Sprzęt > Urządzenia sieciowe

Jak przenieść ustawienia routera z Linuxa na router fizyczny?

<< < (2/2)

Paweł Mir:
Trochę (bardzo trochę) klimaty MikroTika.

Panie Pawle dlaczego tylko Troche MikroTik ? Wiem ze nie znalazl Pan swojego VPN w ostatniej wersji ale obecna juz ma WireGuard. Pozdro :)

Paweł Kraszewski:

--- Cytat: Paweł Mir w 2022-02-11, 12:50:52 ---Trochę (bardzo trochę) klimaty MikroTika.

Panie Pawle dlaczego tylko Troche MikroTik ? Wiem ze nie znalazl Pan swojego VPN w ostatniej wersji ale obecna juz ma WireGuard. Pozdro :)

--- Koniec cytatu ---

Wiem, używam :) Od pierwszej bety, która miała WG — teraz jest już w stable.

Co do "trochości". OpnSense ma co do filozofii interfejs webowy bardziej podobny do MT niż OpenWrty wraz z forkami. Różnice wynikają głównie z tego, że pod spodem siedzi BSD nie Linux (czyli np zupełnie inny firewall - pf zamiast iptables) i że siedzi tam pełny system, a nie BusyBoksowa wydmuszka.

W robocie mam całą moją Linuksowo-BSDową infrastrukturę routowaną przez OpnSensa (wcześniej pfSensa), w domu przez Mikrotika (wcześniej OpenWRT), więc mam praktyczne porównanie wszystkich opcji. Gdyby nie to, że w cenie w pełni obsadzonego Odroida H2+ miałem 12-portowego MT z PoE i SFP, w domu też miałbym OpnSensa :)

Dwoma głównymi wadami rozwiązań BSDowych jest po pierwsze dużo mniejsza liczba wspieranego sprzętu (przede wszystkim SoCów spotykanych w "mydelniczkach"), a po drugie to, że obsługa WiFi w BSD ssie na maksa. AP zrobi się tylko na jednej z kilku kompatybilnych kart na krzyż a o obsłudze standardów typu 5 GHz czy ax nawet na kliencie można zapomnieć...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej