Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Działanie partycji Efi  (Przeczytany 1426 razy)

Offline bialyikar

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Działanie partycji Efi
« dnia: 2021-03-06, 05:18:05 »
Witam.
Chciałem się zapytać o kwestię instalacji Windowsa obok Linuksa, oraz Efi.
Nie rozumiem dlaczego po instalacji Windowsa, nie można uruchomić Linuksa.
Z tego co rozumiem, partycja Efi może zawierać wiele Bootloaderów, które nie powinny ze sobą kolidować. Przejrzałem sobie partycje Efi po instalacji (tylko) systemu Linux, następnie po instalacji systemu Linux, oraz Windows, a następnie po zainstalowaniu systemu Windows, a następnie Linux.
Nie widzę żadnej różnicy w stworzonych plikach / katalogach, po między kolejnością instalacji.

Czy to nie powinno działać tak, że każdy nowy system tworzy własny katalog dla swojego bootloadera (i innych śmieci w przypadku Windowsa), a /BOOT odpowiada (w uproszczeniu) za wykrycie tych odseparowanych od siebie bootloaderów, i w zależności od potrzeby, załadowanie odpowiednich plików, przypisanych dla danego systemu?

Z tego co rozumiem, to jeśli Windows wprowadza jakieś zmiany, to będzie robił to w katalogu BOOT, który zawiera pliki: BOOTX64.EFI, fbx64.efi, mmx64.efi. Czy dobrze to rozumiem?

Co konkretnie instalacja Windowsa zmienia w strukturze katalogów?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Działanie partycji Efi
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-03-06, 08:28:48 »
Oprócz partycji EFI, na płycie głównej jest dodatkowy EEPROM z konfiguracjami (tzw efivars), m.in. z informacją, który loader z EFI jest aktywny. Nie wszystkie BIOSy mają możliwość edycji wpisów bootowania, nie we wszystich API dla narzędzi systemowych jest poprawne (khm, khm, HP, khm).
Ale Windows nie usuwa wpisów, tylko dodaje własne z wyższym priorytetem - więc powinno dać się przełączyć w BIOS na Linuxa.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline bialyikar

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Działanie partycji Efi
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-03-06, 16:14:16 »
Ok, tego nie wiedziałem. Zaraz coś o tym sobie poszukam, ale tak na szybko jeszcze, czy z poziomu Windowsowego lub Linuksowego Shella da się zmieniać ten priorytet w Efivars?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Działanie partycji Efi
« Odpowiedź #3 dnia: 2021-03-06, 20:44:41 »
Ok, tego nie wiedziałem. Zaraz coś o tym sobie poszukam, ale tak na szybko jeszcze, czy z poziomu Windowsowego lub Linuksowego Shella da się zmieniać ten priorytet w Efivars?
Na Windowsie się nie znam a z Linuksa to aplikacja efibootmgr. Np u mnie:

> efibootmgr 

BootCurrent: 0003
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0003,0000,0001
Boot0000* Windows Boot Manager
Boot0001* Windows Boot Manager
Boot0003* void
Brakujące Boot0002 to dziura po Ubuntu. Jak chcesz zmienić kolejność, to używasz parametru --bootorder i podajesz nową listę (albo jeden wpis)

Dodatkowo, w większości dystrybucji reinstalacja GRUBa (a czasami samo grub-update) automatycznie odpala efibootmgr-a z prawidłowymi parametrami. Ale musi to być robione z docelowego systemu (np z chroota z live CD)

Ale jak pisałem - w większości BIOSów, z którymi miałem do czynienia wybór aktywnej konfiguracji EFI widoczny jest w okolicach miejsca, gdzie wybiera się bootowalne urządzenia, albo po odpaleniu magicznej kombinacji klawiszy do wyświetlania menu wyboru bootowanego nośnika po resecie (często to F8, F9 albo F12).


Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline bialyikar

  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Działanie partycji Efi
« Odpowiedź #4 dnia: 2021-03-07, 19:02:42 »
Ok, dzięki za odpowiedź :)