Nowe posty

Autor Wątek: Gentoo - partycjonowanie dysku  (Przeczytany 1716 razy)

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Gentoo - partycjonowanie dysku
« dnia: 2021-10-19, 19:19:10 »
Jak najłatwiej wykonać prawidłowe partycjonowanie dysku podczas instalacji Gentoo?
Można zrobić to z wiersza poleceń (czym i jak jeszcze nie wiem) albo po przez Gparted, który jest na LiveCD z Gentoo.

Zapodam dane sprzętu:
fat32 512MB /EFI
ext4 60GB /root dla systemu Arch
ext4 60GB /home dla systemu Arch
NTFS 200GB Windows 8.1 x64 (w trybie UEFI)
ext4 40GB (czysty, ma być dla Gentoo)

Na całym dysku udaje mi się postawić system Gentoo ale gdy próbuję mieć go obok w/w partycji to robi się problem.
Niby flaga jest ustawiona na partycję FAT32 i oznaczone w Gparted jako /BOOT (EFI)
lecz nie wgrywa mi się do Gruba nic, Grub zostaje ten z Archa.

W całości mowa o Gento x64 dla AMD.
Grub zostaje ale po restarcie jest _rescue-mode i trza ręcznie rzeźbić ... a gdy już uda się odpalić menu bootowalne to jest ono z Archa a nie z Gentoo. Gentoo nic nie dogrywa pomimo tego że podczas instalacji wszystko niby dobre jest robione.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-10-19, 20:51:22 »
Arch i Gentoo. Dla systemy dla zaawansowanych a ty się pytasz, jak Gruba skonfigurować?

* Domyślny stub na partycji EFI ładuje ostatnio zainstalowanego Gruba. Każdy system na ogół robi stuba w swoim podkatalogu, więc dodając opcje w efibootmgr możesz wybrać system z poziomu menu płyt głównej.
* W /boot/grub/custom.cfg Gruba domyślnego możesz dodać załadowanie /boot/grub/grub.cfg gruba niedomyślnego. Wtedy w menu Gruba pojawią się pierw opcje własne, potem opcje obce. Aktualizacja każdego podsystemu zaktualizuje swoją część menu.
* Możesz też użyć rEFInd, który powinien sam powykrywać wszystkie systemy z poziomu UEFI.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-10-20, 09:49:31 »
Mnie zdziwiło dlaczego Gentoo nie załadował swojego Gruba i został ten po Archu na liście którego nie ma Gentoo.
Na razie nie przykładam wagi do tego bo chcę przejść na CloverEFIbootManagera (tego z MACa) ale to temat na osobny wątek.


Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-10-20, 13:56:09 »
Cytuj
nie załadował swojego Gruba

Bo w Gentoo nic nie robi się samo. Gruba musisz:
* Zainstalować w systemie jako aplikację emerge'm (bo może chcesz coś innego, niż grub)
* Zainstalować na dysku jako bootmanager grub-install'em (bo może chcesz go zainstalować gdzie indziej)
* Skonfigurować grub-configure'm (bo może sam sobie napiszesz konfigurację)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #4 dnia: 2021-10-20, 18:00:56 »
Zaczyna podobać mi się ten systemik bo właśnie o to chodzi aby roboty ze wszystkim było po uszy, jest gwarancja że w przyszłości dzięki temu czym jest Gentoo - problemy skończą się.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #5 dnia: 2021-10-20, 21:56:25 »
Cytuj
Mnie zdziwiło dlaczego Gentoo nie załadował swojego Gruba i został ten po Archu na liście którego nie ma Gentoo.

Dostałeś wyżej odpowiedź, ale dobra - jeszcze raz:
Jeśli Arch był na początku instalowany jako pierwszy i jedyny na tamten moment system, jego plik *.efi dostał numer 0000, patrz komenda:
#     efibootmgr -v
Jeśli w Gentoo zainstalowałeś grub-efi, jego plik *.efi też siedzi na partycji ESP. Dostał kolejny numer. Trzeba powiadomić firmware płyty głównej, którego loadera (programu ładującego / startowego / inna nowomowa) użyć.

Zrobisz to pod tzw. Boot Menu, np. Gigabyte => F12, lub komendą efiibootmgr, czytaj:
efibootmgr --help

Dlaczego nie wykrył? A uaktualniłeś konfigurację Grub2 w Archu? W Gentoo jak chcesz mieć "odnośnik" do Gruba Archa, musisz zrobić to samo, ale radziłbym nie używać os-prober, bo na przykład wykryje ci 40 starszych kerneli + rescue i dopiero można na głowę dostać! :D Można zrobić ręcznie wpis, kierujący do innego loadera efi, w tym przypadku Gruba.
marcin82

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #6 dnia: 2021-10-21, 06:46:26 »
Ufff...
Po wstukaniu komendy:
efibootmgr -v

pokazał mi się niezły "pierdolnik":

BootCurrent: 0000
Timeout: 0 seconds
No BootOrder is set; firmware will attempt recovery
Boot0000* Notebook Hard Drive BBS(HD,,0x0).......................................................................
Boot0001* ubuntu HD(1,GPT,944f1e63-7ecc-461b-bdc1-56bbfd94f5d7,0x800,0x108000)/File(\EFI\ubuntu\shimx64.efi)
Boot0002* Arch HD(2,GPT,176de684-da43-4297-a7f2-7aedafe3bd81,0x96800,0x32000)/File(\EFI\arch\grubx64.efi)
Boot0003* Windows Boot Manager HD(2,GPT,176de684-da43-4297-a7f2-7aedafe3bd81,0x96800,0x32000)/File(\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi)WINDOWS.........x...B.C.D.O.B.J.E.C.T.=.{.9.d.e.a.8.6.2.c.-.5.c.d.d.-.4.e.7.0.-.a.c.c.1.-.f.3.2.b.3.4.4.d.4.7.9.5.}...d................
Boot0023* debian HD(1,GPT,638b11e9-e61d-42c3-b99b-95376396870c,0x800,0x100000)/File(\EFI\debian\shimx64.efi)
Boot00A5* Garuda HD(1,GPT,b21c3cb1-f6be-4145-a7a1-eedbd7c80ccc,0x800,0x32000)/File(\EFI\Garuda\grubx64.efi)
Boot00A6* EndeavourOS HD(1,GPT,b21c3cb1-f6be-4145-a7a1-eedbd7c80ccc,0x800,0x32000)/File(\EFI\EndeavourOS\grubx64.efi)

Nazwałem to "pierdolnikiem" bo nie mam pojęcia co na liście robią takie wpisy jak debian, Garuda i EndeavourOS oraz Ubuntu.
Te systemy używałem dobre 1,5-2lata temu a ubuntu to już ze 4 lata temu. Dysk był wymieniany w maju tego roku i postawiony był na nim czysty Arch oraz WIndows 8.1.  Czyżby te wpisy zostały w UEFI???
Ja mam HP 820-G3, gdy wchodzę w BootMenu to na liście nic dziwnego nie ma:
Boot from SSD
Boot from M2 PCIe
Boot from network
Boot from EFI FILE
Windows Boot Manager
Grub
Boot from USB/SD

Bootowanie ustawione mam na Windows Boot Manager bo to i tak znaczenia nie ma, czy wybiorę WinBootMgr/Grub czy from SSD, i tak we wszystkich przypadkach wystartuje mi Grub (najpierw instalowałem Windows na czystym dysku, potem Arch'a i Gruba a ten zmienił Windowsowego BootMgr i jest menu rozruchowe Grub2 na "dzień dobry" a tam na liście ArchLinux i Windows).

Wczoraj próbowałem pobawić się CALCULATE-LINUX czyli czymś opartym na Gentoo, pobawić się w celu ułatwienia sobie z deka życia, ponoć Calculate umie instalować Gentoo tak jak np. Zorin instalował niegdyś Arch'a. No i postawiłem to obok Arch'a, niby zainstalował Gruba i tak dalej ale:

1. lista wyżej wklejona jest teraz, zatem nie widać ani Calculate-Linux'a ani dwa dni temu postawionego Gentoo
2. gdy z poziomu windows wchodzę sobie (Minitool Partition Manager) do partycji EFI (ta o wielkości 500MB) to widzę tam tylko foldery Grub i Windows a w Grubie śladu nie ma po Calculate-Linux oraz Gentoo. Tylko Arch'owe zabawki...

Po aktualizacji Gruba z poziomu Archa nic się nie zmienia.
Uruchomić Gentoo oraz Calculate mogę tylko i wyłącznie z pliku EFI, tj.  grubx64.efi gdy ręcznie znajdę go na dysku i tu jest zonk.
Archowy plik grubx64.efi siedzi na partycji EFI (tej 500MB) a te od Calculate i Gentoo siedzą na EXT4. Jakim cudem gdy przy ręcznym partycjonowaniu wybierałem partcję FAT32 jako partycję EFI ESP i oznaczałem flagą BOOT?

Przy instalacji Gentoo postępowałem jak zawsze, czyli identycznie jak w przypadku wszystkich innych Linuxów, zawsze było ok, działało a teraz ewidentnie coś jest nie halo ale tylko z Gentoo.
Wracając do Calculate-Linux to dziwnie się zachował, albowiem przy instalacji zrobiłem tak:
ręczne partycjonowanie:
partycja FAT32 oznaczone jako EFI(esp) /BOOT
partycja sda4 jako ext4 /root i /home (40GB)
brak swapu
no i nie wiem dlaczego ale Calculate podzielił partycję /ext4 na dwie równe części (po 20GB) z których jedna to ext4 i na niej jest /root oraz /home a druga jest UNKNOWN i niczym tego otworzyć nie mogę. Arch na nią nie włazi, cały czas pokazuje NIEZAMONTOWANA a inne programiki traktują ją jak czyste, nieprzydzielone miejsce. Usunąłem zatem te partycję i się Calculate-Linux "rozdupcył" ... już nie wstał.
« Ostatnia zmiana: 2021-10-21, 07:06:42 wysłana przez eugieniek »

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #7 dnia: 2021-10-21, 15:00:02 »
Problem rozwiązany, w końcu doczytałem. Po instalacji Gentoo trzeba przed restartem zrobić skromny trik w terminalu:

su 
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

i już wszystko jest na liście przy rozruchu...



Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #8 dnia: 2021-10-21, 16:28:23 »
Ten trick trzeba zrobić w każdej dystrybucji :D

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: Gentoo - partycjonowanie dysku
« Odpowiedź #9 dnia: 2021-10-21, 16:34:27 »
Nie trzeba, po instalacji Manjaro, Ubuntu, Debiana ... obok Windows samo się to robi :D