Nowe posty

Autor Wątek: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)  (Przeczytany 3154 razy)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #15 dnia: 2021-08-20, 23:24:32 »
Swoją ścieżką, to jak stary Ty kernel tam masz. Od dłuższego czasu sterownik dla BCM4311 winien być w kernelu i nazywa się on dla tej karty brcmsmac.
Pokaż:
lsmod | grep brcm
oraz:
uname -a
PS: Nie kopiuj poleceń (copy&paste), a przepisuj.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #16 dnia: 2021-08-21, 06:27:25 »
Dodatkowo ten cały Zorin jest na jakiejś antycznej wersji Ubuntu z 2018. Ma co prawda wsparcie do 2023, ale technicznie to zabytek.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Paweł Mir

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #17 dnia: 2021-08-21, 09:34:06 »
Dokładnie jak napisał @Paweł Kraszewski to zabytek. Zainstaluj sobie https://xubuntu.org . Korzyści takie jak nowe wersje wszystkiego i pełno solucji na internetach :)

Offline popetelony

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #18 dnia: 2021-08-21, 11:21:29 »
Swoją ścieżką, to jak stary Ty kernel tam masz. Od dłuższego czasu sterownik dla BCM4311 winien być w kernelu i nazywa się on dla tej karty brcmsmac.
Pokaż:
lsmod | grep brcm
oraz:
uname -a
PS: Nie kopiuj poleceń (copy&paste), a przepisuj.

Pierwsze nie wchodzi :( To dostałem:

petel@peteldell:~$ lsmod | grep brcm
petel@peteldell:~$ uname -a
Linux peteldell 5.11.0-27-generic #29~20.04.1-Ubuntu SMP Wed Aug 11 15:58:17 UTC 2021 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

Offline Paweł Mir

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #19 dnia: 2021-08-21, 17:21:26 »
zostań przy win :P

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #20 dnia: 2021-08-21, 20:50:40 »
Dobra - wersja kernela pochodzi z Ubuntu 20.04, repozytoria zaczytane w którymś z poprzednich postów pochodzą z Ubuntu 18.04 (4 wersje wcześniej). Masz całkowicie pomieszane listy repozytoriów.

Co dokładnie robiłeś ze swoim biednym systemem, zanim trafiłeś na nasze forum? Bo losowe przeklejanie wpisów z forów z całego świata do systemu, bez wiedzy co się przekleja i jaki to ma wpływ na system bardzo szybko wysadza go w powietrze. Wyobraź sobie, że próbujesz naprawić drivery WiFi w Win11 kopiując do niego DLLki, SYSe i DRVy z forum na temat WinXP.
 
I zanim zrobisz hurr-durr Linux jest do dupy - firma Broadcom wprost zabroniła dystrybucji firmwarów do swoich kart WiFi systemami operacyjnymi. Problemy z jej kartami są wyłącznie z winy producenta (a właściwie jego oczadziałych prawników), nie twórców dystrybucji.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline popetelony

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #21 dnia: 2021-08-21, 21:59:47 »
zostań przy win :P

jak na nowego na forum to nieźle radzisz.... Jeszcze coś odkrywczego podrzucisz?

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #22 dnia: 2021-08-21, 22:01:36 »
Zorin OS nie jest najlepszym wyborem, ponieważ twórcy tego systemu skupiają się głównie na wersji komercyjnej, czyli Pro, a darmowa wersja czyli Core i Lite jest taka jaką widzisz, olana.
Na początek polecam Ci Linux Mint Xfce, a z czasem gdy lepiej poznasz Linuxa to zmienisz sobie na coś bardziej stabilnego.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline popetelony

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #23 dnia: 2021-08-21, 22:14:11 »
Dobra - wersja kernela pochodzi z Ubuntu 20.04, repozytoria zaczytane w którymś z poprzednich postów pochodzą z Ubuntu 18.04 (4 wersje wcześniej). Masz całkowicie pomieszane listy repozytoriów.

Co dokładnie robiłeś ze swoim biednym systemem, zanim trafiłeś na nasze forum? Bo losowe przeklejanie wpisów z forów z całego świata do systemu, bez wiedzy co się przekleja i jaki to ma wpływ na system bardzo szybko wysadza go w powietrze. Wyobraź sobie, że próbujesz naprawić drivery WiFi w Win11 kopiując do niego DLLki, SYSe i DRVy z forum na temat WinXP.
 
I zanim zrobisz hurr-durr Linux jest do dupy - firma Broadcom wprost zabroniła dystrybucji firmwarów do swoich kart WiFi systemami operacyjnymi. Problemy z jej kartami są wyłącznie z winy producenta (a właściwie jego oczadziałych prawników), nie twórców dystrybucji.

Pawle nic nie robiłem poza zainstalowaniemZorina. Wszelkie działania podjąłem po radach, od Szanownego Grona (poza ostatnią radą od Paweł Mir - bo uważam ją za... niemerytoryczną)
Forum  jest jedynym miejscem, gdzie szukałem pomocy i ją znalazłem, a że drążę temat aby "ogarnąć kuwetę" to chyba normalne. W moim mniemaniu na tym właśnie polega członkostwo na forach tematycznych.
Jeszcze jedno miejsce, gdzie pytałem to grupa linuxowa na fejsie ale tam otrzymałem JEDYNĄ poradę, którą zastosowałem - przejście z Zorina na Neona.
Zrobiłem to i potraktowałem Neona poleceniami od uwaga! Paweł Mir (wielkie dzięki - nie tylko żarciki go się trzymają na szczęście :) ) i ....
HURRRRRA!
WiFi ruszyło. Tak więc wątek można zamknąć. Mam Neona (jak dla takiego słabeusza jak ja - wystarczy) i mam w nim WIFi.Wszystko, co chciałem.
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA POMOC. <3

PS.
Pawle - Szlachetny Administratorze. Używasz języka zrozumiałego dla tych, którzy już coś :trybią", ale zważ, że po pomoc przychodzą też takie komputerowe łajzy jak ja.  Aha! I ani razu nie powiedziałem, że Linux jest do dupy! Więcej! Podoba mi się coraz bardziej :)
Pozdro Adminie i ZAMYKAMY.

Offline eugieniek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 104
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #24 dnia: 2021-09-10, 21:08:02 »
brak firmware do karty wifi

sudo apt-get install b43-fwcutter
sudo apt-get install firmware-b43-installer
sudo modprobe -r b43
sudo modprobe b43

Będę wdzięczny gdy kolega zapoda to samo dla:

~]$ inxi -Nxx
Network:
  Device-1: Intel Ethernet I218-LM vendor: Hewlett-Packard driver: e1000e v: kernel
  port: 5080 bus-ID: 00:19.0 chip-ID: 8086:15a2
  Device-2: Intel Wireless 7260 driver: iwlwifi v: kernel port: ef80 bus-ID: 03:00.0
  chip-ID: 8086:08b2
  Device-3: Intel Bluetooth wireless interface type: USB driver: btusb bus-ID: 2-4:3
  chip-ID: 8087:07dc


w ramach "przy okazji"
ps. dla Manjaro

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: całkowity świeżak ma zagwozdkę z kartą wifi (chyba)
« Odpowiedź #25 dnia: 2021-09-11, 08:34:51 »
Przecież masz tę odpowiedź już udzieloną: https://forum.linux.pl/index.php/topic,26227.msg140905.html#msg140905