Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Plazma - brak ikon dysków itp. na pulpicie - już sobie nie radzę...  (Przeczytany 2399 razy)

pikaczu

  • Gość
Nie radzę sobie, wszystkie internetowe poradniki u mnie nie działają i nie wiem dlaczego.
Wgrałem sobie linuxa Q4OS na próbę, piszę że na próbę albowiem niepróbnie użytkuję Q4OS z TDE (Trinity Desktop E.) i tam jest wszystko w miarę ok. W Trinity używam szaty Windows2000 i także wszystko działa bardzo ładnie.
Na Plazmę skusiłem się albowiem tylko tam dostępne sa szaty Windows10 na których mi zależy ze względu na dzieci przy komputerze (jest im łatwiej obsługiwać linuxa). No i jest problem. Od 1.5 dnia walczę z tym aby KDE-Plazma poazała mi na pulpicie takowe jak:
-kosz
-folder HOME
-folder ROOT
oraz wszystkie dostępne dyski twarde (zamontowane i niezamontowane).

Przekopałem już wszystko i nic nie działa.
Przestawiałem:
PPM > Ustawienia pulpitu > widok > PULPIT lub WIDOK KATALOGU i nic to nie daje.

Mam przyzwyczajenia z XFCE w którym np. w MENU kilkałem PPM DODAJ DO PULPITU i pojawiała mi się ikona ze skrótem do jakiegoś programu na pulpicie a tutaj w plazmie tego nie ma.

Jak to włączyć?

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil




A można wiedzieć po kiego **** potrzebny dzieciom dostęp do katalogu root i to jeszcze prosto z pulpitu ?? :)


Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Nic nie czytałeś i niczego nie szukałeś. Ba, nawet nie popatrzyłeś na możliwości Plazmy.
Plazma ma 2 tryby przedstawiania pulpitu, obecnie domyślny "Widok katalogu" oraz "Pulpit".
W pierwszym można zrobić to tak, jak pokazał @mackeire, a można też tak:
1. PPM na pulpicie -> Dodaj elementy pulpitu (można od razu ctrl+D, A) i z okna, które się pojawi po lewej stronie przeciągasz na pulpit ten element, który chcesz; pośród nich masz np. "Kosz", masz też "Widok katalogu".
W drugim robisz dokładnie tak jak powyżej.
"Widok katalogu" ustawia się domyślnie na widok katalogu pulpitu, ale we właściwościach jego (PPM) można to zmienić na dowolny katalog udostępniany użytkownikowi. Ustawienie tu "root" nie ma najmniejszego sensu w Plazma, a dla ZU jest idiotyzmem.
Nowe napędy (te wpinane) pojawiają się w tacce systemowej. Tu po prostu tak jest to rozwiązane. Przy czym kompletnie nie wiem jak Ci się ma pojawiać niezamontowane urządzenie. Skąd niby system o nim ma wiedzieć?
Przyzwyczajenia, przyzwyczajeniami, ale pod community.kde.org jest dość spora (choć daleka od doskonałości) dokumentacja KDE. 

pikaczu

  • Gość
No nie czytałem i niczego nie sprawdziłem bo znowu bez powodu się rozsypała!
Ta plazma to faktycznie plazma...
Zmieniłem wygląd szaty na WIN10, dodałem zestaw ikon WIN10, dodałem kursory WIN10 oraz ekran logowania WIN10 ...
no i po restarcie mam napis: userlogin z zachętą do wpisu a całość zachowuje się jak w stroboskopie czyli ekran odświeża się z prędkością około 3>6 razy na sekundę i nie idzie wpisać loginu i hasła, ot mi plazma i jej dodatki...

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Plazmę używam od samego początku. Jest od lat już stabilna jak skała. Niemniej jednak w przypadku pobierania obcych wystrojów - jak każde inne środowisko - będzie działać na tyle poprawnie, na ile poprawny jest ten wystrój (tj. zrobiony zgodnie ze specyfikacją dla danej wersji Plazmy).
Najlepiej takie rzeczy robić na dodatkowym koncie.

pikaczu

  • Gość
W wirtualce robiłem a systemu matki nie dotykałem, przewidziałem że te szaty będą niecacy. Dziwne że one w ogóle widnieją w trybie POPATRZ/POBIERZ/ZAINSTALUJ i że nikt a nikt nie sprawdził że to nie działa.
Z tymi nakładkami wygląda na to że jest to robione jakoś z automatu, wszak nie rozumiem dlaczego podmiana ikon rozsypuje cały system. Coś w tych skryptach konfiguracyjnych jest poszarpane albowiem gdy ja sam skryptów nie ruszam a podmieniam ręcznie grafiki nie zmieniając nazw itp. to... nic się nie dzieje. Po prostu zawsze system wyświetla poprawnie ikony tyle że gdy mówię o ręcznej podmianie to mam na myśli zastąpienie jakiejś systemowej ikony jej wszystkimi "rozmiarowymi" odpowiednikami.
Muszę wrócić do tematu sprzed roku i dokończyć żelowanie ikon po swojemu, to chyba jedyne rozsądne rozwiązanie.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Podpatrz/pobierz/zainstaluj, to mi wygląda na Discover (w polskiej, to bodaj Odkrywca) - program do instalacji różnych rzeczy w KDE. Wystroje ściąga z https://store.kde.org. Nie są one robione przez KDE, a przez różnych entuzjastów. Teoretycznie w Discover winny się pojawiać jedynie rzeczy dostosowane do aktualnych wydań, ale z tego co widziałem, to podział dość prosty: albo coś dla czasów =<KDE4 i tego nie widać, albo dla Plazmy (dowolnej, a tu zmiany były).
Najczęściej nie są to żadne skrypty, a po prostu po rozpakowaniu (oby we właściwe miejsce) - jeden tekstowy plik metadata.desktop, który informuje Plazmę co ma z tym dostarczonym jej "towarem" zrobić. A ów "towar" może być różnej jakości.
Z ikonami - zerknij na: https://store.kde.org/p/1440037 i rozwiń sobie "Files". Pliki mają po ok. 2,5MB i ma to być "full icon theme". To zobacz jaką w porównaniu z tymi ikonami jest paczka breeze-icons. Tu też dostarczanie informacji do systemu o nowych ikonach zawarte winno być w pliku metadata.desktop.
Z doświadczenia wiem, że najwięcej problemów stwarzają właśnie takie zestawy, które zawierają "pominięte" ikony, wadliwie zlinkowane itd. sprawiają problemy. Także takie zestawy, które są robione na określoną dystrybucję, która coś w układzie KDE u siebie zmieniła w stosunku do upstreamowego lubią być niekompatybilne. Często o tym nie ma żadnej informacji.

pikaczu

  • Gość
W inym wątku już namazałem zatem nie będę powtarzał bo i tak doczytasz. Już zatrybiłem jak to wygląda i co się sypie i powiem wprost: jeśli czegoś ludzie od KDE nie zrobili - nie instaluj tego albowiem Ci entuzjaści często zapominają dokończyć robotę.
Już wiem co rozwaliło mi system, wlazłem w pakiety ikon i wszystkie różne tematy i okazało się że nakładka którą wgrałem (ekran logowania) usunęła z KDE wszystkie inne i zamieniła na swoje, nie zostawiając poprzedniego nazewnictwa plików. Przy logowaniu system zwariował bo w konfigach miał info do jakiej grafiki i gdzie ma się odnieść a to... zniknęło przy instalacji nakładki win10.
No to wszystko jasne a jaśniejsze staje się też wtedy że próżno szukać jakiś ciekawych rozwiązań graficznych gdy pakiet graficzny (motywy, tematy, ikony) w downloadzie ma 250 czy 500kB. Już sama wielkość wsazuje że tej grafiki jest tam tyle co nic wszak choćby oryginalny przykładowy zasób Manjaro Xfce (usr/share/icons) ma ponad 170MB. Gdy to jakiś dziwny skrypt ładujący wygląd Win10 nie daj Boże pokasuje to system potem tylko kwiczy.

« Ostatnia zmiana: 2021-05-05, 11:21:49 wysłana przez pikaczu »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
I dlatego - warto jest nie używać Discover, a wejść na taką stronkę jak store.kde.org i sprawdzić niestety czym to się je. Jak pliki stare - mało prawdopodobne, by działały, choć mogą. Następnie po prostu utworzyć konto gościa i tam się tym bawić, ręcznie wprowadzając do ./local/share, a nie systemowo, bo to bywa paranoja, a potem nawet system wstać niekiedy nie wstaje.
Są tacy twórcy, którym można zaufać. Warto się spytać (choćby mnie), czy przez przypadek nie wiemy, czy dany autor robi poprawne wystroje, czy też nie.

pikaczu

  • Gość
Niesądzę aby wariatowi ktoś dogodził, mowa o mnie ale zapytam: ktoś robi sprawnie poprawne wystroje?
Mi osobiście wsio rybka jak linux wygląda, cała zabawa dla dzieciaków, polubiły linuxa ale ... bardziej polubiły wygląd i obsługę windows.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Plazma - brak ikon dysków itp. na pulpicie - już sobie nie radzę...
« Odpowiedź #10 dnia: 2021-05-05, 15:26:30 »
(...) ktoś robi sprawnie poprawne wystroje?
Z mojego doświadczenia dla KDE raczej nie byłem w stanie zarzucić czegoś: l4ki, phob1an, yeyushengfan258, eliverlara, x-varlesh-x, jomada (to tak z przeglądniętych teraz ze store); także niektórzy z deviantart niezłe robili.