze wsparcie jest z dużym wskazaniem na wyrozumiałość ;) Z drugiej strony wartością będzie dla mnie nauczenie się na tym przykładzie nieco więcej w systemach linux. Czy gruba2 można odpalić po zalogowaniu do Minta, czy trzeba go przygotować na jakimś penie i dopiero bootować go gdzieś, gdzie autor zaczyna tworzyć kolejny bootowalny pen pod ferelnyu Lenovo?