Nowe posty

Autor Wątek: Sterowniki do karty graficznej i procesora dla ZORIN OS. Gdzie i jak pobrać?  (Przeczytany 7030 razy)

Offline Tobiasz Szpiczak

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Jeżeli uważasz, że warto się w to bawić to możesz powiedzieć co i jak zrobić żeby wszystko działało jak należy, ale jeżeli niewiele to da to nie wiem czy jest jakikolwiek sens.
Nie wiem. Nie mam hybrydy. Mam, czy raczej miałem przez lata układy AMD. Jedyne. Pośród nich i takie, które mogły działać na "zwykłych", starych, sterownikach ati/radeon oraz nowszych amdgpu. I odpowiedź jest dziwna: to zależy.
Natomiast nie mam bladego pojęcia co to znaczy: "jak zrobić, żeby wszystko działało jak należy", albowiem to jest Twój, a nie mój punkt widzenia, zwłaszcza, że nie mam ani Twojego ZORINa, ani Twojego komputera.
Ogólnie - przy zainstalowanych sterownikach, Twój komputer "winien działać jak należy".
Brak konkretnych oczekiwań, brak konkretnych objawów problemów ("ścina się" niestety niewiele mówi, zwłaszcza, że nie wiadomo który z GPU wówczas wykorzystywany jest), brak przetestowania sprzętu na Intelu i na AMD lekko wytrąca możliwości mojej Tobie pomocy.
Jak wspomniałem: jeśli chcesz, jeśli czujesz się na siłach, mogę podrzucić informacje, ale z innej dystrybucji. Jak sądzę podobna dostępna winna być również w Ubuntu/Zorinie (raczej w tym pierwszym). Sprawdź.
I zostaw te "dodatkowe sterowniki" - takich nie ma!
Dla intela - i915 i z takich korzystasz.
Dla Twojego AMD - najodpowiedniejszy - radeon - i z takiego korzystasz.
Czyli wszystko jest ustawione jak powinno a to, że nie chodzi tak gładko to wina tego, że jestem na hybrydzie i zapewne używa intela jako główną kartę graficzną. Okej dzięki za pomoc.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Zerknij sobie:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI
wraz z odnośnikami.
I jeszcze:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Hybrid_graphics
Intel nie jest zły. Być może nie jest odpowiednio ustawiony/skonfigurowany. Stwierdzenie "tnie się" dla jednego jest mocno konkretne, dla drugiego to pływanie w błocie. Trudno nam wyczuć jak to u Ciebie się sprawdza i chodzi. Obecnie mam starszy układ Intela od Ciebie i - pomijając problemy z transmisją netową - jest ok. Na wadliwe wyświetlanie treści multimedialnych z internetu składają się różne kwestie i niekoniecznie leżą one po stronie "sterowników" GPU i ogólnie ich ustawienia.
Jest taki programik - youtube-dl lub np. 4kvideodownloader itp. Ściągnij ten sam filmik z YT i porównaj odtwarzanie w przeglądarce oraz w jakimś odtwarzaczu wideo - wyeliminujemy przynajmniej transfer netu.

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 49
    • Zobacz profil
Zorin ma też wersje lite.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Niemniej jednak, w Zorin "Lite" będą dokładnie te same sterowniki itd. Nb. są one tymi samymi, które są w Ubuntu LTS (dokładnie, to zdaje się, że tymi, które są w 18.04; wprawdzie kernel, sterownik ati/amdgpu, mesa, serwer Xów są tu sprzed około bodaj 2 lat, ale używając w wówczas tych samych, nie miałem na AMD żadnych problemów, takich, jak opisywane).