Nowe posty

Autor Wątek: Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux  (Przeczytany 1359 razy)

Offline undefined693

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux
« dnia: 2022-01-08, 20:59:04 »
WItam serdecznie !
Jestem nowym użytkownikiem linuxa , obecnie na jednym ze swoich laptopów używam Zorin OS 16 Core i jestem zachwycony. Chyba już nigdy nie wrócę do okienka .. Wszystko tu działa bez większego wysiłku :D

Mam jeszcze drugiego, starego laptopa Asusa x71SL , jest zadbany , wrzuciłem SSD dodałem ramu do 4GB  procek to core2duo a grafika to nVidia 9300m gs i chciałem go odpalić na jakimś lekkim linuksie i przywrócić do życia, ale po wielu godzinach prób nie udało się zainstalować żadnej dystrybucji linuxa i przypuszczam , że to przez grafikę nVidii .. :/

Pobierałem różne dystrybucję - od starego lubuntu/ubuntu/xubuntu LTS po zoriny, debiany mxlinuxy itp.. Przeważnie nie startowała grafika, lub zwieszało sie na ładowaniu plików

Dodałem kilka załączników , na których widać gdzie się zwiesiło na debianie i zorin  . Próbowałem opcje "safe grapics"  czy coś w stulu "with nvidia drivers", ale bez powodzenia.
Da się coś z tym zrobić ? Czy olać to i po prostu na tym starym sprzęcie nigdy nie będzie dane korzystać z systemu LINUX ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady, ! ;)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-01-09, 08:29:15 »
Podziękuj nVidii i jej polityce wycofywania wsparcia do kart graficznych ze sterowników.

Twoja karta (w nomenkalturze NVidii to chip NV98, seria NV50) była obsługiwana przez sterowniki do wersji 340 włącznie (teraz obowiązuje wersja 495). Tak stary sterownik wymaga kernela starszego, niż 5.8 (czyli 5.8 to pierwszy niekompatybilny). Nawet "stary" kernel LTS w Archu i defaultowy w Debianie 11 bullseye to już 5.10.

Masz dwie drogi:
* Korzystać ze sterownika Nouveau - one generalnie wspierają dużo starsze karty, niż natywne Nvidii. Nouveau jest wbudowane w kernel, wymaga ewentualnie dogrania drugiej połówki do X-ów (coś typu "xorg-driver-nouveau", "xf86-video-nouveau" - generalnie coś z "nouveau" w nazwie). Drivery nouveau muszą być instalowane z pakietów twojej dystrybucji, bo muszą pasować do dystrybucyjnego kernela. Według tabeli wsparcia Twoja karta jest obsługiwana plus-minus zarządzanie energią. Ale raczej nie będziesz biegał z tym laptopem na akumulatorze... W Wieśka nie pograsz, ale jako standardowa stacja do klikania w internecie powinna starczyć. Uwaga - jeżeli chcesz korzystać z nouveau, nie możesz mieć zainstalowanego drivera binarnego od nVidii. W kernelu jeden moduł blacklistuje drugi, a drivery X zapisują biblioteki OpenGL w tych samych miejscach.
* Korzystać z Linuksa jadącego na starych kernelach (typu Debian 10, póki jeszcze jest wspierany - bazuje na kernelu 4.19) i działać, póki widełki wspierana karta -- wspierany kernel -- najstarszy dostępny kernel się pokrywają.

Pamiętaj, że twój procek to antyk. W szczególności nie ma żadnego wsparcia dla kryptografii, więc jakikolwiek ruch szyfrowany w sieci (a HTTPS to obecnie z 95% całości) musi być obrabiany na piechotę. Just sayin'.


EDIT: Przyjąłem ustawową dawkę kawy i uzupełniłem cyferki
« Ostatnia zmiana: 2022-01-09, 09:57:01 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline undefined693

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-01-09, 10:50:20 »
Ok dziękuję bardzo za pomoc - Już wszystko wiem :)
A jak odpalić instalację , żeby od razu załadowała sterowniki nouveau ? I na nouveau moge odpalać każdą dystrybucję ?
Ew. czy są jeszcze jakieś wspierane dystrybucję , oprócz debiana 10 na starych kernelach ?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-01-09, 11:36:09 »
Nouveau jest we wszystkich nowych dystrybucjach, z nowymi kernelami. Sztuczka polega na odpowiedzeniu "nie" na pytanie, czy zainstalować driver zamkniętoźródłowy. W szczególności, jeżeli masz opcję systemu/bootowania z driverem nVidia i bez, wybierasz ten bez.

Na nouveau powinien zadziałać i najnowszy Zorin (jak i każdy inny mainstreamowy Linux). W Zorinie potrzebny pakiet nazywa się "xserver-xorg-video-nouveau" i raczej nie jest domyślnie instalowany (przez konflikt z binarnym nVidia).

Dobij się do konsoli testowej i tam daj polecenie

sudo apt install xserver-xorg-video-nouveau
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline undefined693

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-01-09, 16:45:01 »
Debian 10 zwiesza się na "wykrywanie sprzętu sieciowego" :((
A jeśli bym chciał zainstalować nowe dystrybucje i nouveau , to chodzi o tą konsolę , którą mogę włączyć klawiszem TAB , przy pierwszym menu bootowania tam gdzie jest "try zorin os" , "install" itp ? tam na końcu tekstu jest coś w stylu "quiet splash ---"
Bo jako tako nie da się nawet nic wypróbować w trybie live i wiem jak tylko włączyć właśnie ten tryb tekstowy podczas wyboru instalacji.
Próbowałem też cloudready i to nawet sie nie bootuje na tym kompie :D Masakra nigdy czegoś takiego nie widziałem, jedyne co na tym chodzi to windows, ale tez jest problem ze sterwonikami, bo dźwięk trzeszczy, kamera na odwrót itp... Dlatego szukam jakiegoś innego systemu, który mógłby służyć choćby do internetu

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux
« Odpowiedź #5 dnia: 2022-01-09, 18:54:05 »
Instalator systemu zazwyczaj pyta czy chcesz zainstalować
- " Oprogramowanie autorów trzecich "  np. https://youtu.be/qSNdSPHq7Qk?t=594
- Albo wprost pyta jaki sterownik graficznych chciałbyś zainstalować.

Wadą ( albo zaletą ) pierwszej opcji jest to że dotyczy wszystkich sterowników z " zamkniętym  kodem ".

Edytowane
Linux Mint ? Manjaro ?
Wi-fi może Ci nie zadziałać jeśli potrzebujesz zamknięty sterownik, ale zgaduje że port Ethernet powinien działać.
W ostateczności możesz sobie poszukać i doinstalować odpowiedni sterownik i Wi-fi powinno działać.
« Ostatnia zmiana: 2022-01-09, 19:03:00 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux
« Odpowiedź #6 dnia: 2022-01-10, 21:15:03 »
Tak jak pisze @1709, najlepiej jest spróbować Manjaro. Bo z tego co pamiętam to jest możliwość uruchomienia systemu z source drivers, czyli z nouveau. A ten sprzęt pociągnie śmiało DE Xfce4.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux
« Odpowiedź #7 dnia: 2022-01-11, 16:39:41 »
A nie można tej nvidii wyłączyć w biosie tak żeby laptop działał na grafie zintegrowanej ?
btw, Core2duo , ssd i 4gb ram pociągnie każdego linuxa.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Stary Asus x71sl , nie startuje żaden linux
« Odpowiedź #8 dnia: 2022-01-11, 19:00:52 »
@mackeire - zintegrowane GPU w Intelach to dopiero seria Core-i*. Nie wiem, czy to i w nazwie to nawet nie jest od "integrated". Wcześniejsze miały tylko dyskretne grafy. Ja mam Vaiówkę C2D, ale z Radkiem. I całkiem nieźle chodzi nawet na świeżych systemach. Znaczy tak nie za szybko, ale stabilnie.

Wcześniejsze GPU Intela były zintegrowane w mostku północnym/MCH, ale wtedy to było raczej abo Intel albo chipset bez GPU i dyskretne GPU.
« Ostatnia zmiana: 2022-01-11, 19:09:53 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy