Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?  (Przeczytany 21056 razy)

play

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« dnia: 2005-12-16, 09:45:23 »
Poszukujemy osób o bardzo dobrej znajomości Linuksa, do tworzenia od podstaw nowej dystrybucji.

Osoby zainteresowane proszę o kontakt pod adresem m.kawecki@play.pl.

sys

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-16, 12:07:59 »
2005-12-16 09:45:23 play napisał:

> Poszukujemy osób o bardzo dobrej znajomości Linuksa, do tworzenia od podstaw nowej dystrybucji.
 >
 >
 > Osoby zainteresowane proszę o kontakt pod adresem m.kawecki@play.pl.

no tak jakby te ponad 280 już istniejących było za mało :P

xis

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-16, 12:44:50 »
Może umieśćcie jakieś krótkie info o Waszych zamiarach, tj. co planujecie w tej dystrybucji umieścić, na czym ją chcecie bazować itd.
Jestem przekonany, że taka informacja pomoże Wam znaleźć kogoś do współpracy.

Powodzenia!

PS Sys: dla mnie może być i 2800 :)

kamikaze

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-17, 11:58:40 »
2005-12-16 12:44:50 xis napisał:

> Może umieśćcie jakieś krótkie info o Waszych zamiarach, tj. co planujecie w tej dystrybucji
 > umieścić, na czym ją chcecie bazować itd.
 > Jestem przekonany, że taka informacja pomoże Wam znaleźć kogoś do współpracy.
 >
 > Powodzenia!
 >
 > PS Sys: dla mnie może być i 2800 :)

Kolejna dystrybucja? Jakby mało ich było. Zajrzyj na distrowatch. Ta ma być jakaś wyjątkowa?

guzzi1

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-17, 14:19:36 »
A nie lepiej jakiś ciekawy pakiet - program napisać. Tu myśle jest jeszce spore pole do popisu. Albo poprawić co niektóre.

de_laurent

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-17, 17:53:12 »
Moze bedzie wyjatkowa. Nie zrazajcie ich! Wydaje mi sie, ze to bardzo dobry pomysl. A wam chlopaki i dziewczyny zycze powodzenia. Sam niestety nie mam wystarczajacej wiedzy i czasu...

Stilgar

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-17, 18:29:19 »
Gentoo też nie zawsze istniało, a jest wyjątkowe :-)

Maciek_Rutecki

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-17, 18:49:16 »
Chciałbym wiedzieć, jaki ma być cel powstania tej dystrybucji, bo sądzę to jest najbardziej interesujące.

--
Maciek

play

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-17, 21:52:21 »
Hmm, posta mi wczoraj wcięło :) Wyraziłem się delikatnie mówiąc mało precyzyjnie, już wyjaśniam wątpliwości ...

Dystrybucja będzie mieć charakter komercyjny, co oczywiście oznacza że za włożoną w to pracę będziemy płacić :) - mamy na celu wprowadzenie na  rynek dystrybucji dla tzw. zwykłych użytkowników - zatem wszystko musi być maksymalnie proste i \\"klikalne\\" - mam tu na myśli zwłaszcza prosty (w sensie: dla użytkownika)  graficzny instalator, graficzne narzędzia konfiguracyjne i jeżeli chodzi o manager X-ów to raczej KDE.

Mamy szerokie możliwości jeżeli chodzi o dystrybucję, także myślę że sprawa jest warta zachodu.

Wszystkich zainteresowanych ponownie proszę o kontakt mailowy. Pozdrawiam.

xis

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-17, 22:54:16 »
Taka komercyjna dystrybucja to dobry pomysł. Pod warunkiem, że nie będzie to kolejna Mandriva, Suse, Linspire. Myślałem kiedyś nad dystrybucją 100% desktopową i to tak desktopową, że nie używałaby w ogóle konsol tekstowych. Same initscripty miałyby ładować XSerwer (lub jego prostszy, ale lżejszy odpowiednik).

Myślę, że przy dystrybucji \\'dla niekumatych\\' warto rozważyć inny, niż ten pochodzący od uniksów, układ katalogów. Przypuszczam, że warto rozważyć to, co robi gobolinux (http://gobolinux.org/). Sam zastanawiałem się nad czymś takim:
/
|-System/ ($SYSTEMDIR)
|-Programs/  (lub w polskiej wersji Programy - generalnei $PROGRAMSDIR ;) )
`-Home/ (albo Katalogi Domowe/ - $HOMESDIR

W katalogu System/ mogłoby znajdować się całe \\'serce\\' Linuksa (/System/dev, /System/proc itd.), natomiast w reszcie - wiadomo.

To, co różni mój pomysł z pomysłem gobolinuksa to zawartość katalogu /Programs, mianowicie zawierałby on tylko programy doinstalowywalne, bez których system potrafiłby pracować bez problemów, czyli np. Firefox, KDE, Opera. Biblioteki i inne pakiety \\'rdzenne\\' znajdowałyby się w katalogu System.
Takie rozwiązanie pozwala na pozwolenie użytkownikom (odpowiednio uprawnionym, np. tym z grupy Administrator) na \\'grzebanie\\' w katalogu Programy. Dostep do zmieniania katalogu /System miałby tylko i wyłącznie root.
Typowa pani Ela (nie należąca do grupy Administrator) mogłaby to, co może zwykły użytkownik Linuksa :)

Oczywiście wcielenie tego pomysłu wymagałoby wprowadzenia kilku pojęć jak np. \\'pakiet bazowy/rdzenny\\' (czyli taki, który jest częścią Systemu jako takiego - zlib, perl, może gcc?) oraz \\'pakiety użytkowe\\' - aplikacje \\'końcowe\\' jak Quanta, czy wspomniany Firefox, Kadu itd.

To taka moja mała koncepcja odnośnie filozofii, może Wam się spodoba :)


xis

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-12-17, 22:57:29 »
Zapomniałem wspomnieć o katalogu /Devices, w którym trzymane byłyby urządzenia montowalne (ale tu trzeba sprawę przemyśleć przy dyskach twardych).

winsekt

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-12-16, 03:28:49 »
Jeżeli masz już kompa, na którym chcesz pracować i mieć z tego jakąś kożyść, to odpowiedź jest -WINDOWS. Jeżeli chcesz się pobawić i nie zależy Ci na czasie  (pieniądzach), to LINUX. Wbrew pozorom, LINUX jest znacznie droższy, dostajesz go za free, ale czas jaki w niego zainwestujesz jest niewspółmierny do ceny 500zl(windows), Nie licz na to, że opisy dotyczące Linux i jego pochodnych są prawdziwe, ponieważ nikt nie odpwiada za ich funkcjonalność. Osobiście kożystam z tego systemu do wsparcia serwerka, ale chyba tylko dlatego, że szkoda mi wtopionego czasu w LINUX....

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-12-16, 07:00:45 »
2005-12-16 03:28:49 winsekt napisał:

> Jeżeli masz już kompa, na którym chcesz pracować i mieć z tego jakąś kożyść, to odpowiedź jest
 > -WINDOWS. Jeżeli chcesz się pobawić i nie zależy Ci na czasie  (pieniądzach), to LINUX. Wbrew
 > pozorom, LINUX jest znacznie droższy, dostajesz go za free, ale czas jaki w niego zainwestujesz
 > jest niewspółmierny do ceny 500zl(windows), Nie licz na to, że opisy dotyczące Linux i jego
 > pochodnych są prawdziwe, ponieważ nikt nie odpwiada za ich funkcjonalność. Osobiście kożystam z
 > tego systemu do wsparcia serwerka, ale chyba tylko dlatego, że szkoda mi wtopionego czasu w
 > LINUX....
 >
 > Na początek to kup sobie słownik ortograficzny,  
   niekoniecznie za 500 zł :) Na pewno wyjdzie ci to na
   koRZyść, nie będziesz się ośmieszał na forum.
 > Co do opisów, to jeszcze trzeba z nich umieć korzystać,
    ale jak powszechnie wiadomo użytkownikowi Windowsa
    głowa jest potrzebna tylko do noszenia czapki.  

chmooreck

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-12-16, 07:53:48 »
winsekt wychodzisz z jednego blednego zalozenia: ze windowsa juz znasz, a linuksa jeszcze nie...

tak, uwazam, ze windowsa tez trzeba sie nauczyc... ile czasu ci to zajelo ? tylko nie pisz, ze "wyssales z mlekiem matki" ;-)

Cuba

  • Gość
EKONOMIA -LINUX CZY WINDOWS?
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-12-16, 08:23:21 »
2005-12-16 03:28:49 winsekt napisał:

> Jeżeli masz już kompa, na którym chcesz pracować i mieć z tego jakąś kożyść, to odpowiedź jest
 > -WINDOWS. Jeżeli chcesz się pobawić i nie zależy Ci na czasie  (pieniądzach), to LINUX. Wbrew
 > pozorom, LINUX jest znacznie droższy, dostajesz go za free, ale czas jaki w niego zainwestujesz
 > jest niewspółmierny do ceny 500zl(windows), Nie licz na to, że opisy dotyczące Linux i jego
 > pochodnych są prawdziwe, ponieważ nikt nie odpwiada za ich funkcjonalność. Osobiście kożystam z
 > tego systemu do wsparcia serwerka, ale chyba tylko dlatego, że szkoda mi wtopionego czasu w
 > LINUX....
 >