Nowe posty

Autor Wątek: Jak przenieść obraz dysku na inny dysk  (Przeczytany 1145 razy)

Offline m72

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Jak przenieść obraz dysku na inny dysk
« dnia: 2022-06-24, 12:35:55 »
Nie jestem pewien czy w dobrym dziale piszę.
Panowie, czy da się przenieść w miarę bezproblemowo cały dysk łącznie z partycjami na inny dysk za pomocą programu dd ?
Teraz komputer chodzi na dysku talerzowym 500GB a docelowo ma to trafić na SSD250GB.
Powiedzmy że uporządkuję dysk 500GB tak żeby dalej poza 200GB w górę nic nie było, nawet żadnej partycji i czy wtedy da się zrobić takiego klona  na 250GB SSD ?
Nie chce mi się siedzieć 2 dni i jeszcze raz wszystkiego konfigurować.
System Ubuntu server 20.


Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Jak przenieść obraz dysku na inny dysk
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-06-24, 14:11:35 »
Klonowanie partycji zawsze robiłem w GParted.  Najpierw zmniejsz partycję do np 200gb a później skopiuj na nowy dysk. Inaczej się nie zmieści.  Druga sprawa to o ile pamiętam po takim klonowaniu trzeba zmienić numery UUID  we fstabie żeby były zgodne z numerami nowego dysku. Inaczej system nie ruszy. Pewnie będzie jeszcze potrzebna jakaś gimnastyka z GRUBym.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jak przenieść obraz dysku na inny dysk
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-06-24, 15:02:38 »
Program dd tu zadziała bez problemu, jak długo upewnisz się, że ostatni sektor użyty na źródle jest w granicach celu -- ale przeciągnie ci też puste obszary.

Jeżeli są to systemy plików mające dump/restore (np xfs, btrfs), możesz spróbować DUMP_DANEGO_FS żródło | RESTORE_DANEGO_FS cel. Ostatecznie założyć partycje ręcznie, sformatować i zrobić rsync-a.

Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline m72

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Jak przenieść obraz dysku na inny dysk
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-06-24, 15:47:32 »
Tak mi jeszcze przyszło do głowy.
A może by tak przenieść tylko same partycje np: sudo dd if=/dev/sdb2 of=/dev/sdc2 status=progress
Pierwsze / a później /home.
Bo inaczej to będzie chyba klonował cały dysk łącznie z pustym miejscem nawet jeśli nie ma tam żadnych partycji a tak to się nie da skopiować 500Gb na 250Gb.
 sudo dd if=/dev/sdb of=/dev/sdc status=progress

Tak ?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jak przenieść obraz dysku na inny dysk
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-06-25, 17:25:13 »
Cytuj
A może by tak przenieść tylko same partycje np: sudo dd if=/dev/sdb2 of=/dev/sdc2 status=progress
Pierwsze / a później /home.
Można. Jeżeli to UEFI, to wystarczy. Jeżeli to MBR/Legacy to trzeba jeszcze zainstalować na nośniku manager bootowania (np GRUBa).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy