Nowe posty

Autor Wątek: Brak macierzy RAID w Ubuntu  (Przeczytany 1431 razy)

Offline utf-8

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Brak macierzy RAID w Ubuntu
« dnia: 2020-09-05, 13:50:28 »
Kiedyś instalowałem Ubuntu na RAID i było bez problemów
Natomiast teraz mam taki problem że nie wykrywa mi ustawionej macierzy w programie disks ani Gparted. Nie wiem o co chodzi, kwestie sprzętowe już właściwie odrzuciłem. Wątpię aby w sprzęcie tej klasy był jakiś pseudo RAID jak to czasami się zdarza.

Czy istnieją jakieś komendy co pozwolą mi wykryć tą macierz RAID? Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, używam Ubuntu mate 20.04, czyli najnowszej stabilnej wersji.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Brak macierzy RAID w Ubuntu
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-09-06, 18:51:05 »
Na jakim RAIDdzie, na rany Linusa? Model karty RAID, model serwera, coś?

Zdanie "Wątpię aby w sprzęcie tej klasy był jakiś pseudo RAID" można rozumieć na dwa sposoby:
* Masz sprzęt budżetowy, więc RAID jest całkiem programowy (nie pseudo albo sprzętowy)
* Masz drogi, przyzwoity serwer, więc RAID jest całkiem sprzętowy (nie pseudo albo programowy)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline utf-8

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Brak macierzy RAID w Ubuntu
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-09-08, 16:55:31 »
Ok czyli rozumiem że sprzętowy RAID to dopiero w płytach głównych za 2000zł. Cóż człowiek naiwny jest że za 500zł coś sensownego dostanie hehe

Co do problemu, to się wyjaśniło. Chipset B450 nie ma sterowników do RAID dla Linuxa. Czyli lipa, i ogólnie RAID przy Ryzen to niełatwo ogarnąć na Linux. Trzeba na starym B350, tylko go już za bardzo nie sprzedają. W takim razie wątek do zamknięcia. Będę się w innym dowiadywał czy da się ogarnąć RAID linuxem, co i tak nie jest pocieszające bo muszę dołożyć trzeci dysk.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Brak macierzy RAID w Ubuntu
« Odpowiedź #3 dnia: 2020-09-08, 19:10:24 »
B450 ma "fake raid" (łatwo poznać - obsługuje tylko tryby 0, 1 i 10, nie ma własnej pamięci i podtrzymania bateryjnego). Ja od długiego czasu robię RAIDy na LVM2 - jestem dzięki temu niezależny od dziwnych, nieprzenośnych rozwiązań z płyt głównych. Nie ma też problemów z migracją, dodawaniem i usuwaniem dysków czy używaniem równocześnie różnych trybów (np pół dysku paski, pół lustro) - a zużywa tyle samo CPU co fake RAID.

W robocie mam styczność ze sprzętowymi RAIDami serwerowymi, na kartach rozszerzeń (LSI Logic, Adaptec), ale są one dużo sztywniejsze w konfiguracji od LVM-a i nieprzenośne (tj jak padnie kontroler i nie uda się kupić tej samej rodziny, to jest problem z odczytem danych). Z drugiej strony - praktycznie nie obciążają CPU i wymiana uszkodzonego dysku i odbudowa odbywa się "na żywca", bez jakiejkolwiek ingerencji z klawiatury (wyciągam padnięty dysk, wsadzam nowy, kontroler sam automatycznie zaczyna odbudowę).

Ile dysków i jakie RAID-y chcesz robić? Może warto zainteresować się jakąś starszą kartą sprzętową (np jakimś refurbowanym/używanym ServeRaidem), tylko pilnować, żeby obsługiwała SATA, a nie tylko SAS?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy