Nowe posty

Autor Wątek: Przeniesienie partycji ROOT i HOME na dysk NVME  (Przeczytany 1167 razy)

Offline kowa.pi

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Przeniesienie partycji ROOT i HOME na dysk NVME
« dnia: 2022-07-02, 12:47:44 »
Pokręcony ten instalator Manjaro (Xfce). Dlaczego nie ma wyboru co do lokalizacji FAT32 (BOOT)?
Mam problem. Kupiłem dysk NVME PCIE 256GB i okazuje się że skopany na łeb (inaczej tego nie nazwę) HP ma kolejnego focha.
Wcześniej miał fochy na karty LTE M2.
Wyszło, że nie chce bootować z NVME bo HP uznaje ten port jako port CACHE. Wcześniej miałem dysk LiteON M2 SATA i bootował bez problemu.
Na nowym NVME w ogóle nie widzi partycji rozruchowych, szlag by go trafił (laptopa).

Pomyślałem sobie, że mając dwa dyski w laptopie (2.5" SSD oraz M2 NVME) zainstaluję FAT32 na dysku SSD (który widoczny jesy jako bootujący) a system ROOT i HOME wepchnę na PCIE który po odpaleniu systemu z pendrive jest normalnie obsługiwany i widoczny.

No to się przejechałem. W linuxach jakie spradziłem (Manjaro, Mint, Ubuntu, Debian, Astra) nie ma takiej oocji, aby podczas ręcznego partycjonowania ustawić sobie FAT32 (rozruchową) na innym (fizycznie innym) dysku aniżeli ten, na którym ma być ROOT.

Można to jakość obejść?
To pytanie głównie do znawców Arch Linuxa. Czy w Linuxie Arch podczas instalacji można zamontować dwa dyski jednocześnie?
Chciałbym zrobić MOUNT dysku SDA (zwykłe ssd), tam zamontować FAT32
oraz
MOUNT dysku NVME i tam zamontować /ROOT.

Przejdzie to?

Offline kowa.pi

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Przeniesienie partycji ROOT i HOME na dysk NVME
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-07-03, 12:40:35 »
Bardzo dziękuję za pomoc!
Tak, tak, już wiem. Pro rosyjski się stałem. Prorosyjski znaczy dziś wszsytkiemu winny a winnym się nie pomaga.
Sorry, że poszedłem za rodzinnością i tradycją zamiast za nową rasą LGBT.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Przeniesienie partycji ROOT i HOME na dysk NVME
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-07-03, 18:54:42 »
Człowieku, weekend jest, nie wszyscy siedzą 24/7 na forum. Nie poganiaj.

1. Arch ma w d*ie ile i jakich dysków masz, jak długo prawidłowo to z(a)montujesz podczas instalacji przed uruchomieniem genfstab-a. Twoim problemem jest, czy UEFI płyty to zobaczy po zainstalowaniu.

2. Specjalnie zrobiłem VM z dwoma HDD: 200MB SATA SSD i 16GB NVMe SSD. EFI na pierwszym dysku, root na drugim, jak u Ciebie. No, to mam złą wiadomość dla Ciebie:
   * Archa nawet nie testowałem... Wiem że to działa.
   * Manjaro XFCE 21.3.0-220617: cholera, nie dość, że się zainstalowało, to działa...
   * Ubuntu 22.04 (czyli pewnie i Mint, nie chce mi się sprawdzać): cholera, nie dość, że się zainstalowało, to działa...
   * Astra: no, teraz to już przegiąłeś...

Żeby nie być gołosłownym: lsblk i mount z zainstalowanego Ubuntu:
#> lsblk:

sda           8:0    0   200M  0 disk
└─sda1        8:1    0   198M  0 part /boot/efi
nvme0n1     259:0    0    16G  0 disk
└─nvme0n1p1 259:1    0    16G  0 part /home
                                      /


#> mount (wycięte pozostałę śmieci)
/dev/sda1 on /boot/efi type vfat (rw,relatime,fmask=0077,dmask=0077,codepage=437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,errors=remount-ro)
/dev/nvme0n1p1 on / type btrfs (rw,relatime,ssd,space_cache=v2,subvolid=256,subvol=/@)
/dev/nvme0n1p1 on /home type btrfs (rw,relatime,ssd,space_cache=v2,subvolid=257,subvol=/@home)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline kowa.pi

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
Odp: Przeniesienie partycji ROOT i HOME na dysk NVME
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-07-03, 20:24:43 »
Ja już wysiadam! Masakra jest! Nie wiem, debil jetem i tyle, małpa z zoo nieumiejąca poprawnie choćby czytać i klikać.
Zrobiłem tak:

0. stworzyłem czystą partycję EXT4 na całym dysku NVME
1. sprawdziłem UID dysku NVME
2. zapisałem ten UID poprawnie

Na działającym i sprawnym Manjaro w terminalu zrobiłem:
mount -t ext4 -o sync /dev/nvme0n1p1 /mnt
mv /home/* /mnt/ && sync

Cała zabawa z przeniesieniem /HOME trwała około 20min. Gdy skończył z roota jeszcze wyedytowałem fstab:
# <file system>             <mount point>  <type>  <options>  <dump>  <pass>
UUID=EA96-6D71                            /boot/efi      vfat    umask=0077 0 2
UUID=8fa5783b-85bf-43d0-9f0f-b4fdfeb09d3f /home ext4 auto,nouser,defaults,nodev,noatime
UUID=6e2eb1a8-2f92-46ce-8db7-5007e2b93c30 /              ext4    defaults,noatime 0 1
tmpfs                                     /tmp           tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0
ramdisk  /ramdisk  tmpfs  defaults,size=4G,x-gvfs-show  0  0

gdzie pierwszy UID od góry [8fa5783b-85bf-43d0-9f0f-b4fdfeb09d3f] to dysk NVME.
Robię reboot i system stoi!
Pierwotny /HOME jest PUSTY, dane przeniesione na NVME, na NVME wszystko jest ok, wszystkie dane w katalogu domowym cacy.
Dlaczego system podczas startu NIE MONTUJE dysku NVME wyświetlając komunikat że NIE MOŻNA ZAŁADOWAĆ PARTYCJI  /HOME?

Po przebojach z RESOURCE MODE odpalam Manjaro z pendrive, chrootuję do systemu, kopiuję całe /HOME z dysku NVME nazad na dysk 2.5" i ... reboot. System uruchamia się prawidłowo.

Ciągle zastanawiam się, co ja takiego źle robię że to nie wychodzi?
Mam wrażenie że podczas BOOTowania system montuje tylko i wyłącznie partycję /ROOT w której nie ma już /HOME (jest puste) i jakoś dziwnie omija plik FSTAB bo nie montuje po UID nowego dysku na którym jest /HOME.

Innego wytłumaczenia nie mam.



« Ostatnia zmiana: 2022-07-03, 20:27:28 wysłana przez kowa.pi »