Środowiska graficzne > XFCE

Uprawnienia dla uzytkownika i jego niestandardowy pulpit

(1/2) > >>

davede:
Witam,

jestem poczatkujacym uzytkownikiem Linuksa. Z racji tego, ze w pracy mamy kilka komputerow z Xubuntu (a takich przybywa), w niedalekiej przyszlosci beda one sterowane za pomoca SaltStacka. Na ten jednak moment sprawdzamy mozliwosci samego obrazu, ktory dostajemy z zewnatrz do zainstalowania.

Tutaj pojawia sie pierwszy problem, otoz obraz przychodzi z dwoma uzytkownikami - administrator i user. User to takie konto dla pracownika, ktory po zalogowaniu w zasadzie ma dostep jedynie do przegladarki www i mocno ograniczonych ustawien, np. klawiatury czy obrazu. Chcialbym jednak to zmienic i na 2-3 komputerach pozmieniac ustawienia Usera oraz niektorych zachowan, np. przegladarka firefox od zawsze startuje w trybie pelnoekranowym.

Teraz chcialbym sie dowiedziec gdzie szukac takich ustawien, do jakich katalogow i komend sie odniesc, aby moc nieco uwolnic Usera od nalozonych na niego ograniczen? A moze potrzebny bylby do tego wlasnie sam SaltStack, ktory ma zostac kiedys u nas wdrozony, choc na ten moment nikt nic niestety nie wie...

Dziekuje z gory za pomoc, pozdrawiam

pavbaranov:
Gwoli ścisłości: administrator (root), to taki użytkownik systemu linuksowego, któremu wolno wszystko. Nie ruszać, nie dawać uprawnień użytkownikom do niego, nie ustawiać sudo (albo nie informować użytkownika o tym). Mając te uprawnienia - użytkownik może zrobić wszystko co mu się żywnie podoba. Instalować programy, skasować połowę systemu (lub cały) itp.
Użytkownik "user" (przyjąć on może dowolną nazwę), to jest po prostu ten, który ma możliwość pracy na tym systemie, ma swoją część dysku, na którym może robić wszystko. Ma pełny dostęp do większości programów (tzn. tych, które nie wymagają podwyższonych uprawnień, czyli roota), ma także dostęp do wszelkich możliwych ustawień swojego pulpitu i zachowania na nim programów. Jeśli dodasz drugiego użytkownika (też jakiś "user") to może on sobie ustawienia swego pulpitu, zachowania w nim programów, ustawić odmiennie.
Nie wiem po co Ci jest "pozmieniać ustawienia Usera" i co to dla Ciebie oznacza, ale udzielenie mu uprawnień roota (jeśli o to chodzi) - nie jest dobrym pomysłem.
Ustawić tego typu rzeczy, o których piszesz można najczęściej w jakichś programach do ustawień pulpitu, ale nie mam Xfce, nie mam Xubuntu i ja mogę jedynie odesłać do dokumentacji tego pierwszego. Pewnie jakaś dobra dusza się znajdzie, która Ci podpowie, a jak nie - xfce.org

davede:
Hej @pavbaranov

Dzieki za odpowiedz. Wiem, czym jest root - nie korzystamy z niego dla zabawy. Komputer przeznaczony ma byc dla uzytkownika, ktory loguje sie automatycznie jako User i to wlasnie konto jest ograniczone na taki sposob, ze (User) widzi tylko skrot do przegladarki www i zaledwie kilka ustawien. Logujac sie jako root chcialbym to wlasnie zmienic w taki sposob, aby User mial tych (^niestandardowych^) uprawnien ciut wiecej, np. aby uruchamiana w autostarcie przegladarka www nie uruchamiala sie w trybie kiosk, a normalnie. Chcialbym tez moc zainstalowac (o ile to mozliwe) dla uzytkownika konkretny program lub zainstalowac go poprzez administratora tak, aby uzytkownik mial tylko konkretna ikone na swoim pulpicie.

pavbaranov:
Nie bardzo rozumiem. Jako root instalujesz program. Dla użytkownika widzialna jest jego ikona/pozycja w menu. Jeśli chodzi o przeglądarkę - nie mam pojęcia, ale "tryb kiosk" jest o ile wiem wyjątkiem, zatem nie ma problemu z "normalną" jego wersją. Możesz to modyfikować np. poprzez pliki *.desktop, gdzie w Exec umieścisz określoną linię poleceń, która w taki, a nie inny sposób wywoła program.
Ogólnie, to myślę, że powinieneś skonkretyzować swój problem. Np. potrzebuję pozycję w menu uruchamiającą program X w określony sposób. Bo, chyba o to Ci chodzi. Np. uruchomienie FF w trybie "kiosk" wymaga polecenia:

--- Kod: ---
firefox -kiosk
--- Koniec kodu ---
ale plecenie:

--- Kod: ---
firefox
--- Koniec kodu ---
(w skrócie) - uruchomi "normalnego" Liska.

Paweł Kraszewski:

--- Cytuj ---sprawdzamy mozliwosci samego obrazu, ktory dostajemy z zewnatrz do zainstalowania.
--- Koniec cytatu ---

Tu jest pies pogrzebany. My nie mamy zielonego pojęcia, co i jak zostało zmienione w tym obrazie w stosunku do oryginału, jak zrealizowano ograniczenia, itd. Twoje pytania skieruj do twórców w/w obrazu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej