Nowe posty

Autor Wątek: Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1  (Przeczytany 13367 razy)

olka

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #45 dnia: 2005-12-18, 19:14:15 »
\\"Klasycznie\\" kompilacja też nie idzie, bo
from nsFreeType.h:39,
 from nsFreeType.cpp:48:
i całej masie innych linii szczególnie pliku nagłówkowego wyskakują errory :/
Chyba jednak daruję sobię tę walkę z wiatrakami, firefox też jest całkiem fajny

dziękuję wszystkim
olka

jezior

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #46 dnia: 2005-12-18, 20:30:08 »
2005-12-18 19:14:15 olka napisał:

 > Chyba jednak daruję sobię tę walkę z wiatrakami, firefox też jest całkiem fajny

i ma adblocka ;-) ja bez tego nie wyobrazam sobie internetu ;-)

Kompilowalem mozille na slacku i to samo. Polskie czcionki rozrzucone,,,
Ale taki wątek... nie mozna bylo do tego dojsc np. wczoraj? :D
ja sie za bardzo uparlem ze jednak moze sie uda nawrocic mozille na slacku... Ale to nadal nie tlumaczy dlaczego pod innymi programami tez podmienia czcionki...
tym samym przyznaje ze sie mylilem :D W oparciu o to co wiem na dzien dzisiejszy nie da sie tego zrobic w mozilli pod slackiem...

olka

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #47 dnia: 2005-12-18, 21:02:42 »
2005-12-18 20:30:08 jezior napisał:

 > Ale taki wątek... nie mozna bylo do tego dojsc np. wczoraj? :D

To co bym robiła dziś ? ;-)

 > ja sie za bardzo uparlem ze jednak moze sie uda nawrocic mozille na slacku...

Do upartych świat należy... Jak dotąd nie zdarzyła mi się rzecz, której by się pod linuksem zrobić nie dało przy pewnej (niekiedy liczonej w miesiącach :D) dozie uporu, ale póki co za głupia jestem. Może kiedyś...

>Ale to nadal nie
 > tlumaczy dlaczego pod innymi programami tez podmienia czcionki...
Szkoda, bo już miałam nadzieję, że nie będę musiała resetować komputera tylko po to, żeby coś wydrukować (swoją drogą trzymać na dysku system tylko po to, żeby skorzystać z drukarki albo skanera :/)

Jeszcze raz dziękuję gorąco za pomoc i przepraszam za bezowocne (ale tylko połowicznie!) zabranie weekendu.
olka

chmooreck

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #48 dnia: 2005-12-19, 03:02:03 »
2005-12-18 21:02:42 olka napisał:

 > Szkoda, bo już miałam nadzieję, że nie będę musiała resetować komputera tylko po to, żeby coś
 > wydrukować (swoją drogą trzymać na dysku system tylko po to, żeby skorzystać z drukarki albo
 > skanera :/)
 >
 > Jeszcze raz dziękuję gorąco za pomoc i przepraszam za bezowocne (ale tylko połowicznie!)
 > zabranie weekendu.
 > olka

co do drukowania na \\"zbyt tlusto\\" sprobuj dac nizsza jakosc wydruku - wtedy drukarka daje mniej tuszu, a tym samym wydruk powinien wygladac normalnie...
przynajmniej tak jest u mnie na hp...

...no chyba, ze to nie kwestia ilosci tuszu, a np kanciatych czcionek - na to chyba nic nie poradze ;-)

jezior

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #49 dnia: 2005-12-19, 08:41:24 »
2005-12-18 21:02:42 olka napisał:

 >  > Jeszcze raz dziękuję gorąco za pomoc i przepraszam za bezowocne (ale tylko połowicznie!)
 >  > zabranie weekendu.
 >  > olka
 
hehe ;-)
Co ciekawe i ja pod mozilla nie mam problemów z wydrukiem...
ale ja na desktopach mam BSD...
Mysle ze napewno da sie ten problem rozwiazac, ale wlasnie, czy aby warto? mozilla sie juz nie rozwija i trzymanie sie tej przegladarki i tak jest skazane na to ze trzeba sie jej bedzie wczesniej czy pozniej pozbyc na rzecz firefoxa ;-) Lepiej chyba wczesniej :D

olka

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #50 dnia: 2005-12-19, 13:15:17 »
2005-12-19 08:41:24 jezior napisał:

 > Mysle ze napewno da sie ten problem rozwiazac, ale wlasnie, czy aby warto? mozilla sie juz nie
 > rozwija i trzymanie sie tej przegladarki i tak jest skazane na to ze trzeba sie jej bedzie
 > wczesniej czy pozniej pozbyc na rzecz firefoxa ;-) Lepiej chyba wczesniej :D

Niech będzie wcześniej. Zarządziłam mojej siostrze dyktaturą, że będzie firefox :D. Jakoś to przeżyła...
Osobiście do firefoxa nic nie mam, całkiem poręczny...
Z resztą, za wyjątkiem IE, Konqerora oraz lynxa (dokładnie w tej kolejności :) nie spotkałam się z nieporęczną przęglądarką.

pozdrawiam
olka

kolaborek

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #51 dnia: 2005-12-16, 16:32:03 »
Witam.

