Oprogramowanie > Przeglądarki internetowe

Search redirecting

(1/1)

joanna:
Witajcie.

Dziś mi się pojawiło w przeglądarce searchredirecting.com. Mianowicie gdy korzystam z "okna adresu" jako wyszukiwarki (mam ustawiony google) to widzę przez sekundę, że to mi idzie przez wspomniany searchredirecting.com. Ostatecznie wyniki pokazuje w google (większość). Zauważyłam to tylko dlatego że najpierw nagle zaczął pokazywać wyniki w bing, mimo że default było cały czas na google. Ale zmieniłam default na bing i potem spowrotem na google i teraz mam wyniki w google (choć co jeszcze dziwniejsze - nie wszystkie, od czasu do czasu coś w bing pokazuje). Ewidentnie coś jest zainstalowane. Nie tylko widzę przez tę sekundę że idzie przez ten redirecting ale także nie ma "podpowiadania przez google" co może szukam.

Nigdy czegoś takiego na linux nie miałam. Znam to tylko z windows-ów. Do tego się wtedy używałam programów do malware. Co mogę zrobić?

Mam Ubuntu 20.4, updatowane. (Próbowałam oczywiście też restartu komputera) Problem mam tylko na default przeglądarce Brave. Nie ma tego na Chrome czy Firefox. Sprawdziłam Brave pod kątem dodatków ale nic się nie pojawiło.

Ewent. zdarzenia które mogły to spowodować, bo nastąpiły akurat tuż przed pojawieniem się problemu to update albo instalacja ProtonVPN. Niezależnie co to wywołało - jak to usunąć??

PS nie wiem czy to jakaś informacja ale ostatnie dwa wyniki w przekierowanym bingu kończyły się z: form=aflb02&pc=aflb Nic nie potrafię wygooglować z tego ale może wam to coś mówi.
PPS Odinstalowanie ProtonVPN nie mogło.

joanna:
Jeszcz dodam, iż to redirecting jest tylko na Google. Jak ustawię dowolną inną wyszukiwarkę jako default (bing, duckduck, ecosia itd) to albo nie ma redirecting albo dzieje się w tak szybkim tempie że nie zauważam ;-)

1709:
1. Post Edytowany

--- Cytuj ---Mam Ubuntu 20.4
--- Koniec cytatu ---

2. Możesz cały proces powtarzać na maszynie wirtualnej VirtualBox
wykonując to samo co wcześniej krok po kroku znajdując winowajcę.
( Poradniki odnośnie VirtualBox najdziesz np. na YouTube )

3. Odnosnie Brave znalazlem tylko dwa linki
https://community.brave.com/t/my-brave-browser-is-forcing-my-default-searches-to-bing/73868
https://community.brave.com/t/how-to-remove-searchredirect/308429
W jednym były " jakieś " ustawienia ( w  Brave ), a w drugim wtyczka  ( w  Brave ).

joanna:
Wielkie dzięki 1709!!!

Swoją drogą, czemu sama nie pomyślałam o wtyczkach to nie wiem ;-) W każdym razie trop zdaje się był prawidłowy. Sugerowana wpisem na forum Brave zaczęłam od sprawdzenia też taką do tłumaczenia, ImTranslator w moim przypadku i póki co nie ma redirecting. Ciekawe czemu ta wtyczka nagle zaczęła "psuć", mam ją od miesięcy.

marcin'82:

--- Cytuj ---Ciekawe czemu ta wtyczka nagle zaczęła "psuć", mam ją od miesięcy.
--- Koniec cytatu ---

Zdaję sobie sprawę, że nie każdego to interesuje, bo czas, bo inne rzeczy, itd., ale można czasem przejrzeć changelog dodatków / wtyczek po aktualizacjach i sprawdzać jakie były zmiany, czy przypadkiem ktoś nie przejął danego projektu, np. firma, inny zespół, inny deweloper, które nie zawsze ma dobre zamiary.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej