Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Stary komputer i błąd "pae" - Czyli jak nie uruchamić linuxa na starym kompie  (Przeczytany 1984 razy)

Offline Artur

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
Odkopałem stary laptop Centrino, 1GB ramu, Dysk 60GB
Leżakował u  rodziców klika lat, kiedyś chodził i był w 100% sprawny.
Był na nim zainstalowany Win XP, niestety po uruchomieniu  wyświetlił mi się komunikat:
"Opereiting system not found"
Może dysk padł? Zanim  komp został odłożony na półkę  działał.
Nieważne, odpale linuksa i uruchomię w trybie live i sprawdze, włożyłem pendriva z Mintem i wyskoczył komunikat:
" WARNING: PAE disablet. Use parameter 'forcepae' to eneble at your risk.
This kernel requeires the following feauters not present on the CPU:pae
Unable to boot - pleas use a kernel appropriate for your CPU"

To samo wypluł Ubuntu i Debian

Poczytałem w necie  gdzieś polecili Lubutu  opartym na ubuntu 12.04, ale  to co siciągnołem chyba nie zgodne było z opisem bo wyskoczył ten sam bład.
Znalazłem  u siebie płytkę z Back Trackiem, pomyślełem że to stary system więc może odpali. Zgrałem z CD na pendriva,  odpaliłem i...
Uruchomił się, pojawiło sie menu. :)
Chciałem uruchomić wersje Live kliknąłem i poszła szybka lista komunikatów... czekam i czekam  wpatruje  się  tam i mam wrażenie że w kółko to samo leci i chyba  jakies słowo "error" sie powtarza oraz  I/O  nic wiecej nie dało sie odczytać, za szybko leciały napisy.
Odkopałem płyte z winn XP przerzuciłem obraz na pendrive - Opereiting system not found"
Ściągnąłem Debian Wheezy 7.2 and Mate Desktop 1.6, but with the 486 Kernel for Non-PAE   - Opereiting system not found"
WindowsXP Black Edition   - Opereiting system not found"
Wszystkie pendrive na drugim lapku normalnie odpalają.

Pytanie: Czy komp już kompletnie padł??
 Co można z tym zrobić?
Przestawiałem opcje w biosie, resetowałem  bios do wartości domyślnych, próbowałem odpalić USB z drugiego gniazda. Wszystko nic.
Pendrive z Back Trakiem tym który odpalił też juz sie nie uruchamia.
Wyjecie HDD i odpalenie z pendriva tez nic nie daje.
Ktoś pomoże??


Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
PAE jest dostępne w procesorach od pierwszego Pentium Pro (1995). Centrino (w każdym razie Pentium M "Banias" z 2003) ma, ale przez błąd projektowy nie zgłasza tego w CPUID, stąd proponowana flaga forcepae, żeby wymusić użycie.  Następca ("Dothan", 2004) raportuje już to poprawnie, więc Ty masz na 99,9% pierwszą generację.

Jeżeli laptop długo leżakował (Twoje Centrino pojawiło się 18 lat temu), szlag mógł trafić kondensatory na płycie głównej i mogą się dziać różne cuda. Moim zdaniem - sprawa nie jest warta wysiłku, biorąc pod uwagę przestarzałość całego rozwiązania - jakoś mi po głowie chodzi, że Pentium M był dodatkowo wyjątkowym ścierwem wydajnościowym w stosunku do współczesnych mu wersji desktopowych.

Moje propozycja - dodaj przy bootowaniu tą opcję forcepae, pomedytuj trochę nad wydajnością tego rozwiązania i weź pod uwagę, że nawet najtańszy poleasingowy netbook objeżdża go wszystkimi parametrami.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Moze pobrales 64 bitowy system dla 32 bitowego procesora ?

Edytowane
Paweł wyżej pewnie ma racje. Zawsze możesz poszukać i przetestować dystrybucji linux bez kernela PAE.
« Ostatnia zmiana: 2021-01-08, 12:16:18 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Moze pobrales 64 bitowy system dla 32 bitowego procesora ?

To generuje zupełnie inny błąd "This kernel requires an x86_64 CPU but only detected an ___ CPU"
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy