Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux na leciwy sprzęt  (Przeczytany 5440 razy)

Offline Marcin

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Jaki linux na leciwy sprzęt
« dnia: 2020-08-19, 11:20:28 »
Witajcie.

Jestem tu nowy i mam nadzieję że zagoszczę tu dłużej. Planuje na stałe przejść na linucha bo obecna polityka okienek mi się nie podoba. Na jednym lipku mam Ubunciaka i generalnie jest okej.

Posiadam leciwego już netbooka NB550D amd C-50 2 gb ramu. Niedługo wyjeżdżam zagranicę i chciałbym jeszcze wykorzystać tego małego lapka pod TV. Służyłby do oglądania telewizji, yt czy przeglądania internetu, głównie TV. Stoję przed dylematem wsadzać ssd i dać więcej ramu ? Kiedyś instalowałem na niego Ubuntu chyba 12.. i były sterowniki do niego. Ostatnio postawiłem manjaro i nie mogłem znaleźć driverów. Posiada może ktoś podobny sprzęt na amd i coś więcej podpowie? Warto w to się bawić? SSD 120 nie są teraz drogie. Jeszcze parę lat temu można było normalnie se po necie latać na tym sprzęcie a teraz już chyba nie daje rady.
Znajdę drivery do puppy linuxcha ?

Pozdro

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na leciwy sprzęt
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-08-19, 19:44:36 »
Założenie dużej ilości pamięci (na pewno obsługuje co najmniej 8GB) i SSD powinno trochę pomóc.
Ale C-50 jest raptem 2C/2T pracujące na 9W (co prawda obsługuje rozsądny zestaw instrukcji), więc jest koszmarnie słabo wydajny.
Xubuntu/Lubuntu 20.04 powinno być OK, po wyłączeniu kompozycji.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux na leciwy sprzęt
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-08-19, 21:55:01 »
Masz listę dystrybucji, które są specjalnie dostosowane do komputerów "starych", czyli przede wszystkim takich, które nie grzeszą sporymi zasobami sprzętowymi: https://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=Old+Computers&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=All&status=Active#simple
Musisz przetestować. Dobre opinie zbiera antiX. Puppy w istocie sprawdzał mi się na sprzęcie z jakimś Atomem i 1GB RAM. ReactOS nie jest linuksem, a próbą zrobienia systemu kompatybilnego z Windows bodaj w wersji XP. Nie wiem na jakim obecnie etapie jest jego rozwój.
Oprócz tego co tam wymienione, w zasadzie każda dystrybucja, która nie ma fajerwerków. Im mniej - tym lepiej, bo więcej zostaje na aplikacje. Szukaj (w tej samej wyszukiwarce) zatem dystrybucji opartych o Openbox, o Fluxbox, o JWM itp. Z polskich przychodzi mi do głowy Mabox lub Sparky Linux, ale z np. OpenBox (osobiście wybrałbym tę drugą i to pomimo do mojej niechęci do Debiana, na którym jest oparty). W obu przypadkach będziesz miał dobre spolszczenie, a nadto jakieś wsparcie czy to na forum.linuxiarze.pl, czy na forum Sparky, czy na forum.manjaro.pl (i chyba jest jeszcze, specjalne, maboksowe).