Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Czy na Kiano Slimnote 15.6 da się zainstalować Lubuntu 20.04.2 (Focal Fossa)?  (Przeczytany 1872 razy)

Offline Karamellzweig

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Witam,

Mam laptop Kiano Slimnote 15.6 (nie ma się czym chwalić...), dane techniczne wysyłam pod ofertą z Media Markt:

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/laptop-kiano-slimnote-15-6-fhd-atom-x5-z8350-4gb-500gb-32gb-emmc-int-win10h

Dostałam go od rodziców, kilka lat temu, jako sprzęt do nauki. Po wyłączeniu aktualizacji tego Win10 Home... Prawie nic nie działa, a jak już działa, to okropnie powoli. Winą obarczam oczywiście słaby procek i system... ale AŻ TAK? Kiedyś działało lepiej...!! Szkoda gadać, trzeba to zmienić.

(Przyznam, nabrałam niesmaku do Win10, nie tylko przez tę sytuację...)

Już się precyzuję - można powiedzieć, że chciałabym nieco ożywić ten sprzęt instalując na nim Lubuntu 20.04.2.

Z tego, co się dowiedziałam, jest to lekka dystrybucja Linuxa, która może na tym laptopie działać. Zielona z Linuxami jestem, nie mam pewności, wolę zapytać się tutaj żebym nie musiała bawić się w ponowną instalację Win10.
Potwierdzenie przez Znajomych Pingwinka dużo mi da.

Patrzyłam na innych forach czy ktoś miał podobnie. Wiem, że ktoś instalował Mint, lecz o Lubuntu tam nic nie znalazłam.

Zawsze marzyłam i marzę o ogarnięciu, chociaż w części, jakiegoś Linuxa. Ten system mnie fascynuje, nie mogę pojąć jego wolności. Meh, tak to jest jak się wychowuje ze starymi Windowsami...
A później M$ karze na dziesiątki przechodzić, nie zgadzasz się...

Czas na konkurencję!!

Dobra, postaram się nie "dygresjować". Po prostu Linux jest dla mnie czymś innym, godnym zainteresowania i - co dla mnie korzystne - darmowym. Chciałabym przetestować kilka możliwości, jakie daje. Poza tym, muszę uwolnić się od np. Windows Movie Makera i Painta. Chcę otworzyć się na coś innego, na co mnie przy okazji stać.

Na ten czas chcę na tym laptopie uczyć się tworzyć jakąś grafikę w Kricie (która też jest wolnym oprogramowaniem!). Mam świetny tablet graficzny, lecz rysowanie w stylu pociągnij kreskę-czekaj kilka sekund-zobacz kreskę jest irytujące.

Nie podałam jeszcze kilku powodów "dlaczego", bo dopiero gdy będą potrzebne napiszę.

Dziękuję za przeczytanie i każdą chęć pomocy!!

~Nowa z Linuxami, Karamellzweig

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Ktoś się już w to bawił (tu wprawdzie Mint, ale jeden pies): https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3479846.html

Offline Karamellzweig

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Wiem, napisałam o tym.

Chcę mieć pewność, że akurat ten Linux będzie działał...

Nie wiem jakie są między nimi różnice, na pewno Lubuntu ma niskie wymagania.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Skoro działał Mint (który jest na Ubuntu), to powinno działać też i nowe Lubuntu. Musisz sobie po prostu wypróbować, na razie w trybie liveiso.
Znalezienie pośród kilkunastu - może - aktywnych osób tu na forum kogoś, kto miałby Slimnote'a 15.6 i miał dodatkowo na tym Lubuntu 20.04.2 graniczy raczej z cudem.

Offline Karamellzweig

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Nie no rozumiem!
Jestem po prostu uciążliwa z tematem, a niedługo będę testować wersję Live.

Gdyby pojawiły się problemy, chyba otworzę na to inny wątek.

Ten chyba można już zamknąć

Dzięki za odpowiedź ♥

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Po prostu odpal z liveiso i sprawdź co działa. Jeśli wszystko - możesz instalować. Jeśli coś nie działa - daj znać co. Być może odpowiedź jest już udzielona w tym temacie z elektrody.
Różnica między Mintem z roku 2018, a Lubuntu 20.04 - ta zasadnicza - polega na tym, że masz tu nowszy kernel, masz też prawdopodobnie nowsze wersje niektórych sterowników. Jednocześnie raczej nie zostało usunięte coś, co mogłoby spowodować, że jakiś element sprzętowy nie jest obsługiwany.