Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Edycja /etc/hosts i blokady dziwnych adresów WWW (statystyki, telemetrie)  (Przeczytany 1143 razy)

pikaczu

  • Gość
Szukam ale wszystko co mi znajduje to znajduje dla Windows.
Pytanie brzmi: jest coś takiego w Linuxie jak plik hosts w którym można przekeirować adresy wywyływane z komputera na swój adres 127.0.0.1 ?

Chciałbym pobawić się przez chwile z takowymi jak allegro/olx i kilkoma innymi i poblokować zakresy adresów które wczytywane są wraz z wczytywaniem serwisu.

Przykład:
Odpalam w przeglądarce adres https://olx.pl
a na pasku widzę masę innych dziwnych adresów które wczytują się wraz z czytaniem właściwej strony.
Są to głównie:
- gstatic.ocm
- coś tam jeszcze z zdresami facebooka
- coś tam jeszcze z google związane...

i teraz przy okazji albowiem celowo napisałem wyżej że "coś tam" bo... oko jest zbyt wolne aby dopatrzeć, zatem w jaki sposób dotrzeć do wszystkich adresów? Jest gdzieś jakiś log?
Firefox ma możliwość w jakimś dodatku podpatrzeć jakie adresy są uruchamiane i czytane wraz z wgrywaniem strony głównej danego serwisu?

W windows mam tak zrobione z kilkoma serwisami i przyznam wprost - serwisy działają, np. gumtree czy olx są znacznie szybsze.
Problem jednak w tym że gdy używam windows to te adresy czytane dodatkowo przy otwieraniu stron są inny, np. w linuxie przekierowuje na gstatic.com a w windows jest już gstat.com


« Ostatnia zmiana: 2021-05-05, 12:07:02 wysłana przez pikaczu »

pikaczu

  • Gość
Odp: Blokdada dostępu do adresów WWW/IP w pliku hosts
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-05-05, 11:38:39 »
Znalazłem już.
/etc/hosts

Rozumiem że sposób przekierowań jest taki sam jak w windows, tak?
np.

127.0.0.1 elektroda.pl
127.0.0.1 olx.pl

A jak blokować zakresy albo wszystkie adresy zawierające jakiś ZA lub PRZEDrostek typ  cośtam.cośtam2.facebook.com

Zadziała taka składnia:
https://*.facebook.com
albo
http://*.gstatic.com

?



pikaczu

  • Gość
Odp: Blokdada dostępu do adresów WWW/IP w pliku hosts
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-05-05, 11:48:51 »
Sam sobie odpowiem w połowie:
Zadziałało, wystarczy edycja /etc/hosts i reboot.

Teraz potrzebuję jedynie dostępu do wszystkich przekierowań w czasie dostępu do konkretnej WWW albowiem tego nie umiem wyszukać.
Po zablokowaniu na hosts adresów gstatic.com oraz gstatics.com automatycznie serwisik taki jak OLX uruchomił statics.olx.pl  heheheh
Cwaniactwo...
Zablokowałem także statics.olx.pl  i da sie logować, serwis działa, loguje znacznie szybciej...

pikaczu

  • Gość
Odp: Blokdada dostępu do adresów WWW/IP w pliku hosts
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-05-05, 12:05:50 »
I szczerze mówiąć chyba pierwszy raz w życiu sam sobie problem zlikwiduję...
W firefoksie należy użyć: MENU NARZĘDZIA > NARZĘDZIA PRZEGLĄDARKI > NARZĘDZIA DLA TWÓRCÓW WITRYN
a następnie kliknąć na pasku w narzędziach opcję SIEĆ
i tam są wszystkie adresiki jak leci, wszystkie które uruchamiają się wraz z danym serwisem ...
i szczerze mówić jest co blokować!
Zapodaję listę dla potomnych (dotyczy OLX i GUMTREE):

ogp.me
facebook.com
static.olx.pl
hotjar.com
criteo.com
gemius.pl
gemius.com
cookielaw.org
adservice.google.pl
adservice.google.com
doubleclick.net
google-analytics.com
adservice.google.com
adservice.google.pl
googlesyndication.com
geolocation.onetrust.com
classistatic.com
googletagservices.com
a2z.com
cloudfront.net
googletagmanager.com
optimizely.com


Po zablokowaniu serwisy nadal działają ale wczytywanie stron odbywa się 10x szybciej.
Posiedzę ze dwa dzionki i wyedytuję później większą listę, wszak pozbyć się zamulaczy na darmo nie pójdzie.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Moim zdaniem blokowanie jest trochę trudne.
Nie zabraniam, tylko informuję.

1. Brak możliwości dodania zmiennych.
Sposób /etc/hosts został wykorzystany ze względu na to że nie spowalnia tak systemu jak użycie za pomocą zapory.
Ale nie można dawać tam zmiennych.
Jest to ważne jeśli chcemy np. blokować wszystkie serwery amazona w nazwie oprócz sklepu.
A amazon ma dość sporo tych serwerów i każdy może mieć inna nazwę.

2. Niektóre strony nie działają.
Niektóre strony mogą się psuć jeśli oczekują odpowiedzi zwrotnej od danego serwera.


3. Wnioski.

3.1 Doszedłem do wniosku że najlepiej było by blokować z samej przeglądarki.
Ponieważ, wiesz jakiej strony szukasz i nie musisz znać pozostałych które chcesz blokować.
A pozostałe strony to albo przekierowanie, albo nowe połączenia choćby w celach statystycznych, np. ile użytkowników odwiedza daną stronę.
Wystarczy odpowiednia wtyczka o otwartym kodzie i poradnik do tworzenia wtyczek / programowania.
Trochę wtyczek jest, nie miałem czasu sprawdzić.

3.2 Danego serwera nie dałoby się całkowicie zablokować jeśli chcemy korzystać z danych stron,
 ale można by zrobić białą listę stron, gdzie ta polityka będzie luźniejsza.

« Ostatnia zmiana: 2021-05-05, 16:23:57 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

pikaczu

  • Gość
Cwaniacy z OLX przenieśli CAPTCHA na serwery genius.pl, hehe, zablokujesz telemetrię to Ci obrazka do logowania nie ściągnie, ale to wszystko syfem się zrobiło, to już nie jest internet tylko jeden wielki spam a ja kląłem na neta w latach 95>00...