Nowe posty

Autor Wątek: kdenlive nie chce się uruchomić  (Przeczytany 2466 razy)

Offline joanna

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
kdenlive nie chce się uruchomić
« dnia: 2021-10-28, 11:04:19 »
Hej.
Na nowo zainstalowanym Ubuntu (Kubuntu) mam problem z Kdenlive. Po raz pierwszy właśnie miałam uruchomić i mam komunikat: "The default profile of Kdenlive is not set or invalid, press OK to set it to a correct value" ale jaki profil (ustawienia) bym nie wybrała w oknie pop-up to wyrzuca błąd i nie chce się uruchomić. Jak wybieram "Anuluj" (bez podawania profilu) to mam komunikat "The given profie is invalid. We default to the profile "dv_pal"....." ale programu nadal nie mogę uruchomić.

W katalogu gdzie chyba powinny być jakieś pliki profilu (/.kde/share/apps/kdenlive/profiles/) mam pusto.

Nie potrafię znaleźć co to za problem ani jak to próbować rozwiązać. Reinstalacja nie pomaga.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-10-28, 11:47:09 »
U mnie na Archu Kdenlive działa prawidłowo, tu masz log po uruchomieniu go z terminala https://pastebin.com/Bw1YMM45.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-10-28, 11:52:11 »
No to wklej tam ręcznie jakiś profil i zobaczymy
u mnie są tutaj  :
/home/nazwa_użyszkodnika/.local/share/kdenlive/profiles/customprofile0

description=752x488 25.00fps
frame_rate_num=25
frame_rate_den=1
width=752
height=488
progressive=1
sample_aspect_num=1
sample_aspect_den=1
display_aspect_num=752
display_aspect_den=488
colorspace=709

Spróbuj jeszcze skasować   /.config/kdenliverc

Offline joanna

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-10-28, 12:18:52 »
No to wklej tam ręcznie jakiś profil i zobaczymy
u mnie są tutaj  :
/home/nazwa_użyszkodnika/.local/share/kdenlive/profiles/customprofile0

description=752x488 25.00fps
frame_rate_num=25
frame_rate_den=1
width=752
height=488
progressive=1
sample_aspect_num=1
sample_aspect_den=1
display_aspect_num=752
display_aspect_den=488
colorspace=709

Spróbuj jeszcze skasować   /.config/kdenliverc

W podanej przez ciebie ścieżce [/home/nazwa_użyszkodnika/.local/share/kdenlive/profiles] mam profile już. Jak widać nie działają.

Nie mam za to katalogu /.config/kdenliverc [nie mam więc do kasować]

Natomiast komunikat w terminalu wskazuje że gdzieś jest napisana ścieżka do profili, która była aktualna na moim poprzednim komputerze. Na obecnym zmieniłam nazwę użytkownika sobie i tu jest problem, w złym miejscu szuka profili. Gdzie jest plik ze ścieżką by mu zmienić??

--- komunikat z terminala ---
~$ kdenlive
org.kde.multimedia.kdenlive: //// WARNING: default profile not found:  "/home/stara_nazwa_uzytkownika/.local/share/kdenlive/profiles/customprofile0" . Returning random profile instead.
---

Oczywiście, jeśli się nie da podmienić ścieżki, mogę pousuwać pliki i zainstalować ponownie kdenlive, ale które usunąć, by skasować mu tę ścieżkę do starego użytkownika??

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #4 dnia: 2021-10-28, 12:30:35 »
Wywal wszystko związane z kdenlive z ukrytych katalogów w /home , nie ma potrzeby reinstalacji programu

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #5 dnia: 2021-10-28, 12:48:57 »
A pobierz wersje appimage https://www.videohelp.com/software/Kdenlive
i po nadaniu mu praw wykonywalności, uruchom go.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline joanna

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #6 dnia: 2021-10-28, 13:23:34 »
Wywal wszystko związane z kdenlive z ukrytych katalogów w /home , nie ma potrzeby reinstalacji programu

Pousuwałam chyba wszystko (co znalazłam) ale wciąż jest ten błąd. Skopiuję też niższe linie problemu z terminala, bo może w mojej ignorancji źle interpretuję problem.

---
~$ kdenlive
org.kde.multimedia.kdenlive: //// WARNING: default profile not found:  "/home/stara-nazwa-uzytkownika/.local/share/kdenlive/profiles/customprofile0" . Returning random profile instead.
org.kde.multimedia.kdenlive: //// WARNING: default profile not found:  "/home/stara-nazwa-uzytkownika/.local/share/kdenlive/profiles/customprofile0" . Returning random profile instead.
org.kde.multimedia.kdenlive: //// WARNING: default profile not found:  "/home/stara-nazwa-uzytkownika/.local/share/kdenlive/profiles/customprofile0" . Returning random profile instead.
qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 742, resource id: 41943213, major code: 40 (TranslateCoords), minor code: 0
KCrash: crashing... crashRecursionCounter = 2
KCrash: Application Name = kdenlive path = /usr/bin pid = 3591
KCrash: Arguments: /usr/bin/kdenlive

KCrash: Attempting to start /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libexec/drkonqi from kdeinit
sock_file=/run/user/1000/kdeinit5__0

[1]+  Stopped                 kdenlive

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #7 dnia: 2021-10-28, 13:26:30 »
Nie chce mi się przepisywać - spróbuj tego rozwiązania: https://forum.linux.pl/index.php/topic,26267.msg141179.html#msg141179

Offline joanna

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #8 dnia: 2021-10-28, 13:45:03 »
A pobierz wersje appimage https://www.videohelp.com/software/Kdenlive
i po nadaniu mu praw wykonywalności, uruchom go.

wersję application już próbowałam - instalując z Software Center i tak samo było

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #9 dnia: 2021-10-28, 14:05:36 »
Cytuj
Natomiast komunikat w terminalu wskazuje że gdzieś jest napisana ścieżka do profili, która była aktualna na moim poprzednim komputerze. Na obecnym zmieniłam nazwę użytkownika sobie i tu jest problem, w złym miejscu szuka profili. Gdzie jest plik ze ścieżką by mu zmienić??

Czegoś tu nie kumam. Jakim cudem nowo zainstalowany  program wie co było na innej maszynie ??

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #10 dnia: 2021-10-28, 14:58:31 »
Cytuj
Natomiast komunikat w terminalu wskazuje że gdzieś jest napisana ścieżka do profili, która była aktualna na moim poprzednim komputerze. Na obecnym zmieniłam nazwę użytkownika sobie i tu jest problem, w złym miejscu szuka profili. Gdzie jest plik ze ścieżką by mu zmienić??

Czegoś tu nie kumam. Jakim cudem nowo zainstalowany  program wie co było na innej maszynie ??
Też fakt. Jak Ty zainstalowałaś ten system? To jest dysk ze starego komputera?
Spróbuj tego, co podrzuciłem w linku.

Offline joanna

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #11 dnia: 2021-10-28, 15:14:23 »
Cytuj
Natomiast komunikat w terminalu wskazuje że gdzieś jest napisana ścieżka do profili, która była aktualna na moim poprzednim komputerze. Na obecnym zmieniłam nazwę użytkownika sobie i tu jest problem, w złym miejscu szuka profili. Gdzie jest plik ze ścieżką by mu zmienić??

Czegoś tu nie kumam. Jakim cudem nowo zainstalowany  program wie co było na innej maszynie ??
Też fakt. Jak Ty zainstalowałaś ten system? To jest dysk ze starego komputera?
Spróbuj tego, co podrzuciłem w linku.

To co podałeś w linku przerasta moje umiejętności. Ostatnim razem jak próbowałam coś co czułam że mnie przerasta - rozwaliłam sobie ubuntu i musiałam na nowo instalować, więc, dziękuję za link, ale zrezygnuję z tej opcji.

System instalowałam normalnie :-) ale dawno temu ktoś kto mnie przekonał do rezygnacji z Windows na rzecz Linuxa powiedział, że przy nowej instalacji po prostu kopiować wszystkie pliki z Home to będę mieć wszelkie ustawienia i preferencje z poprzedniej wersji. Także, mimo iż dysk był formatowany przed instalacją, to po instalacji kopiowałam sobie Home z poprzedniego komputera. Myślałam że skasowanie wszystkiego z Home (jak mackeire zasugerował) pomoże, ale gdzieś coś jeszcze mi się ukrywa ;-)

Dziękuję wam za próbę pomocy, ale zdaje się że mam coś na tyle pokręconego, że jak wspomniałam sama tego nie rozkręcę (nawet z waszą zdalną pomocą). Kdenlive na szczęście nie używam codziennie. Raz w tygodniu odpalę sobie stary komputer, tam kdenlive działa normalnie.

Jeszcze raz dzięki.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #12 dnia: 2021-10-28, 15:22:15 »
Zrób drugiego użytkownika ze starą nazwą, z tamtego kompa


/usr/share/kdenlive/

tutaj jeszcze są jakieś ustawienia
« Ostatnia zmiana: 2021-10-28, 15:26:22 wysłana przez mackeire »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #13 dnia: 2021-10-28, 15:27:22 »
System instalowałam normalnie :-) ale dawno temu ktoś kto mnie przekonał do rezygnacji z Windows na rzecz Linuxa powiedział, że przy nowej instalacji po prostu kopiować wszystkie pliki z Home to będę mieć wszelkie ustawienia i preferencje z poprzedniej wersji. Także, mimo iż dysk był formatowany przed instalacją, to po instalacji kopiowałam sobie Home z poprzedniego komputera.
I tu jest winowajca. Ktoś Ci bzdury naopowiadał, ale mniejsza o to.
Myślałam że skasowanie wszystkiego z Home (jak mackeire zasugerował) pomoże, ale gdzieś coś jeszcze mi się ukrywa ;-)
Ukrywa się najprawdopodobniej w ukrytych katalogach właśnie, czyli głównie w ~/.config, ~/.local/share
Najprościej będzie jednak zrobić to co Ci poradziłem. Nowego użytkownika nie musisz zakładać - tam wszystko będzie pracować normalnie.
Nie wiem jakie są te Twoje ustawienia i czego, ale wywalenie całej zawartości ww. katalogów, a następnie restart systemu spowoduje, że Plazma wstanie z domyślnymi ustawieniami w Kubuntu. Kdenlive powinien działać poprawnie.
Jak czegoś z tamtej porady nie rozumiesz - po prostu dopytaj. Pomożemy.
Alternatywnie możesz przeszukać zawartość wszystkich plików konfiguracyjnych (głównie w ww. katalogach) pod kątem nazwy Twojego starego użytkownika i po prostu ręcznie ją zmienić.
Dziękuję wam za próbę pomocy, ale zdaje się że mam coś na tyle pokręconego, że jak wspomniałam sama tego nie rozkręcę (nawet z waszą zdalną pomocą). Kdenlive na szczęście nie używam codziennie. Raz w tygodniu odpalę sobie stary komputer, tam kdenlive działa normalnie.
Jeśli Twój system wygląda tak, jak opisałaś, to prędzej, czy później będziesz miała inne objawy jego wadliwego działania.

Offline joanna

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: kdenlive nie chce się uruchomić
« Odpowiedź #14 dnia: 2021-10-29, 08:38:52 »
Cytuj
I tu jest winowajca. Ktoś Ci bzdury naopowiadał, ale mniejsza o to.

Dla mnie działało ekstra. Mi zawsze chodzi o wszystkie ustawienia (maile w local folder, profile, hasła, historia wyszukiwania itd dla thunderbird i przeglądarek internetowych, także komunikatora i pewnie jeszcze z dwa inne programy, które w tej chwili nie wymienię). Kopiowanie Home zawsze mi zapewniało takie płynne przejście na inny komputer i raczej z tego nie zrezygnuję, ale jeśli masz uwagi do tego kopiowania to proszę podziel się ze mną jak to robić lepiej.

Cytuj
Ukrywa się najprawdopodobniej w ukrytych katalogach właśnie, czyli głównie w ~/.config, ~/.local/share
Najprościej będzie jednak zrobić to co Ci poradziłem. Nowego użytkownika nie musisz zakładać - tam wszystko będzie pracować normalnie.
Nie wiem jakie są te Twoje ustawienia i czego, ale wywalenie całej zawartości ww. katalogów, a następnie restart systemu spowoduje, że Plazma wstanie z domyślnymi ustawieniami w Kubuntu. Kdenlive powinien działać poprawnie.
Jak czegoś z tamtej porady nie rozumiesz - po prostu dopytaj. Pomożemy.
Alternatywnie możesz przeszukać zawartość wszystkich plików konfiguracyjnych (głównie w ww. katalogach) pod kątem nazwy Twojego starego użytkownika i po prostu ręcznie ją zmienić.

Na razie nie mam sił na to. Może w przyszłym tygodniu. Spróbowałam jeszcze tych usunięcia, z tych dwóch katalogów o których piszesz - nie pomogło. Tzn. usunęłam jeden katalog kdenlive który tam znalazłam. Usuwania wszystkiego na razie zostawiam.

Cytuj
Jeśli Twój system wygląda tak, jak opisałaś, to prędzej, czy później będziesz miała inne objawy jego wadliwego działania.

Też tak uważam. Nie będę tu wszystkiego pisać ale widzę też inne, nieistotne kwestie że Kubuntu nie jest idealnie zainstalowane. Już zdecydowałam że po prostu zainstaluję od nowa, ale do tego potrzebuję więcej czasu, natchnienie ;-) i przygotowanie się, może bliżej końca roku się zmobilizuję.