Nowe posty

Autor Wątek: raid  (Przeczytany 757 razy)

Offline piogdy

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
raid
« dnia: 2022-02-21, 16:43:44 »
Witam
Zainstalowałem ubuntu serwer na maszynie, gdzie zrobiłem sprzętowy raid 5, 4 dyski po 8TB.
Po zainstalowaniu system potwornie wolno pracuje, spróbowałem nie sprzętowo ale programowo zrobić raid 5 i pracuje troszkę szybciej ale też jest potwornie wolny.
Gdy zainstalowałem ten sam system normalnie bez raid sprzętowego ani programowego, system chodzi o wiele szybciej.
Dlaczego?
Czy po zainstalowaniu on buduje sobie tego raida i dlatego jest taki wolny?
Ale przecież raid został zrobiony sprzętowo i instalował się już na (chyba) zbudowanym raid.
Czy jest jakiś sposób aby sprawdzić czy raid jest w trakcie budowania?
Czy to sprawa sterowników, które powinienem dołożyć do kernela lub coś podobnego?
Kontroler raid sprzętowy po utworzeniu pokazywał  status Normal, po zainstalowaniu systemu status jest Initialize.
???

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: raid
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-02-21, 18:05:26 »
Co pokazuje polecenie lsblk na systemie z założonym RAIDem płyty?

Zaraz po utworzeniu wolumenu RAID5 kontroler musi go zainicjować. Wiąże się to z przejechaniem przez całą pojemność wszystkich dysków (naraz).  Dla dysków 8TB to trwa fhuj długo (dla każdego bloku musi przeczytać 3 dyski, wyliczyć sumę i zapisać jeden dysk). Zakładając (optymistycznie) stałe, ciągłe pasmo 130MB/s (nie wiem, jakie dyski masz), cała inicjalizacja będzie trwała 17 godzin. 17 godzin pełnego wysycenia dysków. 17 godzin, podczas których normalne dostępy do dysku będą chodzić jak krew z nosa. I stat będzie pokazywał (zgodnie z prawdą) "initializing".

Z kolei efekty, które były opisane w poprzednich postach mogą sugerować, że ten serwer nie ma sprzętowego RAIDa. Wygląda, że ma tylko "fake RAIDA": BIOS ma narzędzia do wstępnej konfiguracji, potrafi z niego zabootować a dalsze życie jest robione programowo przez driver w OSie, co dokłada ekstra obciążenie na procesor (4 transfery SATA równocześnie i liczenie sumy kontrolnej z 3 buforów do czwartego).

Jeżeli to jest rzeczywiście RAID sprzętowy, to po spięciu tego w BIOSie kontrolera system powinien widzieć tylko jeden dysk "fizyczny" na każdy wolumen logiczny. Jeżeli — jak piszesz — wszystkie dyski są spięte w jednego RAID5, to Linux powinien widzieć dokładnie jeden dysk twardy, o rozmiarze wynikającym z topologii RAID. Jeżeli mimo wszystko widzisz dyski fizyczne, to po prostu nie jest to RAID sprzętowy.

Podsumowując: nawet, jak jest to prawdziwy RAID5, normalną, roboczą prędkość osiągniesz dopiero na drugi dzień od skonfigurowania.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline piogdy

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: raid
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-02-21, 19:55:34 »

lsblk - będę wiedział jutro bo serwer został włączony w pracy i się chyba buduje raid
zmyliło mnie to, że raid zrobił się ekspresowo, system się instaluje na partycji a dopiero później robi inicjalizację raid

wydaje mi się, że ma sprzętowy bo ustawiam to w bios a linux widzi to co utworzyłem czyli wolumen raid5, aczkolwiek
dodatkowo też widzi fizyczne 4 dyski - ale to mniej ważne

kolejna zmyłka to status bo jest initialize (co znaczy zainicjować) a nie initialized albo initializing

jak napisałem, chodzi, robi się i mam nadzieję, że zbuduje raida
ale masz rację, pewnie jutro albo nawet pojutrze będzie gotowy
dzięki

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: raid
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-02-22, 07:16:30 »
Cytuj
aczkolwiek dodatkowo też widzi fizyczne 4 dyski - ale to mniej ważne
Nie chcę brzmieć jak dr House, ale to jest najważniejsze z całej wypowiedzi.

Doinstaluj pakiet lshw, wydaj poniższe polecenie  i wklej tu wynik w tagach [ code ] (ikonka z #). Parametr sanitize wycina numery seryjne i inne potencjalnie wrażliwe dane.

sudo lshw -sanitize -class storage,disk,volume
« Ostatnia zmiana: 2022-02-22, 07:19:35 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline piogdy

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odp: raid
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-02-22, 09:40:43 »
wpisałem lshw i lsblk ale pokazał bardzo długą listę informacji
natomiast, wygląda na to, że raid przez noc zbudował się bo teraz chodzi normalnie czyli szybko
dzięki

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: raid
« Odpowiedź #5 dnia: 2022-02-22, 12:37:28 »
wpisałem lshw i lsblk ale pokazał bardzo długą listę informacji
natomiast, wygląda na to, że raid przez noc zbudował się bo teraz chodzi normalnie czyli szybko
dzięki

Ale widziałaś/eś, że lshw było podane z parametrem ograniczającym długość listy?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy