Nowe posty

Autor Wątek: ustawienia wiatraka w laptopie  (Przeczytany 5191 razy)

Offline arexys

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
ustawienia wiatraka w laptopie
« dnia: 2021-03-31, 15:48:12 »
Witam. Posiadam laptopa dell latitude d520. Problem z nim jest taki, że strasznie szybko się przegrzewa. Próbowałem w nim wgrać różne dystrybucje linuxa, z czego najpłynniej działał mx linux, ale nawet on nie zlikwidował przegrzewania się tego laptopa. Dodatkowo nie potrafiłem na nim uruchomić w nim gry "second life", przez co musiałem zmienić dystrybucję. Teraz używam minta w wersji 20.1 i wiatrak włącza mi się zdecydowanie za późno.Istnieje jakiś sposób żeby ten wiatrak cały czas działał, ponieważ nie opłacalne jest naprawianie tego laptopa? Próbowałem go przeczyścić, zmieniłem pastę i to nie pomogło.Ten laptop przegrzewa się już po 10-ciu minutach po uruchomieniu nawet w takich dystrybucjach jak puppy linux czy CloudReady.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Odp: ustawienia wiatraka w laptopie
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-03-31, 21:37:46 »
Przy normalnej pracy laptop powinien pracować bez konieczności uruchamiania wiatraków.

Miałem polecić przeczyszczenie i wymianę pasty, ale skoro zrobiłeś to i nadal system się przegrzewa to albo coś bardzo obciąża system (sprawdź upload), albo problem ze sprzętem spowodowany np. wcześniejszym przegrzaniem.

To też może pomóc: https://itsfoss.com/reduce-overheating-laptops-linux/
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: ustawienia wiatraka w laptopie
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-04-01, 01:02:19 »
- Sprawdź ustawienia Biosu i czy masz Bios aktualny.
- Zerknij tez na logi systemowe , czy sa tam bledy i czy jest cos o CPU
« Ostatnia zmiana: 2021-04-01, 01:04:10 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

pikaczu

  • Gość
Odp: ustawienia wiatraka w laptopie
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-04-01, 07:16:19 »
Arexys, mój HP nowonabyty robi dokladnie to samo w kilku dystrybucjach. Włączam zimnego laptopa rano a wiatrak pracuje na II biegu od początku przez około kilka minut, jakby video obrabiał. Przełączam na Windows i cisza a teraz cały czas na I biegu, po prostu nie wyłącza wentylatora w ogóle (Manjaro 21.0 x64 Xfce). Na Mint najnowszym i na Fedorze najnowszej jest to samo. Coś mi się wydaje że kernele od 5.8 w górę są popiertolone. Mi już ręce opadły, chyba poszukam jakiejś starej dystrybucji z 2018/2019 na jajku poniżej 5.6, wtedy nic się takiego u mie nie działo na kilku HP i Dell.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: ustawienia wiatraka w laptopie
« Odpowiedź #4 dnia: 2021-04-01, 08:03:22 »
Raz - wygląda na błąd ACPI. Ten laptop jest z czasów, gdy wszyscy producenci mieli wyj*ne na poprawność tabel ACPI - Windows i tak je olewał, bo dostawał poprawne wartości ze sterowników producenta.

Dwa - do kontroli wentyli potrzebujesz dwóch rzeczy:
* Mieć załadowany moduł dell-smm-hwmon (kiedyś był do tego osobny moduł i8k, na to powołują się fora pismem klinowym z czasów tego antyku)
* Mieć zainstalowany pakiet i8kutils
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy