Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Gentoo - kilka pytań  (Przeczytany 1331 razy)

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Gentoo - kilka pytań
« dnia: 2021-10-21, 15:31:06 »
Miałem nie pytać, ale muszę a muszę bo zaczynam gubić się.
Wyjaśnijcie mi proszę i to w miarę łopatologicznie, jak to jest z tymi pakietami w Gentoo.
Nie bardzo rozumiem to wszystko, przyzwyczajenia z innych dystryucji zrobiły swoje.

Pierwsza sprawa:
Np. w Archu wpisywałem sobie pacman -S firefox ... i szło. Pobierał się Firefox wraz z zależnościami.
Jak to wygląda w Gentoo?
Rozumiem, że muszę wyszukać źródło, poddać kompilacji i zainstalować.
Bardzo proszę o konkretny przykład tylko i wyłącznie na bazie komend wpisywanych do terminala, chcę zainstalować Firefoxa, zatem:

1. atualizacja mirrorów  (jak, gdzie, czym, jakie mirrory?)
2. wyszukanie pakietu przez terminal
3. pobranie źródła
4. kompilacja
5. instalacja
6. uruchomienie

Dajcie mi tylko dwa przykłady na bazie Firefoxa oraz Thunderbirda, co wpisywalibyście w Gentoo do terminala chcąc to zainstalować??
Nauczę się reszty na bazie skromnych przykładów...

Gdyby ktoś był łaskaw i dodał jeszcze opis instalacji Virtualbox wraz ze wszystkim kernelami (od linux41 do linux54) + pakiety rozszerzeń to ... przysięgam na błoga - przez dwa tygodnie nie będę spamował forum, naprawdę, resztę ogarnę już sam jak niegdyś z Archem.

Bardzo mi potrzebne jakieś wzory na wyszukiwanie pakietów ze źródeł, ich kompilacja, instalacja i uruchamianie.
Gdy zyskam trzy powyższe programy w Gentoo... przysięgam ... morda w kubeł :)))

PS. Portage seryjnie jest zainstalowany ale bez GUI, więc na razie sobie nie radzę...


« Ostatnia zmiana: 2021-10-21, 15:35:39 wysłana przez eugieniek »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-10-21, 16:26:45 »
Jeśli z menadżerem pakietów w Gentoo (portage) nie dajesz sobie rady, to chyba najwyższy czas porzucić tę dystrybucję, albowiem nie jest ona dla Ciebie. Od kilku dni zarzucasz pytaniami o tę dystrybucję i chyba najwyższy czas postąpić tak, jak kiedyś tu przeczytałem: jeśli wszystkie możliwości (porady) zawodzą, to najwyższy czas przeczytać instrukcję. W Twoim przypadku - instrukcję (dobrze napisana) - używania Gentoo.
I spieszę Ci donieść. Nie. Nie wykonujesz czynności w pkt. 3-5, albowiem to wykonuje za Ciebie właśnie portage.
Całą instalację jakiejkolwiek paczki w Gentoo wykonujesz przez:
emerge <ewentualne opcje> <ewentualne repozytorium>nazwa_paczki
Finito.
Emerge służy również do przeszukania repozytoriów, usuwania paczek itd. itp.
Miałeś - ponoć - Manjaro, czy jakieś tam pochodne Archa. Jeśli tak, to wyobraź sobie, że całe Gentoo jest czymś takim jak jedno wielkie AUR. I do obsługi tego masz tu w miejsce np. yay, czy pak system portage, którego główną komendą jest emerge.
PS: Wiki Gentoo jest doprawdy dobre. Trzeba tylko... je przeczytać, jeśli chce się korzystać z tego systemu.

Offline Paweł Mir

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - kilka pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-10-23, 15:57:04 »
@pavbaranov Amen :)

Offline Paweł Mir

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - kilka pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-10-23, 16:29:28 »
@eugieniek  Zaczynasz się gubić ponieważ nie znasz systemu Linux. Tojest tak jak byś Chciał uczyć się jazdy samochodem od  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bugatti_16.4_Veyron nie wiedząc gdzie jest hamulec, boje się napisać o gazie :)

Moja rada:
- zainstaluj system bardziej przystępny dla nowego użytkownika systemu linux, np. Ubuntu
-tam znajdziesz każdy pakiet w jakiejś konfiguracji domyślnej dawany przez opiekuna dist (w Gentoo nie zawsze wystepuje) co bardzo ułatwia poznanie systemu
- jak już przyzwyczaisz się do tego systemu i go zrozumiesz wtedy pomyśl o bardziej awansowanych dist jak Gentoo czy rodzina BSD :)

pozdro

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - kilka pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 2021-12-15, 06:53:37 »
Panowie, ja się tego uczę dopiero, nie używam Gentoo "dnia każdego". Kiedyś zaczynałem od Ubuntu, potem przyszła pora na Manjaro i tak zostało. Zanim przejdę na zawsze na Gentoo i tylko Gentoo minie jeszcze z rok czy dwa, to dopiero nauka (w wolnych chwilach).

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - kilka pytań
« Odpowiedź #5 dnia: 2021-12-15, 08:57:45 »
Piszę to jako facet używający Gentoo prawie codziennie — w pracy, do generacji "flaków" do systemów wbudowanych.

Gentoo na zwykłym desktopie i zwykłym serwerze jest stratą czasu i prądu. Jakikolwiek czas oszczędzony przez optymalizacje tracisz w dwójnasób na kompilacje i w trójnasób na szukanie, co jeszcze skopała aktualizacja biblioteki X 1.0 na 1.1, która zmieniła domyślną flagę Z. Jeżeli chcesz poznać życie wewnętrzne Linuksa, raz zainstaluj Linux From Scratch. Potem naucz się czegoś z mainline — Debiana, Archa, CentOSa, Slacka.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy