Nowe posty

Autor Wątek: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm  (Przeczytany 2647 razy)

Offline Jakub Jasiński

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« dnia: 2020-05-20, 21:38:55 »
Witam!
Od kilku dni posiadam Ubuntudde 20.04 LTS. Przez pewien czas lightdm działał bez zarzutu, aż pewnego dnia podczas bootwania niechciał przejśc do ekranu logowania. W trybie recovery usunąłem lightdm i zainstalowałem gdm3, to pomogło i mogłem już się zalogować do systemu, jednak nie jestem w stanie skorzystać z opcji zasilania (musze zamykać system przez terminal). oto zapis z komendy systemctl status lightdm:
 lightdm.service - Light Display Manager
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/lightdm.service; static; vendor preset: enabled)
     Active: failed (Result: exit-code) since Wed 2020-05-20 21:19:43 CEST; 15min ago
       Docs: man:lightdm(1)

maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: lightdm.service: Scheduled restart job, restart counter is at 5.
maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: Stopped Light Display Manager.
maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: lightdm.service: Start request repeated too quickly.
maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: lightdm.service: Failed with result 'exit-code'.
maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: Failed to start Light Display Manager.

Dane techniczne:
Ubuntudde 20.04 LTS
CPU : Intel core i5-7500
GPU : Nvidia Geforce Gtx 1660 TI drivers = 440.64
Ram : 16 GB 2133Mhz Kingston
Dysk: SSD Crucial 960GB

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-05-21, 08:12:01 »
UbuntuDDE jest wersją mocno nieoficjalną. Zmiana DE ma wpływ na managera logowania (w przypadku "lepsiejszych" managerów logowania jedno korzysta z konfiguracji i bibliotek drugiego, w obie strony), więc z tego typu pytaniami to najlepiej na ich support.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-05-21, 09:45:34 »
Z LightDM być może występuje u Ciebie ten błąd: https://wiki.archlinux.org/index.php/LightDM#LightDM_freezes_on_login_attempt
Prawdopodobnie lepszym zamiennikiem za LightDM w przypadku Deepin będzie SDDM, a nie GDM (ten jest jednak bardzo, bardzo mocno powiązany z GNOME 3 i w zasadzie wyłącznie z nim dogaduje się bez problemów).
Odnośnie diagnostyki LightDM, to jak mi się wydaje należałoby zrobić tak:
- instalacja i podniesienie usługi,
- start,
- gdy nie będzie się chciał pojawić ekran logowania, przejście na inną konsolę (ctrl+alt+Fx - który musisz sprawdzić, bo różne mogą być to klawisze, powiedzmy F4 lub F5 powinien bez problemu funkcjonować),
- sprawdzenie usługi przez systemctl oraz sprawdzenie dziennika (journalctl) pod kątem błędów danego logowania (powinien wystarczyć z opcją -xb).
Dopiero wówczas będzie przynajmniej cokolwiek wiadomo.
Przydałaby się pewnie również pełna aktualizacja systemu, bo skoro LightDM funkcjonował dobrze do czasu, a potem przestał, to prawdopodobnie może on być zależny od czegoś, co zostało w międzyczasie u Ciebie zaktualizowane lub odwrotnie - zaktualizowany LightDM, a jego zależność, na której został zbudowany - nie).

Offline Jakub Jasiński

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« Odpowiedź #3 dnia: 2020-05-21, 15:18:28 »
Sddm nie działa poprawnie (testowałem tylko raz) pojawia się klawiatura jak z androida lub jak kto woli klawiatura ekranowa. Po aktualizacji dalej Lightdm nie działa, próbowałem zalogowac się na lightdm, ale nawet nie byłem w stanie odpalić konsoli. Dlatego wszedłem w tryb recovery i wpisałem system ctl status lightdm i journalctl -xe oto wyniki w załączniku

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« Odpowiedź #4 dnia: 2020-05-21, 15:46:08 »
Strasznie, to długie, ale... sugeruje, że należy wykonać aktualizację systemu, bo być może coś poprawione zostało, co zostało zmienione.
Z takich podstawowych rzeczy:
- wygląda na to, że LightDM domaga się biblioteki: /lib/security/pam_deepin_auth.so, której nie ma w Twoim systemie - sprawdź co to dostarcza i zainstaluj,
- plik konfigurujący LightDM jaki istnieje w Twoim systemie jest "za stary", sprawdź, czy nie masz jakiegoś innego pliku lightdm.conf.* i jeśli jest - sprawdź, czy nie jest nowszy, a jeśli tak to podmień, jeśli nie:
-- masz gdzieś w nim wpisane:
type=xlocal
winno być:
type=local
To są dwa, powtarzające się błędy, dotyczące LightDM. I powtórzę: wygląda na to, że masz przeprowadzoną jakąś częściową aktualizację systemu, która obecnie uniemożliwia otwarcie LightDM.

PS: SDDM działa bardzo poprawnie - używam od bodaj 7 lat. Jedyne obecnie jego problemy dotyczą sesji Wayland, ale nie są widoczne dla ZU.

