Nowe posty

Autor Wątek: Jak zainstalować sterowniki do karty sieciowej TP LINK WN350GD  (Przeczytany 1731 razy)

Offline Flutteragon

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Tak jak w temacie, czy w ogóle się da? Jestem świeżakiem jeżeli chodzi o Linuxa.
Linux Mint 19.3 32bit. Mogę pobrać na swój komputer i przerzucić pendrivem na ten z Linuxem.
Nie mam jak podłączyć do niego kabla Ethernet. Karta działała wcześniej na systemie Win Xp. Dziękuję z góry <3

Tutaj link do sterownika, który użyłem przy Win Xp, nie wiem czy to się przyda ale wrzuce.

https://www.tp-link.com/us/support/download/tl-wn350gd/

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować sterowniki do karty sieciowej TP LINK WN350GD
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-08-04, 05:55:46 »
Ta karta powinna po prostu zadziałać "z pudełka". Według sieci ma chipset ath5k, od lat natywnie wspierany w kernelu bez dodatkowych czynności.

Co to za komputer? Od dawna nie widziałam 32-bitowego PCta...
« Ostatnia zmiana: 2022-08-04, 05:58:04 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Flutteragon

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować sterowniki do karty sieciowej TP LINK WN350GD
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-08-16, 18:21:59 »
Jak miałem na nim Xp-ka to komputer widział "Uknown device" i dopóki nie zainstalowałem sterowników to nic nie mogłem z nią zrobić.

A komputer? Złomek, chce zrobić z niego jakiś użytek bo mamie się laptop zepsuł a Youtube na nim działał gitarka, więc i Netflix pewnie by zadziałał. A co do podzespołów to Pentium 4 2.80 GHz (3.20 nie chciał działać, nie wiem czemu, głośniczek pikał.) 2,5 albo 3Gb Ramu DDR i brak karty graficznej bo okazało się, że Radeonik HD 4550 wyzionął ducha. :(

Wybacz, że tak późno odpisałem, nie spodziewałem się szczerze, że ktoś odpowie x3

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować sterowniki do karty sieciowej TP LINK WN350GD
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-08-18, 13:28:48 »
Co do złomka: Popatrz na to.
Za 512zł masz i5 Haswella (4C 4T), 8GB RAM i 320GB HDD (z możliwością wymiany na SSD albo dołączenia drugiego SSD w formacie M-SATA). Ma USB3.0, video na DVI i DP (nie ma VGA). Minus - nie ma WiFi, ale można wpiąć coś na USB.
Mam w domu na tym zrobiony serwer FreeBSD, ale 100% chodzi pod Linuksem. Dodatkowo bez problemu pójdzie któryś PC-towy fork Andka czy ten nowy, uniwersalny ChromeOS.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować sterowniki do karty sieciowej TP LINK WN350GD
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-08-18, 15:07:32 »
Cytuj
Co do złomka: Popatrz na to.
Za 512zł masz i5 Haswella
...
Mam w domu na tym zrobiony serwer ...

Pozwolisz że się wtrącę, ewentualnie możesz przenieść mój post do osobnego tematu.
I spytam czy masz tam opcję " Legacy " w Biosie i czy aktualizujesz  Bios tylko z FreeDos ?
Ponieważ jedną z opcji jaką rozważałem to kupić stary PC x86 ze względu że na takim zadziała większość systemów
 i przerobić go na router.
Ewentualnie dokupić kartę sieciową 4x1GbE RJ45 ( 4 gniazda ethernet )

Oprócz posiadania zewnętrznego zasilacza najbardziej obawiam się że
- nie będzie opcji LEGACY, tylko UEFI
- aktualizacja tylko z FreeDOS
( możliwe że mi zbutuje, ale nie wiem jak przenieść plik z Biosem  tam i jak go odnaleść z poziomu FreeDOS )
( Kiedyś jak sciągałem to była gotowa partycja FreeDOS na której Bios się nie zmieścił )

np. taki Dell Wyse 5070 nie posiada opcji LEGACY  https://www.youtube.com/watch?v=dja_yl_1OSo&t=114s
« Ostatnia zmiana: 2022-08-18, 15:11:37 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jak zainstalować sterowniki do karty sieciowej TP LINK WN350GD
« Odpowiedź #5 dnia: 2022-08-18, 19:47:21 »
Jest tam Legacy, to stary sprzęt (ten BSD jest przeniesiony ze starego kompa całkiem bez UEFI, więc jestem w 100% pewny).
W sumie rzadko aktualizuję BIOSy, jeżeli nie muszę (wsparcie dla CPU, łaty bezpieczeństwa), wiec nie wiem. Ale to sprzęt "flotowy", więc raczej powinien mieć opcję aktualizacji BIOSa z sieci albo z pena.
Ta konkretnie maszynka nie ma miejsca na żadną kartę rozszerzeń.

Co do routera (moja prywatna opinia poparta paru latami doświadczenia) : szkoda czasu, szkoda prądu, szkoda pieniędzy na router na PC. Kup Mikrotika.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy