Nowe posty

Autor Wątek: O co chodzi ludziom gdy mówią o instalacji GRUB w Biosie?  (Przeczytany 767 razy)

Offline kowa.pi

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Chodzi o to, że laptop nie obsługuje rozruchu z dysku PCIE (NVME). Ludzie powiadają, aby zainstalować GRUBa w UEFI.
O co im chodzi?
O instalację systemu w trybie UEFI?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: O co chodzi ludziom gdy mówią o instalacji GRUB w Biosie?
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-07-05, 13:12:56 »
Moja wyszukiwarka nie znalazła " zainstalować GRUBa w UEFI. "
Cytuj
O instalację systemu w trybie UEFI?
Możliwe.

« Ostatnia zmiana: 2022-07-05, 14:07:40 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: O co chodzi ludziom gdy mówią o instalacji GRUB w Biosie?
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-07-05, 14:01:28 »
w EFI , a nie w UEFI
tak ludzie mówią ;)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: O co chodzi ludziom gdy mówią o instalacji GRUB w Biosie?
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-07-05, 14:08:26 »

Cytuj
laptop nie obsługuje rozruchu z dysku PCIE (NVME).
https://askubuntu.com/questions/1180961/computer-does-not-support-booting-to-a-nvme-ssd

W linku gość radzi by GRUB zainstalować na zwykłym dysku i ten GRUB wykryje ( po ręcznej aktualizacji - update-grub)
inne systemy na pozostałych dyskach i doda do swojego menu.
( czy ma znaczenie dla GRUBa jak były stawiane systemy UEFI / Legacy czy partycje dysku GPT / MBR , nie wiem może nie ma znaczenia )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline kowa.pi

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: O co chodzi ludziom gdy mówią o instalacji GRUB w Biosie?
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-07-07, 08:23:55 »
Od tych bzdur wypisywanych w necie wymiotować mi się już chce. Ludzie, nie umieją czytać i to jest podstawowy błąd każdej konwersacji. Liznął jakiś [bluzgi] Minta w tydzień i myśli że już rządzi. Nerwy mi siadają bo za każdym razem trzeba łopatologicznie tłumaczyć każdemu wszystko.

Ludzie nie trybią co to znaczy że laptop nie BOOT-uje z NVME!
Ludzie nie trybią co to znaczy że laptop przy rozruchu nie widzi partycji z tego dysku!
Ludzie nie trybią, jaka jest różnica między uruchomieniem komoutera z instalatorem jakiegoś linucha a z próbą uruchomienia tego samego sprzętu z dysku NVME!
Do ludzi, nie dociera że EFI szuka plików typu BOOTX64.EFI w jakimś sprzęcie tylko i wyłącznie na magistrali SATA a nie PCIE, dlatego potem...
... ludzie nie trybią, że nie ma szans rozruchu pewnego rodzaju laptopów właśnie z dysku NVME.
Mogę instalaować Gruba i inne gdzie chcę a i tak komputer nie wystartuje bo bios nie szuka na dysku NVME partycji rozruchowych.
Są obecnie trzy sposoby na ogarnięcie tematu w tym laptopie:

1. instalacja FAT32 BOOT ESP na drugim dysku (na dysku SATA) i reszty systemu na NVME
2. instalacja FAT32 BOOT ESP na karcie pamięci (z której laptop obsługuje rozruch) i tam wepchnięcie Gruba
3. instalacja FAT32 BOOT ESP na pendrive i rozruch jak w przypadku karty pamięci tyle że z USB

Reszta nie działa i działać nie będzie bo HP to sp.....lona firma, która klientów ma gdzieś. Od kilku lat ludzie w supporcie HP prosili o aktualizację biosu i się nie doprosili.
« Ostatnia zmiana: 2022-07-07, 17:58:08 wysłana przez Arkadiusz Bednarczyk »