Nowe posty

Autor Wątek: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów  (Przeczytany 8113 razy)

pikaczu

  • Gość
Coś mnie podkusiło aby zmienić wersję 20.1.1 na 21.0 (wydana kilka dni temu) i już kolejne przygody. Chodzi o x64 Xfce.
Nie będę rozpisywał się w nieskończoność, od razu napiszę co jest nie tak:

1. nie działa Thunar Root czyli standardowo:  pkexex tunar %f
Nic się nie dzieje gdy próbuję otworzyć jakiś katalog z uprawnieniami admina

2. nie mogę zamontować ramdisku
sudo mount -t tmpfs -o size=4096M ramdisk /ramdisk
mount | tail -n 1
ramdisk  /ramdisk  tmpfs  defaults,size=4G,x-gvfs-show  0  0
Powyższe zawsze działało a teraz wyskakuje komunikat:
nie rozpoznano polecenia RAMDISK

3. nie ma możliwości zainstalowania Grub-Customizera, pakiet nie został znaleziony, w Aur i innych też nie.

4. menedżer oprogramowania (dodaj / usuń programy) gdy klikam PREFERENCJE widnieje wpis: uwierzytelnianie nie powiodło się.
« Ostatnia zmiana: 2021-03-31, 16:24:18 wysłana przez pikaczu »

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-03-31, 22:05:51 »
nie działa Thunar Root czyli standardowo:  pkexex tunar %f
Nic się nie dzieje gdy próbuję otworzyć jakiś katalog z uprawnieniami admina
Prawidłowe polecenie winno tak wyglądać
pkexec thunar %F

A co do samego manjaro to się nie będę wypowiadał, bo szkoda słów.

Edit.

Jeżeli używasz tego systemu, to powinieneś zajrzeć na ich forum, wtedy byś się dowiedział dlaczego z repo wyleciał grub-customizer.
https://forum.manjaro.pl/t/stable-update-2021-03-18-kernels-plasma-frameworks-libreoffice/1830
« Ostatnia zmiana: 2021-03-31, 22:33:35 wysłana przez robson75 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pikaczu

  • Gość
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-04-01, 07:12:12 »
Do powyższych problemów należy dodać jeszcze:

5. po uruchomieniu zimnego laptopa wentylator bez powodu pracuje na II biegu dobre 5minut, jakby video obrabiał, huk nie z tej planety...
6. znikające ikonki (aplety) bez powodu obok zegarka (wyłączyłem wieczorem, był aplet ZASILANIE, włączam rano i już go nie ma)

Udalo mi się wejść do menedżera oprogramowania w jego USTAWIENIA ale dopiero przez terminal podając sudo (nazwa pakietu) i hasło, udało się uwierzytelnić.

Brak mi słów już. Próbowałem już Fedory, Ubuntu, Xubuntu, Manjaro, endeavourOS, Mint i wielu innych. Najlepiej z tego wszystkiego działał Manjaro ale było to w marcu 2019 do września 2019. Dalej już tylko gorzej z małym ale w październiku 2020.

Mam pytanie: czy to jest wina Xfce?
Zawsze używam Xfce. Raz miałem Plazmę ale na chwilę, nie zdąrzyłem sprawdzić błędów.
Jeśli dzisiaj nie uda mi się tego wszystkiego naprawić to będę musiał wrócić do poprzedniej wersji.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-04-01, 12:53:15 »
Mam pytanie: czy to jest wina Xfce?
Zawsze używam Xfce. Raz miałem Plazmę ale na chwilę, nie zdąrzyłem sprawdzić błędów.
Jeśli dzisiaj nie uda mi się tego wszystkiego naprawić to będę musiał wrócić do poprzedniej wersji.
Nie, nie jest to wina Xfce4, ponieważ sam jadę na najnowszej wersji czyli, 4.16, i u mnie wszystko działa jak należy. (Ale ja nie używam manjaro tylko Arch Linuxa) Jedyna wina leży po stronie manjaro który to ma swoje własne ustawienia w Xfce4.

Powrót do poprzedniego numerka wydania manjaro nic Ci nie da, bo jak pewnie wiesz to manjaro jest oparte na Archu, czyli to jest system typu rolling release, i prędzej czy później będziesz musiał go zaktualizować do najnowszej wersji, bo w przeciwnym razie system całkowicie Ci się rozsypie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #4 dnia: 2021-04-01, 21:19:22 »
Na początek:
journalctl -q -b -p 3
journalctl -q -b -p 4..4

Czy system jest w pełni zaktualizowany?
sudo su -
pacman -Syyu

Poka ile masz nalepione z AUR:
pacman -Qm

Odnośnie środowiska Xfce4. Mam używam, nic się nie dzieje. Może zgrzyt między wersjami? Wyloguj się, przełącz się na TTY2: Ctrl+Alt+F2, zaloguj się na użytkownika. Spakuj konfigurację xfce4:
tar -cvf xfce4.tar .config/xfce4
Usuń w peezdu, bo masz pewnie namotane jak w Windows 10 po aktualizacji :D
rm -rf .config/xfce4
Usuń cache:
rm -rf .cache/*

Zrestartuj system:
reboot

Zaloguj się do środowiska graficznego i sprawdź czy "weszły" jakiekolwiej ustawienia środowiska graficznego i czy już nie skacze, miga, znika, trąbi, zionie ogniem.

Acha #3
Ramdisk też działa w ten sposób jak to opisałeś, zresztą tak samo jak tutaj:
https://www.linuxbabe.com/command-line/create-ramdisk-linux .
« Ostatnia zmiana: 2021-04-01, 21:24:45 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

pikaczu

  • Gość
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #5 dnia: 2021-04-24, 07:14:24 »
Powiem Wam co zauważyłem a że jest to aż dziwne to nie będę zbędnie się rozpisywał i powiem tylko wprost:
Paczki na serwerach w Polsce to nie to samo co paczki na serwerach za granicą i nie wiem co jest grane.
Niby - z naciskiem na wyraz 'niby' nie powinno być różnic z jakiego serwera coś do Manjaro pobieramy ale... jest.
Po pierwsze - jeśli w repo na serwerach ze znaczkiem PL na końcu czegoś nie ma - nie oznacza że w ogóle nie ma bo na serwerach w USA czy w RFN już jest.
Kolejna sprawa, zaobserwowałem dziwną przyapdłość chcąc dojść dlaczego Manjaro wysypuje się po aktualizacjach.
I powiem wprost: paczki w Polsce są kombinowane!
Aż w wielu przypadkach (porównywałem identyczne systemy na 2 komputerach) ustawione na mirrory tylko w PL i tylko w np. Niemczech.
Różnią się wielkościami te paczki, czasami kilka kB, czasami kilkaset.
System zaktualizowany softem z mirrorów zza granicy nie sypie się, działa, nic złego się nie stało a ten który pobrał paczki z ftp (ICM, Tuchola, Vectra) padł. Dzieją się po prostu krzaki.
Mógłby ktoś fachowo spraedzić czy CONKY istnieje w repo w Polsce?
i porównać wyniki do mirrorów z Niemiec i USA...

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #6 dnia: 2021-04-24, 13:02:08 »
Powiem Wam co zauważyłem a że jest to aż dziwne to nie będę zbędnie się rozpisywał i powiem tylko wprost:
Paczki na serwerach w Polsce to nie to samo co paczki na serwerach za granicą i nie wiem co jest grane.
Niby - z naciskiem na wyraz 'niby' nie powinno być różnic z jakiego serwera coś do Manjaro pobieramy ale... jest.
Po pierwsze - jeśli w repo na serwerach ze znaczkiem PL na końcu czegoś nie ma - nie oznacza że w ogóle nie ma bo na serwerach w USA czy w RFN już jest.
Kolejna sprawa, zaobserwowałem dziwną przyapdłość chcąc dojść dlaczego Manjaro wysypuje się po aktualizacjach.
I powiem wprost: paczki w Polsce są kombinowane!
Aż w wielu przypadkach (porównywałem identyczne systemy na 2 komputerach) ustawione na mirrory tylko w PL i tylko w np. Niemczech.
Różnią się wielkościami te paczki, czasami kilka kB, czasami kilkaset.
System zaktualizowany softem z mirrorów zza granicy nie sypie się, działa, nic złego się nie stało a ten który pobrał paczki z ftp (ICM, Tuchola, Vectra) padł. Dzieją się po prostu krzaki.
Mógłby ktoś fachowo spraedzić czy CONKY istnieje w repo w Polsce?
i porównać wyniki do mirrorów z Niemiec i USA...
Co Ty za brednie opowiadasz, jak paczki zbudowane raz mogą się różnić wielkością zależnie od serwera?
Mnie się zdaje że to co piszesz jest zwykłym trollowaniem.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pikaczu

  • Gość
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #7 dnia: 2021-04-24, 17:09:25 »
Sam sprawdź, różnią się i koniec. Oczywiście nie wszystkie lecz trafia się, całkiem całkiem często. Youtube-dl w tej samej wersji miał 1142,2kB u niemca w ten na TucholaNET już 1412,9kB. Ta sama wrsja.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #8 dnia: 2021-04-24, 22:30:07 »
A w sumie to zapomniałem że Ci chodzi o manjaro, u nich wszystko jest możliwe.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #9 dnia: 2021-04-25, 16:10:07 »
pikaczu jak możesz to daj linki do obu repo, z ciekawości pobiorę wspomniane pakiety z przeglądarki i sprawdzę wielkość i wersję.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #10 dnia: 2021-04-26, 11:00:45 »
Sam sprawdź, różnią się i koniec. Oczywiście nie wszystkie lecz trafia się, całkiem całkiem często. Youtube-dl w tej samej wersji miał 1142,2kB u niemca w ten na TucholaNET już 1412,9kB. Ta sama wrsja.
Coś to dziwne, bo jedyny mirror z "tuchola" w nazwie (inny, niż wskazujesz: https://mirror.tuchola-dc.pl/manjaro/stable/community/x86_64/) ma paczkę youtube-dl o wielkości 2,3Mb (tu jest to zaokrąglone)
youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar.zst	2021-04-07 13:42 	2.3M	
Pierwszy, lepszy "niemiec" (https://mirror.alpix.eu/manjaro/stable/community/x86_64/) ma paczkę o wielkości:
youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar.zst            07-Apr-2021 11:42             2400405
(niestety nie mam tu jak porównać binarnie obu wersji).
Zwróć jednak uwagę na https://repo.manjaro.org/ - do systemu powinieneś dostarczać zawsze w pełni zsynchronizowanych serwerów źródlanych.
Możesz sobie jeszcze sprawdzić te paczki binarnie.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #11 dnia: 2021-04-26, 12:24:45 »
@pavbaranov - akurat te obie przez Ciebie podane mają tę samą długość i SHA512
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #12 dnia: 2021-04-26, 15:46:58 »
@Paweł Kraszewski - Wiem (już), dlatego się dziwię temu, co pisze @pikaczu, bo nic się w jego tekście nie zgadza (m.in. znacząco mniejsza wielkość pliku youtube-dl). Część opisanych przez niego problemów (#5), może być efektem korzystania z niezsynchronizowanych mirrorów, ale to jest już problem po stronie użytkownika. O ile wiem, to co najmniej część tych manjarowych serwerów źródlanych jest po prostu prywatnie udostępniana przez entuzjastów tego systemu, na swych prywatnych serwerach. Dobra rada: co najmniej raz w miesiącu dokonywać aktualizacji serwerów źródlanych udostępnianych systemowi.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #13 dnia: 2021-04-26, 16:09:19 »
@pavbaranov - ale to już nie do mnie. Ja jestem team Void, nie team Manjaro ¯\_(ツ)_/¯
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Manjaro po aktualizacji znowu zwariował, masa problemów
« Odpowiedź #14 dnia: 2021-04-26, 18:52:54 »
Przy podanych wyżej linkach rzeczywiście pliki są identyczne
$ cmp -b "youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar.zst" "youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar(1).zst" 
$

$ diff -s "youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar.zst" "youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar(1).zst"
Pliki youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar.zst i youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar(1).zst są identyczne

$ diff -s <(xxd youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar.zst) <(xxd 'youtube-dl-2021.04.07-1-any.pkg.tar(1).zst')
Pliki /dev/fd/63 i /dev/fd/62 są identyczne
 

Z komendy man cmp
Cytuj
NAME
       GNU cmp - compare two files byte by byte
« Ostatnia zmiana: 2021-04-26, 18:56:11 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.