Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Mało popularny linux Q4OS - dobry jak nie wiem co ...  (Przeczytany 3662 razy)

pikaczu

  • Gość
Czytającym forum powiem że... ten Q4OS to kawał dobrej roboty: https://q4os.org/
zwłaszcza gdy używany jest tylko i wyłącznie z DE Trinity.

Bardzo mocno zachowaniem i wyglądem przypomina Windows i naprawdę brardzo dobrze działa. Jest o niebo szybszy od np. Xfce. Bardzo miłe jest też że stoi on na czystym Debianie i pobiera paczki prosto z mirrorów (stable) Debiana. Ma przeogromne możliwości konfiguracjne systemu i pulpitu, bez problemu można zrobić z tego system przypominający klasycznego Windows XP i nie tylko wyglądem. Instalacja paczek odbywa się identycznie, jakbyśmy instalowali jakiś program w Windows, pojawia się instalator, on sobie pobiera paczki i zależności i bez problemu instaluje co się chce.
VirtualBox i Wine są bardzo, bardzo dopracowane, np. VB sam sobie pobiera z serwerów Debiana wszystkie brakujące rozszerzenia gdy tylko wykryje że wirtualizowany system tego wymaga i instaluje w locie. Naprawdę, kawał dobrej roboty jak i przekonfigurowane wstępnie pod Windows 8.1 środowisko Wine, które samo pobiera wszystko to co jest potrzebne. Nie ma problemów z prefixami i brakiem jakichkolwiek bibliotek. Bez najmniejszego problemu odpaliłem na Q4OS po kilku minutach roboty Ms Office 2010, Photoshopa CS-LS6, Automapę Europe (najnowszą) czy też pisanego pod Framework 4.5 CCleanera. Nadmieniam, że Photoshop działa tak jak w Windows, nie wysypuje się podczas pracy nad edycją grafiki tak jak to ma często miejsce w innych distro.

Q4OS ma możliwość instalacji także Plazmy i Xfce4, ja jednak zostałem przy Trinity bo ... sami autorzy tuż po instalacji namazali na ekranie w powitaniu aby najpierw popracować kilka dzionków na Trinity, zerknąć co to jest i jak działa a dopiero później myśleć o doinstalowaniu Plazmy czy Xfce. Wiedzieli co mówią, niczego instalować nie będę, Trinity zostaje. Nie ma syfu w systemie, setek zbędnych paczek ikon i reszty które właśnie tworzą takowe jak choćby Xfce.

Dopowiem też że wszystkie bajery powszechnie użytkowane w linuxach takie jak: firefox, chromium, chrome, thunderbird, wine, virtual-box, youtube-dl, grub-customizer i masa innych często przydatnych działają bez najmniejszego problemu.

Naprawdę polecam przypatrzeć się tej dystrybucji, wszak sądzę że jest to doskonała alternatywa dla początkujących zmęczonych Ubuntu czy Mintem. Q4OS pochodzi z Debiana zatem to takie "windowsowo podobne Ubuntu" które z Ubuntu i ich polityka nie ma nic a nic wspólnego. Polecam uzycie install-CD dla komputerów x64: https://q4os.org/dnt12.html
Zaledwie 467MB i bez problemu nośnik da się wykonać Rufusem.

Instalacja nie jest jednak z pięknym GUI jak to bywa w 90% dystrybucjach lecz oparta na zwykłym instalatorze Grub (graficznym). Trochę dziwnie się nawiguje ale ludzie pamiętający rodzinę windows NT będą w "domu".
Zalecam podpiąć też internet przez LAN podczas instalacji, zaoszczędzi to czasu związanego z pobraniem paczki językowej.

Q4OS jako alternatywę dla Manjaro Xfce testuję intensywnie od kilku dni i powiem szczerze, jeśli poprzez grzebanie/modyfikowanie/majsterkowanie choćby taki jak ja - nie uwalił systemu - oznacza że system jest naprawdę stabilny.
Q4OS ma możliwości instalacji i bootowania na każdym sprzęcie, przetestowano opcje UEFI/GPT jak i LEGACY/MBR. Działa także identycznie bezproblemowo na maszynach x86 i x64. Nie posiadam kart graficznych z rodziny NVIDIA czy RADEON więc tutaj nie wypowiem się, nadmienię jedynie że z IntelHD w laptopach wyprodukowanych po 2015r problemów nie ma.
Q4OS poprawnie działa także z ACPI, nie mam tu problemu znanego na moim HP z Minta, Manjaro czy Ubuntu, chodzi o wentylator pracujący non stop bez powodu. Q4OS jakoś inaczej steruje tym wszystkim i trzeci bieg wentylatora załącza mi się dopiero przy 70C. Chłodzenie przy moim leciwym i7 mam dość konkretne i wnerwiało mnie zawsze w np. Manjaro że trzeci bieg załącza już przy 55C. W Q4OS (i może też na Deianie, nie wiem) problem jest rozwiązany bo tabela ACPI związana z prędkościami wentylatora jest jakby żywcem zdarta z Windows, wszak wentylator zachowuje się identycznie jak podczas pracy w Window 8.1.
Co do grafiki - nie testowałem gier (za stary jestem) lecz z videoteką 2K/4K problemów nie ma. Kodeki w Q4OS (instalowane osobno) nie mają problemów z szarpaniem/klatkowaniem itp.

