Oprogramowanie > Inne

Zapora w Linuxie Manjaro

(1/2) > >>

kowa.pi:
Cześć. Używam Linux Manjaro 64 Xfce.

1. Jak sprawdzić które porty w systemie są otwarte/zamknięte?
2. Jak sprawdzić jakich portów używają programy takie jak Firefox, Thunderbird, GoogleEarth, Pigwin, Pacman, VirtualBox? (tylko tego używam do internetu)
3. Jak prawidłowo zamknąć cały inny ruch w zaporze pozostawiając jedynie otwarte porty dla w/w programów?

robson75:
Co wy wszyscy macie z tą zaporą, o wiele prościej jest skonfigurować iptables, i to w zupełności na systemie linux wystarczy.

kowa.pi:
To za ciężkie na nasze głowy te arch wiki :)

robson75:
Jeżeli chcesz używać Manjaro, to radzę się dobrze zaznajomić z arch wiki.

Paweł Kraszewski:

--- Cytuj ---2. Jak sprawdzić jakich portów używają programy takie jak Firefox, Thunderbird, GoogleEarth, Pigwin, Pacman, VirtualBox? (tylko tego używam do internetu)
--- Koniec cytatu ---

Używają losowych portów. Piszę to, jako osoba, która napisała kiedyś własny, uproszczony stos IP działający w przestrzeni użytkownika (kernel Linuksa tylko z driverami do kart sieciowych i bez żadnego protokołu sieciowego, nawet złamanego ARPa).

Tutaj masz opisaną ścieżkę zdrowia pakietów przez iptables.
Tutaj masz pierdylion obrazków o tym, ale bez komentarza.

Dodatkowo dorwij gdzieś Sieci komputerowe Tanenbauma, tam będziesz miał opisany sam protokół IP (między innymi), bo bez tego za dużo tłumaczenia. Wersja angielska jest już w 6. wydaniu. A co do tłumaczenia, zajrzyj do mojej odpowiedzi na wątek Reguły ufw zapory w Linux sprzed paru dni, konkluzja dotyczy także Ciebie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej