Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: [ServicesUI][Bonsole] Integracja z Packagekit.  (Przeczytany 7478 razy)

Offline

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
[ServicesUI][Bonsole] Integracja z Packagekit.
« dnia: 2020-08-25, 15:05:52 »
Obecnie pracuję na Bonsole, ServicesUI (daemonUI) i ich integracją z PackageKit. Pracę rozpocząłem w celu zakończenia, trwającej od wielu lat, narady nad możliwością rozwiązywania zależności przez użytkownika za pośrednictwem PackageKit.

Bonsole jest czymś, co pozwala tworzyć bogate aplikacje terminalowe. Nazwa pochodzi od Browser Console. Zamiast wypluwać tekstu na terminal, narzędzia konsolowe mogą korzystać ze specjalnego API do generowania drzewa xml, które przez to API następnie jest przetwarzane do np. kodu HTML (i wyświetlane w specjalnym kliencie pod nazwą Bonsole ;-) ), albo do tekstu z sekwencjami ucieczek.

ServicesUI jest złożony z helpera do uruchomienia bonsole w danej sesji, jak i samego daemona. Służy do rejestracji Bonsole dla danej sesji, odpytania przez usługę systemową o nazwę Bonsole dla danego programu zgłaszającego komunikat po szynie DBus (chodzi o to, że usługa systemowa z którą komunikuje się np. pkcon, musi rozmawiać z konkretną instancją Bonsole), jak również odpytania o terminal tego programu.

Obecnie prawie wszystko działa, choć nie pokrywa się to w 100% z zamierzeniami. Jeszcze trzeba włożyć pracę w servicesUI, jak i Bonsole. ServicesUI musi nasłuchiwać za utratą nazwy DBus, Biblioteka kliencka Bonsole ma błąd, który powoduje inną kolejność wczytywania arkuszy stylów XSLT, więc na różnych systemach mam różny efekt. PackageKit powoduje, iż wymagane jest dwukrotne rozwiązanie zależności. Piszę o tym, bo chciałem się pochwalić i szukać pomoc w realizacji projektu.

Bonsole i servicesUI są na sourceforge.net. Mój fork PackageKit (zmian dokonywałem tylko w backendzie zypp) jest tutaj https://github.com/hughsie/PackageKit/issues/415 .

Tutaj mały firm demonstracyjny: https://www.youtube.com/watch?v=3jJJTKkzd68&feature=youtu.be