Co do szynkości działania to Q4S budzi się do życia w zaledwie 5sek (dysk SSD 550MB/s). Jądro w podstawie to nadal 5.4.112-1.
Nie ma w nim nic preinstlowanego zbędnie, nawet menedżera aktualizacji trzeba doinstalować we własnym zakresie (z menedżera oprogramowania), wszak niekażdy tego chce i wymaga, dobra robota gdy user wie na czym chce pracować i co aktualizować.


« Ostatnia zmiana: 2021-04-24, 08:07:56 wysłana przez pikaczu »

Offline jaki

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Mało popularny linux Q4OS - dobry jak nie wiem co ...
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-04-25, 12:49:34 »
System jest ciekawy, ale nie mogę znależć właczenia redukcji niebieskiego światła tak jak jest w Ubuntu.
Jak odinstalować puplit np. Plazmy który zainstalowałem dodatkowo?

Offline baker

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Mało popularny linux Q4OS - dobry jak nie wiem co ...
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-04-26, 17:39:11 »
Do niebieskiego światła masz choćby redshift w repozytoriach.

Q4OS występuje w dwóch edycjach: z TDE lub z Plazmą i to w wersja z TDE jest żwawa.
Edycji z plasmą nie testowałem ale nie spodziewałbym się tu lepszych rezultatów niż z innych dystrybucjiz plasmą.
Na TDE można pobrać dodatkowy pakiet upodabniający do wybranego windowsa XP, Vista, 7, 8, 10.

Jak ktoś lubi gotowe funkcjonalnie dystrubucje czysto debianowe i tęskni za starym KDE serii 3 to dystrybucja w sam raz dla niego.
« Ostatnia zmiana: 2021-04-26, 17:46:14 wysłana przez baker »

Offline jaki

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Mało popularny linux Q4OS - dobry jak nie wiem co ...
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-04-26, 20:29:08 »
Redschift znam ale chcę włączyć redukcję przez cała dobę (ręcznie tak jak w Ubuntu).
System jest żwawy ale wine tak idealnie nie działa jak pisał Pikaczu.
Z oprogramowaniem jest trochę kiepsko nie ma sklepu jest tylko centrum z ograniczeniem do 51 aplikacji. Zostaje Synaptic.

Offline baker

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
Odp: Mało popularny linux Q4OS - dobry jak nie wiem co ...
« Odpowiedź #4 dnia: 2021-04-26, 21:52:31 »
Jak sobie chcesz na stałe wyciąć niebieski, to  przecież wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę barwową, tu nie trzeba żadnej automatyki.
Co ma Wine tu do rzeczy to doprawdy nie rozumiem.
Z oprogramowaniem kiepsko?
Sorry, wypisuję się z dalszej części tego wątku, bo widzę, że nie masz pojęcia o czym piszesz.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Mało popularny linux Q4OS - dobry jak nie wiem co ...
« Odpowiedź #5 dnia: 2021-04-26, 22:31:04 »
Redschift znam ale chcę włączyć redukcję przez cała dobę
Co za problem, tworzysz plik o nazwie redshift.conf, następnie dodajesz taką treść
; Global settings for redshift
[redshift]
; Set the day and night screen temperatures
temp-day=6500
temp-night=4000

; Disable the smooth fade between temperatures when Redshift starts and stops.
; 0 will cause an immediate change between screen temperatures.
; 1 will gradually apply the new screen temperature over a couple of seconds.
fade=1

; Solar elevation thresholds.
; By default, Redshift will use the current elevation of the sun to determine
; whether it is daytime, night or in transition (dawn/dusk). When the sun is
; above the degrees specified with elevation-high it is considered daytime and
; below elevation-low it is considered night.
;elevation-high=3
;elevation-low=-6

; Custom dawn/dusk intervals.
; Instead of using the solar elevation, the time intervals of dawn and dusk
; can be specified manually. The times must be specified as HH:MM in 24-hour
; format.
;dawn-time=6:00-7:45
;dusk-time=18:35-20:15

; Set the location-provider: 'geoclue2', 'manual'
; type 'redshift -l list' to see possible values.
; The location provider settings are in a different section.
location-provider=manual

; Set the adjustment-method: 'randr', 'vidmode'
; type 'redshift -m list' to see all possible values.
; 'randr' is the preferred method, 'vidmode' is an older API.
; but works in some cases when 'randr' does not.
; The adjustment method settings are in a different section.
adjustment-method=randr

; Configuration of the location-provider:
; type 'redshift -l PROVIDER:help' to see the settings.
; ex: 'redshift -l manual:help'
; Keep in mind that longitudes west of Greenwich (e.g. the Americas)
; are negative numbers.
[manual]
lat=52.2394
lon=21.0362

; Configuration of the adjustment-method
; type 'redshift -m METHOD:help' to see the settings.
; ex: 'redshift -m randr:help'
; In this example, randr is configured to adjust only screen 0.
; Note that the numbering starts from 0, so this is actually the first screen.
; If this option is not specified, Redshift will try to adjust _all_ screens.
[randr]
screen=0
zmieniając wartość na
temp-day=4000
Na koniec wchodzisz do ~/.config tworzysz katalog redshift, i do niego przenosisz plik redshift.conf.
« Ostatnia zmiana: 2021-04-27, 13:17:08 wysłana przez robson75 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline jaki

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Mało popularny linux Q4OS - dobry jak nie wiem co ...
« Odpowiedź #6 dnia: 2021-04-27, 20:19:13 »
Dziękuję za instrukcję.
Znalazłem recenzję systemu q4os, która jest zgodna z moimi odczuciami:
https://websetnet.net/pl/q4os-linux-revives-your-old-laptop-with-windows-looks/