Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Gentoo - co jest odpowiedzialne za sterowanie prędkością wentylatora w laptopie?  (Przeczytany 1824 razy)

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
HP 820-G2
oraz
HP 820-G3
Oba bez dedykowanych kart graficznych oraz z najmocniejszą wersją i7 jaka występowała w tych modelach.

Chcę dobrać się do "ŹRÓDEŁ" oprogramowania, które odpowiedzialne jest za współpracę z czujnikiem temperatury. Złe wartości ustawione są we wszystkch dystrybucjach, bieg drugi wiatraka włącza mi się przy około 55C czyli "masa-huku"

Cytuj
lm_sensors-detect:

Intel digital thermal sensor...                             Success!
    (driver `coretemp')
* Chip `Intel digital thermal sensor' (confidence: 9)


Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Przyzwyczajaj się, tak będziesz miał przy każdej kompilacji jakiejkolwiek aplikacji.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Nie prościej zainstalować np. fancontrol i ewentualnie jakieś GUI do tego by było łatwiej?

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Gdy ja kompiluje kernel pod swój sprzęt, to temperatura GPU wzrasta max. do 60 stopni, ale ja mam PC i u mnie tak bardzo nie słychać jak chodzi wiatrak.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Mi już uszy odpadają ale tylko na Linuxach, na Windows inaczej to działa, tam drugi bieg startuje dopiero w okolicach 73-74C więc jest dłużej ciszej a trzeci to pow. 80C dopiero.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
No to miast biadolić zainstaluj sobie jakiekolwiek oprogramowanie do sterowania wiatrakiem i ustaw to tak, jak potrzebujesz. Jedno z nich masz we wcześniejszym moim poście.
I nie - nie potrzebujesz wówczas przeczytać całego kodu kernela i pozmieniać tam ustawienia :D Niemniej, jeśli chcesz... :D

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Loading configuration from /etc/fancontrol ...
Error: Can't read configuration file


Skąd mam wziąć config-file gdy w /etc/fancontrol pustki??

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Mam rozumieć, że to wynik wpisania komendy fancontrol. Plik masz sobie stworzyć w edytorze tekstu, ściągnąć jakiś przykład z netu (np. pierwszy lepszy: https://wiki.archlinux.org/title/ASUS_N550JV#Fan_control) albo wykorzystać któreś z gui dla fancontrol, bo o ile pamiętam wówczas tworzy ten plik.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Jest zainstalowana całość wraz z GUI, jak te GUI cholera uruchomić?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Wiem, że się spóźniłem na party, ale na pytanie "co jest odpowiedzialne za sterowanie prędkością wentylatora w laptopie" odpowiedzią jest "firmware płyty głównej konfigurowany przez tablice ACPI zawarte w tymże firmwarze". Jeżeli producent celowo skopie firmware tak, że systemy inne niż JedynySłuszny™ głupieją, to wina nie leży w tych systemach tylko w firmwarze. A jest to możliwe, bo firmware odpytuje system, co on za jeden, i stosownie do odpowiedzi może na różne sposoby konfigurować płytę główną.

Zobacz, co się dzieje, gdy odpalisz Linuksa z parametrem kernela acpi_osi='Windows 2009' (wtedy płyta główna pomyśli, że działa na niej Win 7). Możesz popróbować inne wersje, przykłady są tutaj.

Z mojej strony - na żadnym komputerze nigdy nie używałem narzędzi do sterowania wentylatorami.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Ciekawostka, o której jeszcze nie słyszałem, zaraz pokombinuję z tym win 2009...