Nowe posty

Autor Wątek: Problem ze znalezieniem interfejsów sieci bezprzewodowej  (Przeczytany 4452 razy)

Offline zbytnik97

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Witam!

Od pół roku jestem użytkownikiem dystrybucji Ubuntu 18.04 i jak dotąd potrafiłem rozwiązać każdy problem samodzielnie, choć dużo ich nie było. Nie jestem jednak żadnym ekspertem od komputerów czy od sieci, więc mój problem może wydawać się trywialny.

Wczoraj włączając laptopa nie mogłem znaleźć interfejsu routera ani żadnych innych (np. telefonu przerobionego na hotspot). Wyglądało to tak, jakbym miał w laptopie "wyłączoną antenę" (w moim starym HP to przycisk F12 - sprawdzałem, to nie to) lub też odłączoną kartę sieciową, co w Windowsie można zrobić graficznie.

Stąd pytanie - jak mogę na Ubuntu 18.04 zrestartować lub włączyć (jeśli ta jest odłączona) kartę sieciową?
Nie sądzę, by była to kwestia braku jakichś sterowników do karty sieciowej, skoro przez ponad pół roku system nie miał z nią żadnych problemów.

Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Problem ze znalezieniem interfejsów sieci bezprzewodowej
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-06-20, 15:38:10 »
W konsoli wpisz: nmtui - widzisz tu jakieś sieci?

Sprawdź:
1. Czy sieć wifi w ogóle jest widoczna na jakimkolwiek innym urządzeniu.
2. Jeśli ad 1 daje odpowiedź pozytywną - sprawdź czy wifi widzialne jest na innym użytkowniku.
3. Jeśli się nie mylę, to po wpisaniu w konsoli:
cat /sys/class/net/nazwa_interfejsu_sieci/carrier
powinieneś uzyskać w odpowiedzi albo 0, albo 1. "0" oznacza brak "fizycznego" włączenia karty sieciowej w komputerze.
4. Podobnie jak wyżej, ale polecenie:
cat /sys/class/net/nazwa_interfejsu_sieci/openstate
w przypadku "włączenia" sieci winno dawać odpowiedź "up".
Jednak na pewno jest ktoś, kto lepiej się zna i wskaże Ci jakieś sensowniejsze rozwiązanie.

Jeśli chodzi o pytanie o "zrestartowanie" karty sieciowej, to nie bardzo wiem, o co Ci chodzi. Zrestartować można usługę odpowiadającą za połączenie sieciowe. Ogólna formuła:
systemctl restart nazwa_usługi
W tym przypadku "nazwa_usługi" winna przybrać nazwę "NetworkManager" (wpisujesz bez znaków "").
Włączenie karty sieciowej - o ile rozumiem o co Ci chodzi - jest natomiast zależne od modelu komputera, często bywa to jakiś skrót typu Fn+Fx.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Problem ze znalezieniem interfejsów sieci bezprzewodowej
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-06-20, 17:19:49 »
a ja bym  popatrzył do
rfkill list