Offline Jakub Jasiński

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« Odpowiedź #5 dnia: 2020-05-21, 16:21:59 »
W lokalizacji /usr/share/lightdm znajduje się katalog lightdm.conf.d w którym znajdują się pliki:
40-kde-plasma-kf5.conf  50-disable-log-backup.conf  50-guest-wrapper.conf  50-unity-greeter.conf    60-deepin.conf
50-disable-guest.conf   50-greeter-wrapper.conf     50-ubuntu.conf         50-xserver-command.conf  90-nvidia.conf
Nie znalazłem innych plików/katalogów w tamtym miejscu, jednak w katalogu /usr/sbin/ znalazłem dwa pliki lightdm nie czytelny i lightdm-session, który znajduje się w załączniku
Ta biblioteka usr/lib/security/pam_deepin_auth.so należy do pakiety dde-daemon, który mam zainstalowany, próbowałem go także przeinstalować, jednak dalej tej biblioteki nie ma. Robiłem już aktualizację systemu, bez skutku

PS: nie wiem czy to ważne, ale gdy działał jeszcze lightdm to zanim mi się pozwolił zalogować to najpierw wyświetlał ekran logowania, na chwile przechodził w tryb tekstowy, a potem znowu w graficzny
« Ostatnia zmiana: 2020-05-21, 16:24:44 wysłana przez Jakub Jasiński »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« Odpowiedź #6 dnia: 2020-05-21, 20:04:51 »
Nie o to mi chodzi. Gdzieś w systemie powinieneś mieć plik: lightdm.conf. To on jest podstawowym, który konfiguruje LightDM. Nie wiem jak działa ubuntudde - mogę się opierać obecnie wyłącznie na innych dystrybucjach - być może, jakaś aktualizacja dokonuje zainstalowania takiego pliku, ale dodaje do niego jakiś sufix. Np. w moim systemie, gdyby doszło do aktualizacji, to plik - tu akurat /etc/lightdm.conf - który wraz z tą aktualizacją zostałby zainstalowany nazywałby się lightdm.conf.pacnew i do mnie należałaby ocena na ile ten plik jest mi przydatny, na ile powinienem go "podmienić", a na ile zmienić dotychczasowy. Być może i u Ciebie jest podobna sytuacja. Tu musi się wypowiedzieć ktoś, kto jest bardziej obeznany w obecnych wersjach Ubuntu (ja ich nie używam od 7-8 lat). Fakt, że log pokazuje:
lightdm[16783]: Seat type 'xlocal' is deprecated, use 'type=local' instead
Jeśli nie masz pliku lightdm.conf, to być może to samo znajdziesz w 60-deepin.conf. Trzeba zmienić.
Niemniej jednak podstawowy problem, jaki napotyka lightdm, to autoryzacja. Log pokazuje:
AM unable to dlopen(pam_deepin_auth.so): /lib/security/pam_deepin_auth.so: nie można otworzyć pliku obiektu dzielonego: Nie ma takiego pliku ani katalogu
maj 21 15:00:22 jakub-mycomputer sudo[16760]: PAM adding faulty module: pam_deepin_auth.so
maj 21 15:00:22 jakub-mycomputer sudo[16760]:     root : TTY=tty1 ; PWD=/root ; USER=root ; COMMAND=/usr/bin/systemctl start lightdm
maj 21 15:00:22 jakub-mycomputer sudo[16760]: pam_unix(sudo:session): session opened for user root by (uid=0)
I dopóki tego się nie rozwiąże, to LightDM nie wystartuje i nie dopuści logowania. Niestety ja Ci tu nic nie podpowiem. Nie mam ubuntudde, nie mam ubuntu, nie mam deepin, nie mam lightdm...
Jedyna rada, tymczasowa, to szukać zamiennika. Jeśli nie odpowiada Ci SDDM, to powinieneś mieć jeszcze np. lxdm (niewielki "narzut"), a nawet xdm (chyba jeszcze mniejszy). To, że być może nie będzie taki ładny jak lightdm, tymczasowo przetrzymasz. Jeśli nie, to alternatywnie możesz zastosować takie rozwiązanie: https://wiki.archlinux.org/index.php/Deepin_Desktop_Environment#Via_xinit i po prostu będzie to startować bez lightdm. Możesz sprawdzić "unieruchamiając" usługę jakiegokolwiek DM i po przejściu - wówczas - do konsolowego logowania po prostu wpisać:
startdde
Jeśli Deepin startuje, zamyka się i wszystko inne pracuje dobrze, to być może jest to dla Ciebie - tymczasowo - dobre rozwiązanie, a problemy, o których piszesz - zgłoś tam, gdzie Paweł wskazał, zwłaszcza, że - jak się wydaje - są one bezpośrednio związane z Deepinem i obsługą przez niego Deepinowego PAM przez LightDM.

Offline Jakub Jasiński

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Odp: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« Odpowiedź #7 dnia: 2020-05-21, 21:53:07 »
Na początku chciałbym wielce podziękować za dotychczasową pomoc! Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy. Znalazłem prawdopodobną przyczynę dlaczego lightdm nie działa. Znalazłem w logach lightdm bardzo ciekawy wpis:
[+0.00s] DEBUG: Seat seat0: Failed to find session configuration lightdm-deepin-greeter
[+0.00s] DEBUG: Seat seat0: Failed to create greeter session
Ponadto znalazłem jeszcze plik lightdm.conf dzięki stronie Ubuntu poświęconej lightdm, jednak jego treść jest dla mnie nietypowa spodziewałem się czegoś więcej:
[Seat:*]
autologin-user=
user-session=deepin.desktop
Jak już powiedziałem na początku bardzo dziękuję za pomoc
PS: Napisałem do supportu UbuntuDDE jednak mój wpis został olany, i jakiś nowszy niż mój został rozwiązany, a mi nikt nie odpisał :(

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm
« Odpowiedź #8 dnia: 2020-05-22, 09:16:42 »
Plik winien być w paczce lightdm-deepin-greeter (tzn. zwykle jest w tak nazywających się). Ja na Twoim miejscu raz jeszcze spróbowałbym zainstalować paczkę deepin-desktop, bo gdzieś są jakieś poważne kłopoty w skonfigurowaniu u Ciebie LightDM. Alternatywa - sam sprawdzisz np. na askubuntu.com lub nawet na wiki.ubuntu.com/lightdm, jak należy skonfigurować prawidłowo lightdm, albo ktoś, kto ma Ubuntu Ci podpowie.