Nowe posty

Autor Wątek: aurox  (Przeczytany 2865 razy)

raczkujacy

  • Gość
aurox
« dnia: 2005-12-17, 14:43:43 »
Witam!

Jestem BARDZO początkującym użytkownikiem Linuxa i mam z nim mały problem. Szukałem jego rozwiązania na różnych stronach oraz na tym forum, ale nie znalazłem bezpośredniej odpowiedzi dla tego zwracam się do Was.

Otóż zainstalowałem Mandrivę 2006 Free na dysku slave, bo na masterze puki co mam jeszcze windowsa xp. Mam problem z zamontowaniem windowsowych partycji NTFS. Zupełnie na początku, po instalacji Linuxa nie miałem z tym żadnego problemu. Po jakimś czasie zaczął pojawiać się komunikat, że tylko root może zamontować dysk. Zalogowałem się więc jako root i spróbowałem zamontować ntfs po raz kolejny. Tym razem wyskoczył komunikat, że partycja jest już zamontowana, albo jest zajęta. Nie mogę poradzić sobie z tym problemem, a bardzo zależy mi na kożystaniu z partycji ntfs. Jeżeli ktoś jest wstanie pomóc mi z rozwiązaniem tego problemu, to bardzo proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję.

jezior

  • Gość
aurox
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-17, 15:31:41 »
2005-12-17 14:43:43 raczkujacy napisał:

>  Zalogowałem się więc jako root i spróbowałem
 > zamontować ntfs po raz kolejny. Tym razem wyskoczył komunikat, że partycja jest już
 > zamontowana, albo jest zajęta. Nie mogę poradzić sobie z tym problemem, a bardzo zależy mi na
 > kożystaniu z partycji ntfs.

co mowi polecenie(konsola jako root):
mount

Jaka jest zawartosc pliku /etc/fstab?

raczkujacy

  • Gość
aurox
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-17, 18:56:19 »
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale spróbuję na nie odpowiedzieć.

Zalogowałem się jako root i po wpisaniu polecenia \\"mount\\" pojawia się to:

/dev/hdb1 on / type ext3 (rw)
none on /proc type proc (rw)
none on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
none on /sys type sysfs (rw)
/dev/hdb6 on /home type ext3 (rw)
none on /mnt/floppy type supermount (rw,sync,dev=/dev/fd0,fs=ext2:vfat,--

Jeżeli chcę zamontować konkretny dysk \\"mount /dev/hda1\\" pojawia się to:

mount: /dev/hda1 already mounted or /mnt/win_c busy

A plik /etc/fstab wygląda następująco:

# This file is edited by fstab-sync - see \\'man fstab-sync\\' for details
/dev/hdb1 / ext3 defaults 1 1
/dev/hdb6 /home ext3 defaults 1 2
/dev/hdc /mnt/cdrom auto umask=0,user,iocharset=iso8859-2,codepage=852,noauto,ro,exec,users 0 0
/dev/hdd /mnt/cdrom2 auto umask=0,user,iocharset=iso8859-2,codepage=852,noauto,ro,exec,users 0 0
none /mnt/floppy supermount dev=/dev/fd0,fs=ext2:vfat,--,umask=0,iocharset=iso8859-2,sync,codepage=852 0 0
/dev/hda1 /mnt/win_c ntfs umask=0,nls=iso8859-2,ro 0 0
/dev/hda5 /mnt/win_d ntfs umask=0,nls=iso8859-2,ro 0 0
/dev/hda6 /mnt/win_e ntfs umask=0,nls=iso8859-2,ro 0 0
none /proc proc defaults 0 0
/dev/hdb5 swap swap defaults 0 0

jezior

  • Gość
aurox
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-17, 19:02:51 »
 > /dev/hdb1 on / type ext3 (rw)
 > none on /proc type proc (rw)
 > none on /proc/bus/usb type usbfs (rw)
 > none on /sys type sysfs (rw)
 > /dev/hdb6 on /home type ext3 (rw)

Czyli zadna z partycji z dysku hda nie jest zamontowana, chociaz masz wpisy mowiace zeby byly automatycznie montowane przy starcie

