Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint  (Przeczytany 1319 razy)

Offline wiktorkot

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« dnia: 2022-06-04, 21:16:28 »
Pytanie o opinie do fachowca.
W ramach nauki Linuxa planowałem  uruchomic Knoppix 9.1 DVD ale niestety instalacja został przerwana w 1/3 ekranu. Pojawił się ciemny ekran i musiałem restartować komputer.
Sprawa jest o tyle ciekawa ,że uruchamiam Knoppix 5.3 DVD na tym samym komputerze, instaluje się bez problemu. Na dodatek żadna edycja Ubuntu lub Mint  również się nie instaluje. Pytanie czy jest edycja  Knoppixa, która mogła by się zainstalowac na tym starym komputerze, lub  czy jest sposób na instalacje nowej wersji przeglądarki internetowej w Knoppix 5.3 DVD, która pozwoli na przegladanie Internetu. Konfiguracja komputera AMDAthlon64 3200+ AMD Radeon 9250.
Konfiguracja komputera w postaci pliku graficznego AMDAthlon64, przedstawia  załącznik.
Z góry dziękuje za uwagi oraz opinie czy jest jeszcze szansa na wykorzystanie w/w komputera do nauki Linuxa.

W Internecie znalazłem
Najnowsze jądra przeniosły ustawienie trybu wideo do jądra. Tak więc całe programowanie specyficznych dla sprzętu częstotliwości taktowania i rejestrów na karcie graficznej odbywa się w jądrze, a nie w sterowniku X, gdy serwer X uruchamia się. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ładnie wyglądających ekranów powitalnych (rozruchowych) o wysokiej rozdzielczości i migoczących przejść od rozprysku rozruchowego do ekranu logowania. Niestety, na niektórych kartach nie działa to poprawnie i kończy się na czarnym ekranie. Dodanie parametru nomodeset instruuje jądro, aby nie ładowało sterowników wideo i używało trybów BIOS-u do momentu załadowania X.

Zauważ, że ta opcja jest czasami potrzebna dla kart nVidia podczas korzystania z domyślnych sterowników "nouveau". Zainstalowanie zastrzeżonych sterowników nvidia zwykle sprawia, że ta opcja nie jest już konieczna, więc może nie być potrzebna, aby ta opcja była trwała, tylko dla jednego rozruchu, dopóki nie zainstalujesz sterowników nvidia.

Pytanie jak stworzyć DVD np.Mint lub Ubuntu która pozwoli na instalacje Linuxa na w/w komputerze.


Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-06-05, 12:06:28 »
Ta karta graficzna ma 20 lat... Jest jeszcze szczątkowo wspierana przez duet driverów radeon (część obsługująca kernel i X11) i r200 (część obsługująca MESA/OpenGL). Pierwsza połówka jest częścią drivera ati (to jest coś innego niż driver amdgpu). Może też wymagać firmwaru, choć strona nie wspomina o potrzebie dla tak starych kart.

Pełna funkcjonalność tych kart była dostępna przez zamknięty driver fglrx, jednak jest on martwy od tak dawna, że jest niekompatybilny z jakimkolwiek współczesnym systemem.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline wiktorkot

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-06-05, 13:23:36 »
Kicha a Linux jest reklamowany jako lekarstwo dla starych komputerów.
Zainstalowany został bez problemów Widows 7 ale jest problem z szybkoscią dziaania bo jest tylko 1 MB pamieci. Spróbuje teraz zainstalowac Viste moze to rozwiaze problem. Orginalnie komputer śmigał na XP64 ale wstyd już uzywać XP.
Ale mam pytanie do guru, ponieważ bez problemów uruchamia sie Knoppix DVD5.3 , czy jest sposób na instalacje nowej przegladarki internetu w tym systemie aby w końcu zacząc eksperymentować z Linuxem. Pytanie drugie czy jest sposób na uaktualnienie Knoppixa po instakacji z DVD do nowej wersji, która bedzie uruchamiana z dysku.
Do linuxa przymierzam sie juz 30 lat i cały czas jest cos w poprzek, ale znalazłem informacje że Chińczycy rezygnują  z Widowsa i propaguja Ubuntu, wiec jeszcze raz spróbuję.
Mam nadzeje że w Polsce sa fachowcy którzy rozwiążą ten problem.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-06-05, 15:22:13 »
Cytuj
Kicha a Linux jest reklamowany jako lekarstwo dla starych komputerów.
Pozwolisz że się wtrącę jeśli nie zgaśnie mi wcześniej komputer.

Knoppix to dystrybucja głównie do zastosowań jako live DVD
https://knoppix.net/wiki/Category:Hard_drive_Installation
Dodatkowo tam pisze że nie wspiera on aktualizacji.
To bardziej dystrybucja podręczna którą czasem warto mieć. Z przeznaczeniem do " pomóż / poratuj "

Ubuntu wspiera głównie nowy sprzęt.

Linux Mint bazuje albo na repozytorium Ubuntu albo na repozytorium Debian-a.
Więc musisz się konkretniej okreslać co pobrałeś.

Możesz przetestować któreś z obrazów z https://puppylinux-woof-ce.github.io/
To system/y dedykowane na starsze komputery.


Jak będziesz testował dystrybucje Linux, problem sterowników to nie jedyny problem jaki może Cię spotkać,
- pobrane iso z niewłaściwą architektórą ( 32bit / 64bit )
- nowszy instalator który nie wspiera dysków sformatowanych na " MBR dos "
( system się zainstaluje, ale potrzebuje bootloadera do uruchomienia systemu, bez tego nie wstanie )
- zbyt ciężkie aplikacje ( można je próbować zastąpić lżejszymi, ale są takie których się czasami nie da bez większych zmian )
« Ostatnia zmiana: 2022-06-05, 15:26:17 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #5 dnia: 2022-06-06, 09:02:19 »
Kicha a Linux jest reklamowany jako lekarstwo dla starych komputerów.

Tak. Do tego są specjalnie, dedykowane dla starych komputerów dystrybucje. Mają wszystkie potrzebne łatki bezpieczeństwa i są na bieżąco aktualizowane. Nie ma obecnie technologii, żeby jakikolwiek współczesny, pełny system graficzny, mający współczesne wymagania, zadziałał w sposób "używalny" na 15-20 letnim sprzęcie z jednowątkowym procesorem i 1 GB RAM.

Knoppix 5.3 ma 14 lat, jest z epoki tego komputera. Dziwne, gdyby na nim nie działał.
« Ostatnia zmiana: 2022-06-06, 09:37:33 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline wiktorkot

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #6 dnia: 2022-06-06, 18:26:17 »
Witam
Tak to jest gdy człowiek jest głąb i nie potrafi skonfigurować instalacji Linuxa na stary komputer z Windows 7. Ale z drugiej strony jak mawiał "Skrzypek na dachu" żaden czytelnik mojego bloga  https://patentyblog.pl nie korzystał z linuxa (patrz załacznik), więc można go potraktowac jako zabawkę, jako hobby, bez praktycznego zastosowania. Podobna sprawę zaliczyłem osobiście gdy kupiłem Attari za 750 $ i szybko sprzedałem bo nadawał sie tylko do zabawy dla dzieci. Dopiero gdy kupiłem AT, w cenie Malucha, mogłem otworzyc firmę w domu. Ale z drugiej strony nadrabiam swoje braki w wykształceniu publikując kolejne artykuły mojego bloga, mam nadzieje z pożytkiem dla czytelników. Sam jestem ciekawy czy starczy mi jeszcze czasu aby pobawić sie z Linuxem, ale to jest chyba plan na kolejne wcielenie. Dziekuje za opinie  fachowców, czas wracac do Windowsów.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #7 dnia: 2022-06-07, 08:42:31 »
Zostałem na swój uroczy sposób przywołany do tablicy. Jestem tutaj chyba najstarszym "stałym" starym prykiem, swoją przygodę na PC zaczynałem jeszcze przed Windows 3.0 (DOS 2.0, komputer z dwoma flopami 360kB i bez twardego dysku, grafika Herkules z bursztynowym monitorem), przejechałem wszystkie Windowsy od Win3.0/WinNT4.0 do 11 (z pominięciem ME — przeczekałem je na Win 2000 Workstation i Visty — przeczekałem ją na XP i XP64). Przejechałem też większość istniejących dystrybucji od czasów Debiana 3-ki.

Sprzęt aktualizuję dopiero wtedy, gdy soft, z którego korzystam wymaga aktualizacji platformy (lista rozkazów, obsługiwane interfejsy, sensowność rozbudowy, wydajność, zużycie mocy). W przypadku platform 64-bitowych to były kroki AMD64-3000+ -> i7-960 -> i7-4771 -> i9-12900. W pracy mam jeszcze laptopa z mobilnym i7 pierwszej generacji (2C/4T) i to jest dla mnie absolutne minimum wydajności dla sensownej pracy niewymagającej użycia cięższych kompilatorów. Absolutnie nie wyobrażam sobie pracy zawodowej na maszynie jednowątkowej (gdzieś w szafie mam chyba płytę z Bartonem 1800+, może go podręczę dla zabawy).

Proszę zauważyć pewną prawidłowość:
* Komputer ma ~15 lat
* Knoppix 5.3 ma ~14 lat
* Windows 7 ma ~13 lat

Czy widzi Pan już jakąś zagadkową zbieżność dat? Może to, że te systemy działają na komputerze im współczesnym jest jakąś zamierzoną ich właściwością? Nie wiem, nie znam się, tak tylko pytam...

Dla sprawiedliwości, skoro próbował Pan instalować współczesne, pełne dystrybucje Linuksa, proszę podjąć rękawicę i opowiedzieć nam, jak się instalowało i pracowało na tym komputerze w Windowsie 10. Bo dopiero to jest porównaniem "oranges to oranges". Bo na razie jest komputerowy odpowiednik focha, że dzisiejszy sklep z częściami na stacji benzynowej nie ma gaźnika do malucha...

Podsumowując, ma Pan negatywną opinię o współczesnym systemie operacyjnym na podstawie tego, że nie działa na (obiektywnie) antycznym komputerze, jako kontrprzykład podając system, którego ostatni SP opublikowano 11 lat temu, a resztki wsparcia skończyły się 2.5 roku temu?



Cytuj
żaden czytelnik mojego bloga ... nie korzystał z linuxa (patrz załacznik), można go potraktowac jako zabawkę, jako hobby, bez praktycznego zastosowania.
* Załącznik nic nie mówi o używanych systemach.
* Skoro Linux to dla Pana zabawka, czemu hostuje na nim Pan swój blog? Zabawki się do tego nie nadają.

Z całym szacunkiem, dla mnie to Windows jest nieergonomiczną zabawką — nie można go zmusić do najprostszych rzeczy. Używam go zresztą wyłącznie jako platformy do uruchamiania (niektórych) gier. Całe życie prywatne i zawodowe prowadzę na Linuksie i FreeBSD. Moja mama (70+) od 15 lat używa wyłącznie Linuksa.
« Ostatnia zmiana: 2022-06-07, 09:08:23 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline wiktorkot

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #8 dnia: 2022-06-07, 21:46:04 »
Wojny wygrywaja amatorzy, którzy przejmuja inicjatywe jak zawodowcy nie dają radę. 
To bardzo dobrze, źe jest w Narodzie duch walki, kto wie może będzie potrzebny?
A tak na poważnie ściagnąłem sobie już Open BSD ale nie mam dobrej instrukcji instalacji, więc jeżeli nasze słoneczko mogło by pomóc w tej materii to będzie pochwała w jadłospisie (patrz wspomnienia- słuzba czynnej lata 60 ). W ramach wymiany doświadczeń przesyłam sugerowane wykresy użycia systemów podczas przeglądania bloga.
Ostatnia spraw dotyczy przekazania sprawnych historycznych komputerów Windows 98, Windows 2000, Windows XP lub Vista dla szkoły jako zabytki w celach edukacyjnych (monitory są lampowe ale sprawne. Szkoda mi wyrzucic sprawny sprzęt może sie jeszcze przyda.
Z harcerskim pozdowieniem dla Pana Pawła.
Wiktorkot

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #9 dnia: 2022-06-08, 09:01:13 »
Wez nie dziaduj i  kup se za 200pln laptop z core2duo i 2gb ram i zainstaluj normalne distro. Wtedy będziesz się bawił w naukę systemu a nie filozofował o windowsach na linuxowym forum. Linux jest bardzo wszechstronny ale jednak ma swoje limitacje np. na żelazku i tosterze nie daje się zainstalować.

Offline wiktorkot

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #10 dnia: 2022-06-08, 16:26:44 »
Przepraszam fachowców, że ośmieliłem sie zadać pytanie. ale to efekt seniora.
Nie widzi, nie słyszy, ale sie czepia. Morda w kubeł jak mówił sierż.  Kowalski w odpowiedzi na trudne pytania. Ale z drugiej strony mój nietakt wynikał z mojej maksymy zyciowej (Kto pyta nie bładzi ), skad mogłem wiedziec, że na tym forum obowiązuje zasada ( Siła głosu siłą argumentu).
Na pocieszenie zostaje mi tylko satysfakcja, że się nie da, jak sie nie da.
Czuj, czuj, czuwaj
Wiktorkot

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Biały ekran podczas instalacji Ubuntu lub Mint
« Odpowiedź #11 dnia: 2022-06-08, 17:01:05 »
Się da. Ale dużym nakladem pracy osoby dobrze znającej się i siedzącej bezpośrednio przy tym kompie. Dedykowany build Gentoo z bardzo starannie przygotowaną konfiguracją prawdopodobnie działałby calkiem akceptowalnie.

Ale efekt (poza samą satysfakcją) będzie całkowicie niewart poświęconych sił i środków. Trochę jak próba zbudowania stodoły za pomocą (kontenera) szklanych młotków. Da się, ale lepiej kupić jeden, najtańszy ale metalowy.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy