Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Po instalacji minta i tak startuje windows ...  (Przeczytany 1552 razy)

Offline SYTROTIQX

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Po instalacji minta i tak startuje windows ...
« dnia: 2020-09-08, 11:01:23 »
Witam , dawno nie bawił linuxem to postanowiłem zainstalować minta obok win7 . Wybrałem osobny dysk format na ext4 instalacja z pendrive wszystko fajnie tylko po uruchomieniu odpala tylko Windows . Coś ten grub nie zakumał :-) Nie bardzo mam pomysł jak to naprawić ale natknąłem się na fajną opcję gdzieś ktoś na forum pytał czy można uruchomić linux poprzez klawisz i domyślnie ruszy win a gdy naciśniemy  jakiś klawisz to uruchomi się linux , i o to pytanie jak tego dokonać? Wspomniał tam ktoś o hotkey w grub . Ale najpierw w ogóle muszę uruchomić minta ażeby później można było kombinować z klawiszami a może ktoś tak ma zrobione i podpowie?? Thx

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil

Offline SYTROTIQX

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji minta i tak startuje windows ...
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-09-09, 07:01:46 »
Wygląda fajnie tylko jest kłopot bo jak to uruchomić , wiem zaraz ktoś mi zarzuci a po co się brać za linux jak się nie ogarnia :-) mimo wszystko nie poddaje się , pobrałem tego super grub recommend , a że ma to ledwo 15mb to szkoda mi było płyty to rufusem to cyk na pena. Ale przy starcie mam unknown file system ee jak to tak:/   czyli nagrać czy to też nie pomoże?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji minta i tak startuje windows ...
« Odpowiedź #3 dnia: 2020-09-09, 10:06:30 »
Wpierw sprawdźmy, czy w ogóle się grub zainstalował. W opcjach BIOSu masz możliwość wyboru (może być to pod jakimś klawiszem podczas startu samego BIOSu) dysku, z którego system ma startować?
Prawdopodobnie problemem jest to, że:
1. Mint zainstalowałeś na dysku X i tam w jego bootsektorze znajduje się GRUB.
2. Komputer domyślnie startuje z dysku Y, na którym jest Win7, a jego bootloader nie potrafi wystartować żadnego linuksa.
Proste rozwiązanie: jeśli masz możliwość ustawienia bootowania z dysku X na stałe, to Mint winien znaleźć Win7 i będziesz miał możliwość wystartowania obu systemów bez większego problemu.

Offline Panas

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 198
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji minta i tak startuje windows ...
« Odpowiedź #4 dnia: 2020-09-09, 10:42:40 »
Zobacz na startcie co masz w Biosie, jaki masz menager, jak windows to przestaw na linuxowy.
Podczas startu u siebie wybieram F12 i tam mogę wybrać co chcę bootować
(Czasem ludzie o tym zapominają)
Ostatecznie przenieś boota na dysk Y

Offline SYTROTIQX

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji minta i tak startuje windows ...
« Odpowiedź #5 dnia: 2020-09-09, 21:55:02 »
Dzięki wielkie za pomoc , linux odpalony - niestety to nie koniec problemów a ledwo pulpit zobaczyłem i już mina skwaszona ;/ mianowicie ekran mam rozjechany za bardzo i nie widzę prawie wcale paska na dole , a najgorsze że nie ma opcji skalowania czy coś w tym stylu . Nie zapowiada się kolorowo obcowanie z tym mintem jak co po chwilę będę musiał was prosić o pomoc ;/ mimo wszystko szanuje bo odpowiadacie :) na innych forach to czasem trzeba się prosić o odpowiedz.
Taka ciekawa ciekawostka, dolny pasek mało widczny ale po zrobieniu screena wyświetla on poprawnie pulpit ...? yy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji minta i tak startuje windows ...
« Odpowiedź #6 dnia: 2020-09-10, 12:00:31 »
Wg mnie - to już inna sprawa, załóż stosowny wątek, podaj specyfikację komputera. Jest takie fajne narzędzie jak inxi, trzeba je zainstalować i następnie podać wynik:
inxi -Fxx > plik.txt
Zobaczymy wówczas, gdzie jest pies pogrzebany.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji minta i tak startuje windows ...
« Odpowiedź #7 dnia: 2020-09-10, 19:56:32 »
Objasnienie:
Na screenie 4 -rta ikonka czarna to terminal.
Otwierasz, kopiujesz komende tą wyzej i klikasz enter.

Cytuj
> plik.txt
ten fragment komendy zapisze zawartosc do pliku o nazwie plik.txt, wiec teoretycznie nic nie wyswietli
Jesli chcesz to mozesz bez tego, lub poszukaj ten plik w katalogu domowym i otworz.


Cytuj
najgorsze że nie ma opcji skalowania czy coś w tym stylu .
Musisz jak dziecko przeklikac wszystko, to zobaczysz czy sie da czy nie. ( Najwyzej cos popsujesz, lub cos naprawisz :D )
Nie znam wszystkich srodowisk graficznych linuxa, ale kliknij prawym klawiszem myszy na pasek
i z menu kontekstowego znajdz  Właściwości może jest tam opcja wielkości paska.
Co rozdzielczości ekranu.
Przyda się ta komenda wyżej żeby zobaczyć co to za sprzęt i   wynik komendy journalctl -b0
Nie bedzie calego wyniku w terminalu, to mozna przewijac np. Page Down i Page UP klawiszami.
Mozesz uzyc czegos takiego
journalctl -b0 > plik1.log ; zip plik1.zip plik1.log
Komenda zapisze do logu, a potem plik.log skompresuje do pliku o nazwie plik.zip
Mozna tez tak
journalctl -b0 | xz -c > plik2.log.xz
Jeśli Ci nie przeszkadza format xz. ( Nie pozostawia nie spakowanego pliku )
Później plik dodajesz na forum jako załącznik.

Edytowane
Moze warto cos poczatkujacemu wspomniec.
- Niektorzy poczatkujacy skarza sie ze ktos kaze cos wklepywac, ale nie wiedza co to do czego.
  W internecie poszukasz to znajdziesz.  Takze gdy poszukasz na temat man i opcji --help w linuxie
- A kopiowac i wkleic, zeby sie nie pomylic.
« Ostatnia zmiana: 2020-09-10, 20:01:56 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Po instalacji minta i tak startuje windows ...
« Odpowiedź #8 dnia: 2020-09-13, 00:48:13 »
Dodam tylko żeby nie zapomnieć,
 że jeśli posiadasz zwykły monitor do komputera,
to większość z tych monitorów ma przycisk auto kalibracji obrazu.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.