Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu  (Przeczytany 1820 razy)

Offline Nowy_nju

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« dnia: 2022-01-12, 16:45:16 »
Witam serdecznie wszystkich. Jestem całkowitym amatorem zaznaczam z góry. Kupiłem nowego laptopa bez systemu z góry wiedząc że będę na nim chciał instalować Linuxa . Padło na pop! os... Zainstlowalem go na pendrive zgodnie z poradami jednego z Youtuberow . Po odpaleniu laptopa niestety nie radzę sobie z uruchomieniem systemu z USB . Robię wszystko jak znalazłem na "internetach" ale po zapisaniu i zresetowaniu komputera on wraca spowrotem do systemu UEFI. Gdzie robię błąd ? Może źle coś zrobiłem instalując Linuxa ? Pomocy drodzy forumowicze :)

Laptop schenker Via 15 pro .
« Ostatnia zmiana: 2022-01-12, 17:10:21 wysłana przez Nowy_nju »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-01-12, 18:34:19 »
I teraz postaw siebie na moim miejscu...

* Porady jednego youtubera... Moja kryształowa kulka w myszce milczy. Dalej nie wiem, na podstawie jakiego filmu to robiłeś.

* Po odpaleniu laptopa niestety nie radzę sobie z uruchomieniem systemu z USB . Robię wszystko jak znalazłem na "internetach" ale po zapisaniu i zresetowaniu komputera on wraca spowrotem do systemu UEFI - Moja kryształowa kulka w myszce dalej milczy. Dalej nie wiem, co robiłeś po znalezieniu w "internetach".

* Może źle coś zrobiłem instalując Linuxa - Brawo, drogi Watsonie. Moja kryształowa kulka w myszce milczy i nie wiem, co źle zrobiłeś.

* Laptop schenker Via 15 pro zawsze lubiłem sprzęt renomowanych producentów z tradycjami.


Przy okazji, czy jest coś nie tak z podręcznikiem instalacji Pop-a? Chłopaki Istoty informatyczne zadały sobie dużo trudu robiąc to w sposób przyjazny dla użytkowników wszystkich popularnych systemów... Masz nawet całą podstronę, jak zrobić bootowalne USB...
« Ostatnia zmiana: 2022-01-12, 18:39:52 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Nowy_nju

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-01-12, 20:20:54 »
Pendrive według tego filmu :
https://m.youtube.com/watch?v=i5zfb2Bjlis




Offline kszyhu

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-01-13, 07:40:50 »
Mając zrobionego bootowalnego pendriva z systemem linux, uruchamiasz laptopa z tego właśnie pendriva.
Żeby tego dokonać musisz wejść do bootmenu laptopa poprzez naciskanie F12 (najprawdopodobniej) żeby wejść do bootmenu laptopa i wybrać z niego tego pendriva.

Offline Nowy_nju

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-01-13, 08:41:26 »
Właśnie tak robię , i po zapisaniu i zresetowaniu laptopa uruchamia się znów UEFI

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #5 dnia: 2022-01-13, 08:49:15 »
Upewnij się, że Secure Boot w UEFI jest wyłączone. Spróbuj ponownie.

Jeśli dalej nie pomoże sprawdź czy pendrive instalacyjny uruchomi się na innym komputerze (z wyłączonym "na tą chwilę" Secure Boot).

Jeśli nie, przygotuj pendrive za pomocą Balena Etcher, tak jak radzo na stronie dystrybucji...

PS
Paweł oddychaj ;P
marcin82

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #6 dnia: 2022-01-13, 10:43:42 »
<wdech><wydech><wdech><wydech>

Już mi lepiej.

1. Sprawdzałem zawartość ISO Pop!OS — wszystko jest poprawnie podpisane, nie trzeba wyłączać SecureBoota.
2. Nie stosuj narzędzia z filmu. Nagraj obraz według linku od twórców Pop!OS, który podesłałem, narzędziem Etcher. Jeżeli w np. TotalCommanderze podejrzysz plik ISO i pierwsze kilkaset bajtów to nie są same zera, nie używaj do nagrania dziwnych programików ze starych tutoriali. Od wielu lat wszystkie obrazy instalacyjne powinny być nagrywane Etcherem, albo podobnym narzędziem, nagrywającym obraz ISO sektor po sektorze od początku pendrive'a, np WinImage..
3. Plik bootujący EFI na ISO jest tam, gdzie powinien być, nazywa się tak, jak powinien nazywać i jest podpisany tak, jak powinien być podpisany. Po poprawnym nagraniu pendrive'a, UEFI powinno po prostu z niego wystartować.

W załączniku obrazki jak rozróżnić obrazy ISO. Na dzisiaj jedynymi mi znanymi współczesnymi systemami, których obraz ISO nie jest hybrydowym obrazem pendrive'a to niektóre konserwatywne BSD-ki (do pena mają osobne pliki .IMG). Ale "linuksowate" bazujące na FreeBSD już są hybrydowe (FreeBSD, HardenedBSD, MidnightBSD, Hello).


Edit
Zrobiłem statystykę moich plików ISO:
* 206 obrazów hybrydowych
* 21 obrazyów nie-hybrydowych bootowalnych w standardzie ElTorito
   * 2 Windowsy :D
   * 9 Specyficzne antyki i narzędzia (puppy-slax, slax, dsl, TinyCore, stary SysRecueCD)
   * 3 Niestandardowe OSy (solaris/smartos, plan9, Kolibri)
   * 7 BSD niebazujące na FreeBSD
* 13 niebootowalnych w ogóle
    * 12 Repozytoria (np dalsze płyty od Debiana, CentOSa, Devuana)
    * 1 Płyty z instalatorami aplikacji,
« Ostatnia zmiana: 2022-01-13, 11:41:05 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Nowy_nju

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #7 dnia: 2022-01-13, 10:54:45 »
Wieczorem będę próbował zrobić tak jak opisujesz . Dzięki!


Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #8 dnia: 2022-01-13, 16:52:39 »
Pisząc o wyłączeniu secure boot sugerowałem się wyłącznie info na stronie pobierania.

Sprawdziłem z ciekawości - obraz "nvidia" uruchomiony z pendrive z programem Ventoy (nie mylić z TOI-TOI) startuje bez problemów na UEFI z GPT.

« Ostatnia zmiana: 2022-01-13, 16:54:30 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #9 dnia: 2022-01-13, 18:34:22 »
@marcin'82 - co do obrazków, wierzymy na słowo, bo z tą rozdzielczością są lekutko nieczytelne... :D

Cytuj
Pisząc o wyłączeniu secure boot sugerowałem się wyłącznie info na stronie pobierania.

Na pewno bootloader i Grub są podpisane dla SecureBoota. Nie sprawdzałem dalej. Wiedząc, że Pop bazuje na Ubuntu, który jest w 100% działający z SecureBootem (włącznie z modułami kompilowanymi przez DKMS — do UEFI jest dogrywany lokalny klucz, którym są podpisywane lokalnie kompilowane moduły), zakładam, że Popiarze tego mechanizmu nie zepsuli. Ubuntu potrafi zrobić właściwy key-enrollment już w trakcie instalacji, po zaptaszkowaniu odpowiednich opcji.
« Ostatnia zmiana: 2022-01-13, 18:40:28 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Nowy_nju

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja Linux pop!os na laptopie bez systemu
« Odpowiedź #10 dnia: 2022-01-13, 19:00:51 »
Dziekuje wszystkim za pomoc . Etcher rozwiązał sprawę i po włożeniu pendrive instalacja zaczęła się sama :) Dziękuję jeszcze raz ... Uratowaliście moją kwarantannę ;)