Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Kali Linux problem  (Przeczytany 1579 razy)

Offline LCQ

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Kali Linux problem
« dnia: 2021-09-27, 00:00:49 »
Witajcie,

mam problem nie mogę wyjść z Shell no1. do zwykłego terminala. Jestem zalogowany jako root. Czy możecie pomóc? próbowałem kilku kombinacji ale nie pomogło

PS wyprzedzając polskie podejście do pomocy na forach, nie planuje zostać hakerem… 😂

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Kali Linux problem
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-09-27, 09:48:53 »
Która wersja Kali? Obecna, która działa na zwykłym użytkowniku, czy któraś starsza, która ma właśnie tylko root? W tej drugiej nie wyjdziesz, bo innego użytkownika nie ma w obecnej winno wystarczyć wpisanie w konsoli słowa exit. Jeśli nie, to spróbuj przez su i podaj tego użytkownika, który jest ZU, oczywiście o ile on w ogóle został utworzony (zob.: https://arturpyszczuk.pl/commands-su.html)

Offline LCQ

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Kali Linux problem
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-09-27, 16:54:18 »
Która wersja Kali? Obecna, która działa na zwykłym użytkowniku, czy któraś starsza, która ma właśnie tylko root? W tej drugiej nie wyjdziesz, bo innego użytkownika nie ma w obecnej winno wystarczyć wpisanie w konsoli słowa exit. Jeśli nie, to spróbuj przez su i podaj tego użytkownika, który jest ZU, oczywiście o ile on w ogóle został utworzony (zob.: https://arturpyszczuk.pl/commands-su.html)

Cześć, na wstępie chciałem podziękować za odp. Wersja 2021.2. Byłem wtedy zalogowany jako root, ale jest możliwość funkcjonowania jako normalny użytkownik. Polecenie exit sprawdzałem i nie działa. Co ciekawe chciałem się zalogować z profilu zwykłego na roota i nie działa, nie przyjmuje hasła, a podczas logowania na root nie ma z tym problemu. Sprawdzę później to co mi wysłałeś. Jeśli masz jakiś pomysł daj znać. Dzięki jeszcze raz

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Kali Linux problem
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-09-29, 13:52:18 »
Szczerze mówiąc nie znam nowego Kali, ale z tego co wiem, to jakiś czas temu Kali działa domyślnie nie na koncie roota, a na zwykłego użytkownika. Stąd czegoś nie rozumiem:
1. Jak, gdzie byłeś zalogowany jako root? W konsoli (emulatorze terminala), czy w jakimś środowisku graficznym, w ogóle działałeś bez DE?
2. Jeśli to emulator terminala a w DE jesteś jako ZU, to konsola winna Ci się domyślnie otworzyć jako konsola tego użytkownika, stąd dopiero w jakiś sposób (sudo, su) mogłeś zmienić to na roota. Wyjście: exit wpisane w terminalu.
3. Jeśli jesteś w DE jako root, to domyślnie Ci się konsola otworzy jako konsola roota. Aby przejść na innego użytkownika musisz wpisać su wskazać jakiego użytkownika chcesz użyć i wpisać jego hasło.

Offline Darki

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
    • Nois Hakcing
Odp: Kali Linux problem
« Odpowiedź #4 dnia: 2021-09-29, 21:09:13 »
Nie wiem czy o to Ci chodzi ale obecnie nie pamiętam już od której wersji Kali Linux korzysta z sudo. Dlatego każde polecenie które wymaga uprawnień administracyjnych musi być poprzedzone sudo. Hasło i login to kali
Zapraszam na moją stronę: klik
Zapraszam na mojego githuba:klik
Jeżeli szukasz programu partnerskiego by zarabiać to polecam: klik

Offline LCQ

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Kali Linux problem
« Odpowiedź #5 dnia: 2021-10-03, 23:01:38 »
Szczerze mówiąc nie znam nowego Kali, ale z tego co wiem, to jakiś czas temu Kali działa domyślnie nie na koncie roota, a na zwykłego użytkownika. Stąd czegoś nie rozumiem:
1. Jak, gdzie byłeś zalogowany jako root? W konsoli (emulatorze terminala), czy w jakimś środowisku graficznym, w ogóle działałeś bez DE?
2. Jeśli to emulator terminala a w DE jesteś jako ZU, to konsola winna Ci się domyślnie otworzyć jako konsola tego użytkownika, stąd dopiero w jakiś sposób (sudo, su) mogłeś zmienić to na roota. Wyjście: exit wpisane w terminalu.
3. Jeśli jesteś w DE jako root, to domyślnie Ci się konsola otworzy jako konsola roota. Aby przejść na innego użytkownika musisz wpisać su wskazać jakiego użytkownika chcesz użyć i wpisać jego hasło.

1) byłem zalogowany na profilu roota, w konsoli

2)exit nie działa

« Ostatnia zmiana: 2021-10-03, 23:11:31 wysłana przez LCQ »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Kali Linux problem
« Odpowiedź #6 dnia: 2021-10-04, 10:22:51 »
Skoro jesteś zalogowany na profilu roota, to jedyną znaną mi opcją, na zmianę użytkownika jest su wg podanego wyżej linka. Exit oczywiście, że nie zadziała, bo root w takim przypadku jest jedynym użytkownikiem (zresztą tak samo byłoby w sytuacji, gdy zalogowałeś się jako ZU).

Offline LCQ

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Kali Linux problem
« Odpowiedź #7 dnia: 2021-10-04, 21:37:10 »
Skoro jesteś zalogowany na profilu roota, to jedyną znaną mi opcją, na zmianę użytkownika jest su wg podanego wyżej linka. Exit oczywiście, że nie zadziała, bo root w takim przypadku jest jedynym użytkownikiem (zresztą tak samo byłoby w sytuacji, gdy zalogowałeś się jako ZU).

Próbowałem już wcześniej i nie da rady. Generalnie są trzy konta. Z tych dwóch nie mogę dostać się na root. Wyskakuje błąd. Oczywiście wcześniej wszystko działało jak należy. Pokaże przykładowo:

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Kali Linux problem
« Odpowiedź #8 dnia: 2021-10-05, 07:31:28 »
Wygląda na to, że uszkodziłeś sobie plik passwd, ustawiając shella roota na coś z kosmosu. Normalnie bym tu podał te nieszczęsne 2 linijki, żeby to naprawić, ale skoro jesteś überuserem używającym Kali, to nie będę nosił drewna do lasu.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy