Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: laptop się zawiesza  (Przeczytany 1875 razy)

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
laptop się zawiesza
« dnia: 2020-12-25, 17:27:37 »
Witam. Nie miałem pojęcia do jakiej kategorii przypiąć ten temat, jak coś to przenieść.
Posiadam laptop Lenovo ideapad 330 15-arr, mój problem polega na tym że się zawiesza, nie zależnie czy jest pod obciążeniem czy na luzie potrafi się zawiesić. to się dzieje na rożnych dystrybucjach, ubuntu, kubuntu, debian, mint, manjaro, a nawet zdarza się na windows może nie tyle że się zawiesza tylko strasznie laguje przez kilka sekund lecz dość często. wracając do linuxa to przegrzebywałem internet w poszukiwaniu odpowiedzi i jedynie na co trafiłem i wiem to dodanie parametru  processor.max_cstate=1 do grub lecz nie rozwiązało problemu, ma ktoś jakiś pomysł
Aktualnie posiadam manjaro 20.2
Dyski i ramy sprawdzone, brak problemów

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-12-25, 21:40:22 »
Tak na szybko pierwszyz  boku pomysł - zainstaluj i uruchom jakiś monitoring temperatur (CPU, płyta, grafika). Takie gwałtowne krótkotrwałe lagowanie to może być throttling temperaturowy a Linux może mieć problem z wyjściem z tego stanu.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-12-25, 22:10:35 »
Ciężko jest monitorować temperaturę gdy się zawiesi, żeby tylko wiadomo było kiedy się zawiesza to rozwiązanie mogło by być prostsze, jedynie co mogę dać to screen temperatur, niby wszystko wygląda   

Offline Paweł Mir

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #3 dnia: 2020-12-26, 17:03:15 »
Jak zachowuje się wentylator przed zamulaniem ? pracuje na max czy nie ? jeżeli tak to zaczął bym od oczyszczenia układu chłodzenia i wymiany pasty na cpu i gpu. Pasty nie musisz kupować jakieś drogiej, taka za 30-40 zł. wystarczy. Jakiego biosa masz ? dostepny jest z 17 Sep 2020 a Ty ?

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #4 dnia: 2020-12-26, 22:12:47 »
Pracuje normalnie.
A bios jaki był, widziałem ten nowy lecz on nic ciekawego nie wprowadza oprócz jakiś załatania luk w zabezpieczeniach.
Trzeba wspomnieć że to zaczęło się dziać z dnia na dzień a trochę czasu już go mam.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #5 dnia: 2020-12-29, 17:28:30 »
A czy ewentualnie robiłeś tuż przed jakieś aktualizacje, instalowałeś/odinstalowałeś jakieś aplikacje?

Sprawdź jeszcze co wypluwa polecenie
top

Sprawdź tez ile masz wolnego miejsca w katalogu/partycji /home
Gdy tam zaczyna brakować miejsca w systemie dzieją lubią się dziać dziwne rzeczy…
« Ostatnia zmiana: 2020-12-29, 17:31:39 wysłana przez Robert »
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #6 dnia: 2020-12-31, 11:03:22 »
Linux jak i windows zaraz po instalacji(bez sterowników, aktualizacji) zawiesza lub laguje, po sterownikach i aktualizacji nic się nie zmienia, windows dalej laguje a linux zawiesza. instalowałem windows jest ten sam co rok temu był instalowany i w tedy chodził bez problemów. a teraz laguje.
Co do miejsca, to został przeznaczony cały dysk 250gb
A komenda "top" w załączniku

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #7 dnia: 2020-12-31, 11:36:49 »
IMO - serwis. Podobną sytuację miałem, gdy w lapku padała mi płyta.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #8 dnia: 2020-12-31, 17:25:18 »
- Temperatury można śledzić przy pomocy np. netdata ( program w zależności od konfiguracji może gdzieś wysyłać czasami statystyki )
Chociaż śledzenie wykresu na pasku menu przy pomocy jakiegoś "apletu" / dodatku również powinno wystarczać.
Taki np. "Monitor systemu" aplet dla paska zadań w środowisku Mate. (Można tam także dodać zużycie CPU, RAM i coś tam )

- Zakładam że RAM było sprawdzone przy pomocy Memtest86+ , polecam sprawdzić przy pomocy tego samego, ale starsze bez plusa.
Są oby dwa w UBCD live iso.

- Czasami do Biosu dają zakładkę testowania sprzętu w tym RAM. Też można sprawdzić.
Nie twierdze że tam jest, ani że mogli dodać lub usunąć w nowszej wersji Bios-a. ( Bardziej to widziałem w Dellach i niektórych bardzo starych samsungach, lub czymś podobnym )

- Jeszcze coś.
Jeśli istnieje możliwość rozebrania to zobacz za przepaleniem, tudziesz odkształcenia / wybrzuszone kondensatory.
Jeśli posiadasz w domu tylko dwa wkrętaki lub mniej lub nie pasujący zestaw, nigdy nie rozbierałeś sprzętu elektronicznego i nie słyszałeś o wyładowaniu elektrostatycznym,
 to lepiej faktycznie zostaw serwisowi.
« Ostatnia zmiana: 2020-12-31, 17:31:27 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Mir

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #9 dnia: 2021-01-01, 15:31:26 »
Zgadzam się z 1709, znając życie w pierwszej kolejności sprawdził bym zasilacz, po upewnieniu, iż nie jest to temperatura. Zasilacze często dostają w dupe w szczególności w domkach jedno rodzinnych. Poza tym diagnoza w serwisie średnio kosztuje 50 zł.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: laptop się zawiesza
« Odpowiedź #10 dnia: 2021-01-02, 12:53:33 »
A i pewnie warto sprawdzić logi systemowe :)
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.