Mam Slackware 10.2 i kartę dźwiękową Sound Blaster 5.1. Po ostatniej aktualizacji system swaretem (kilka dni temu), w której między innymi zostały zaktualizowane sterowniki Alsy, dźwięk przestał działać.
Podczas startu systemu wyświetla się:

Loading ALSA kernel modules.
modprobe: Can't locate module snd-emu10k1
(jeżeli są jakieś literówki to przepraszam, ale przepisywałem to z konsoli)

Jestem nowy na linuksie i prosiłbym o pomoc bardziej łopatologiczną, niż w stylu "przekompiluj kernel" itd :)

Pozdr.

kolaborek

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #52 dnia: 2005-12-16, 16:44:45 »
2005-12-16 16:32:03 kolaborek napisał:

> Witam.
 >
 > Mam Slackware 10.2 i kartę dźwiękową Sound Blaster 5.1. Po ostatniej aktualizacji system
 > swaretem (kilka dni temu), w której między innymi zostały zaktualizowane sterowniki Alsy,
 > dźwięk przestał działać.
 > Podczas startu systemu wyświetla się:
 >
 > Loading ALSA kernel modules.
 > modprobe: Can't locate module snd-emu10k1
 > (jeżeli są jakieś literówki to przepraszam, ale przepisywałem to z konsoli)
 >
 > Jestem nowy na linuksie i prosiłbym o pomoc bardziej łopatologiczną, niż w stylu
 > "przekompiluj kernel" itd :)
 >
 > Pozdr.
---------------------------------
Tak to jest. Człowiek męczy się kilka dni z problemem, aż w końcu pisze posta i się okazuje, że kilka minut później sam wpada na rozwiązanie ;)

Poszukałem w /lib/modules .... i okazało się, że jest tam moduł o nazwie emu10k1. Zrobiłem modprobe emu10k1 i dźwięk hula. Mam pytanie w związku z tym, co zmienić aby ten moduł był ładowany podczas startu systemu, a nie snd-emu10k1 ??

Pozdr.

xis

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #53 dnia: 2005-12-16, 17:07:13 »
Jest kilka sposobów, jeśli masz jądro 2.6.x, zmień wpisy w /etc/modules.conf, a jeśli 2.4.x to /etc/modprobe.conf (albo odwrotnie, już mi się myli ;) ). Generalnie lepiej samemu tam nie grzebać, a już na pewno wskazane jest wykonanie kopii zapasowej tego pliku.

Powinieneś jednak pamiętać, że moduł emu10k1 to nie moduł ALSY (jej moduły zaczynają się właśnie na snd-* lub snd_*) tylko systemu OSS. Brak modułu ALSY może być spowodowany faktem, że od czasu jądra 2.6.x ALSA jest wkomponowana w sam kernel (paczka kernela ją zawiera jako moduły). Przy jądrach 2.4.x trzeba było doinstalowywać pakiet alsa-driver.

xis

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #54 dnia: 2005-12-16, 17:16:52 »
Jeszcze dodam, że narzędzie do konfiguracji dźwięku w systemie ALSA to alsaconf, a w OSS (przynajmniej w redhacie) było coś takiego jak sndconfig. To one właśnie edytują odpowiednie pliki w /etc, więc polecam ich używanie.

kolaborek

  • Gość
Aktualizacja Alsy i niedziałający Sound Blaster 5.1
« Odpowiedź #55 dnia: 2005-12-16, 17:31:25 »
Jezusie Maryjo, Matko Boska i Syscy Świenci :)

Po prostu WIELKIE DZIĘKI !

Gdy dźwięk przestał działać po aktualizacji Alsy postanowiłem ją wyrzucić i wgrać z powrotem wersję z płyty ze Slackiem. Okazało się, że wgrałem samo Alsa Ulits i to był problem. Doinstalowałem teraz Alsa Driver (i coś tam jeszcze:)) i dźwięk już działa.
A jajko mam 2.4. ileś tam ....

Pozdr. i jeszcze raz dzięki :)