 > /dev/hda1 /mnt/win_c ntfs umask=0,nls=iso8859-2,ro 0 0
 > /dev/hda5 /mnt/win_d ntfs umask=0,nls=iso8859-2,ro 0 0
 > /dev/hda6 /mnt/win_e ntfs umask=0,nls=iso8859-2,ro 0 0

Z tego co widze masz jakis nowy wynalazek czyli fstab-sync

Poczytaj:
w konsoli:
man fstab-sync

raczkujacy

  • Gość
aurox
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-17, 23:09:22 »
Poczytałem, ale niestety za wiele z tego nie zrozumiałem :) Wolę się sam za to nie brać bo mam obawy, że zepsuję więcej niż dam radę poprawić :)

jezior

  • Gość
aurox
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-18, 10:41:36 »
2005-12-17 23:09:22 raczkujacy napisał:

> Poczytałem, ale niestety za wiele z tego nie zrozumiałem :) Wolę się sam za to nie brać bo mam
 > obawy, że zepsuję więcej niż dam radę poprawić :)
 >

z tego co piszesz masz pewnie HAL (automounter), ja sie na tym nie znam gdyz takich wynalazkow nie uznaje, moze inni pomoga.
To co ja proponuje BYĆ MOŻE rozwiaze Twoj problem ale moze spowodowac pare innych, zawsze mozna te zmiany cofnac ;-)
jako root w konsoli:
chattr +i /etc/fstab

Zablokuje to mozliwosc zmiany przez HAL twojego pliku fstab i byc moze partycje beda sie montowaly tak jak potrzebujesz.
WADY:
cdrom i inne ( dyskietki i usb) przestana sie automatycznie montowac!!
Jesli Ci to bardzo przeszkadzac bedzie to mozna cofnac te zmiany poprzez:
chattr -i /etc/fstab
i juz masz tak jak miales ;-)

raczkujacy

  • Gość
aurox
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-18, 14:41:39 »
I tak wielkie dzięki za pomoc, bo teraz wiem, że to
całe montowanie siedzi w pliku fstab. Pokombinuję z tym ręcznie i zrobię sobie poprostu kopię zapasową pliku :) Spróbuję wyłączyć automontowanie i zobaczymy co z tego będzie.

Justi_84

  • Gość
aurox
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-17, 13:32:28 »
Mam problem z zainstalowaniem systemu. Njapierw mial byc to win xp ale przed koncem instalcji komp sie restaruje i nie dochodzi do finalizacji instalacji (usunelam sobobie wczesniej sterowniki do plyty glownej ale w trakcie instalacji dodaje je jednak to nie pomaga). Postanowailam wiec sobie ze skoro mam linuxa to moze on pojdzie ale... Przy wyborze myszki pojawia sie blad wy/we jednak po kilkakrotnym nacisnieciu ignoruj i pomin przechodze do partycjonowania. nie chce utracic danych zawartych na innych partycjach i wybieram disk druid.. no ale niestety tu pojawia sie znowu blad wejscia/wyjscia :( i dalej nie idzie. I teraz prosze o odpowiedz czy to ma zwiazek z usunietymi sterownikami do plyty glownej.. (jenak pewnie te scigneite dla wina nie beda tu pasowac wiec gdzie moge znalesc do Gigabyte 7VT00P-RZ) i czy kttos mi pomoże ??

jezior

  • Gość
aurox
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-18, 10:30:10 »
2005-12-17 13:32:28 Justi_84 napisał:

 >Czy to ma zwiazek z usunietymi sterownikami do plyty glownej.. (jenak pewnie te
 > scigneite dla wina nie beda tu pasowac wiec gdzie moge znalesc do Gigabyte 7VT00P-RZ) i czy
 > kttos mi pomoże ??

Nie nie ma zwiazku, ale skoro masz problemy z zainstalowaniem i winXP i linuxa to wniosek jest jeden - "walnięta" płyta główna

sprobuj instalowac linuxa z opcjami:
linux noapic
linux acpi=off
lub kombinację powyzxszych razem

vacpan

  • Gość
aurox
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-30, 13:38:21 »
U mnie na Slackware były błędy wejścia / wyjścia wtedy gdy padał dysk ... Proponuje wywalić wszystkie partycje i zrobiś format ze sprawdzaniem bad sectorów. Moze pomoże ...