Nowe posty

Autor Wątek: [rozwiązane] Manjaro - problem z przeniesieniem /HOME na inny dysk  (Przeczytany 1292 razy)

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Mam dwa wystąpienia identycznego systemu, jest nim Manjaro (w najnowszej wersji z Xfce).
Stara instalacja siedzi na starym dysku a na nowym jest czysta.
Obie są zaktualizowane do najnowszych wersji pakietów.

W folderze /HOME na starym dysku mam Firefoxa i Thunderbirda.
W obu przypadkach (oba dyski) wersje programów identyczne.

Gdy, póbuję przenieść profile Mozilli (Firefox i Thunderbird) z dysku na dysk to mi się wykrzacza całośc i oba programy zgodnym hurtem twierdzą że wystąpił nieznany błąd, Firefoks jest już uruchomiony, zamknij program i spróbuj ponownie, no szlag mnie zaraz trafi.

Mam masę haseł, zakładek i innych w Firefoksie a w Thunderbirdzie kilka ton maili i setki folderów.
Zawsze, przenosiłem sobie to tak że robiłem kopię:
/home/user/.cache
(stąd dwa foldery .Mozilla i .Thunderbird)
oraz
/home/user/Mozilla
i
/home/user/Thunderbird

i te kopię wrzucałem w te same miejsca na nowej instalacji, odpalałem programy i wszystko było na miejscu i po staremu.

Od wersji 9X.0 Firefoxa i od lutego z Thunderbirdem są tylko masy problemów.
Jak przenieść te profile do nowo postawionego systemu?

W najgorszym przypadku podczas próby podmiany ... zostawiam nazwy profili (to znaczy katalogi profili nie mają różnych nazw, są te same co na poprzednim dysku) i wtedy Firefox czy Thunder chcą zakładać NOWY profil po uruchomieniu, nie widząc starego.
Gdy przeniosę całość z wnętrz katalogów zostawiając nazwy profili stworzone przez nową instalację Mozilli to też nic nie daje, wtedy są komunikaty jak wyżej: Firefoks jest już uruchomiony, zamknij program i spróbuj ponownie


« Ostatnia zmiana: 2021-12-14, 08:20:48 wysłana przez eugieniek »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro - problem z przeniesieniem /HOME na inny dysk
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-12-10, 13:52:32 »
Załóż konto na Firefoxie i po nowej instalacji na dowolnej maszynie wszystko się zsynchronizuje.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro - problem z przeniesieniem /HOME na inny dysk
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-12-10, 20:11:21 »
Jeśli chodzo o poradę kolegi @mackeire to można rzeczywiście spróbować, ale zaznacz też do synchronizacji dodatki oraz ustawienia.

Spróbowałbym inaczej:
1. Wyłącz program Firefox, wyłącz program Thunderbird.
2. Na nowym systemie usuń katalogi:
/home/eugieniek/.mozilla
/home/eugieniek/.thunderbird

3. Skopiuj w to miejsce katalogi ze starego systemu.

Pierwszy raz uruchom w terminalu z konta użytkownika, za pomocą dokładnie takich poleceń:
firefox -P
thunderbird -P

Pojawi się okno, gdzie rozpoznasz nazwę swojego profilu, zaznacz, że ma traktować jako domyśłny.

Katalog ~/.cache możesz sobie w zupełności darować, zostanie odbudowany w trakcie pracy środowiska graficznego.

Jeśli nic innego nie pozostanie to użyj np. rsync, żeby skopiować zawartość partycji /home/eugieniek na nowe miejsce. Zanim jednak zaczniesz kombinować to zabezpiecz oryginalne dane na zewnętrznym nośiku (dysk USB, odpowiednio duży pendrive).
marcin82

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro - problem z przeniesieniem /HOME na inny dysk
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-12-10, 23:42:57 »
Od biedy dane można próbować wydobywać ręcznie.
Np. zakładki przeglądarki powinny być w  bookmarks.html

Edycja
Zapomniałem że w starej przeglądarce najpierw ten plik trzeba sobie stworzyć za pomocą przeglądarki.
https://support.mozilla.org/en-US/kb/export-firefox-bookmarks-to-backup-or-transfer
« Ostatnia zmiana: 2021-12-10, 23:47:12 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro - problem z przeniesieniem /HOME na inny dysk
« Odpowiedź #4 dnia: 2021-12-11, 05:33:02 »
To sprawdzałem kiedyś, działa:
https://support.mozilla.org/en-US/kb/recovering-important-data-from-an-old-profile .

Z Thunderbirdem bym nie ryzykował.
marcin82

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro - problem z przeniesieniem /HOME na inny dysk
« Odpowiedź #5 dnia: 2021-12-11, 10:58:34 »
Posiedzę nad tym za godzinkę i dam znać co z tego wyszło.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro - problem z przeniesieniem /HOME na inny dysk
« Odpowiedź #6 dnia: 2021-12-11, 11:26:18 »
Udało się, Marcin pomógł, dzięki. Wszystko cacy, przeniesione, działa, hasła, bazy danych, zakładki, nawet ustawienia. O to chodziło. Raz jeszcze dzięki.


Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro - problem z przeniesieniem /HOME na inny dysk
« Odpowiedź #7 dnia: 2021-12-11, 11:36:53 »
Oznacz może w tytule wątek jako rozwiązany.
marcin82

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: [rozwiązane] Manjaro - problem z przeniesieniem /HOME na inny dysk
« Odpowiedź #8 dnia: 2021-12-14, 08:27:08 »
Dopisałem do tytułu, bo nie widzę nigdzie ikonki OZNACZ JAKO ROZWIĄZANE, przy okazji powrotu do wątku, mam jeszcze pytanie poboczne:
w których plikach Manjaro x64 Xfce trzyma ustawienia dot. ustawień pulpitu?
Chodzi o to że mam trzy panele na dole ekranu, jeden nad drugim, są na nich rózne aplikacje, aplety, skróty itp.
Nie chce mi się rzeźbić tego od początku w nowej instalacji, próbowałem przekopiować folder /home/user_name/.config/xfce4/ to się system nowy rozkrzaczył, to znaczy - przy starcie systemu pojawił się EKRAN LOGOWANIA, trzeba wpisać nazwę użytkownika i hasło i tu jest problem bo hasło i nazwę w obu systemach mam identyczną i w nowym jest ona błędna. Podaje mi komunikat że ZŁE HASŁO. Gdy zaloguję się na roota to nie ma pulpitu, nie ma nic na ekranie, działają tylko skróty z klawiatury, nie mogę dodać paneli i wejść w ustawienia ekranu. Wtedy podaje komunikat: sesion error 102 (próbowałem znaleźć coś na ten temat w google i nic nie znalazłem). Gdy przywrócę zamieniony folder na poprzedni - wszystko wraca do normy.