Środowiska graficzne > Inne

Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm

<< < (2/2)

Jakub Jasiński:
W lokalizacji /usr/share/lightdm znajduje się katalog lightdm.conf.d w którym znajdują się pliki:

--- Kod: ---
40-kde-plasma-kf5.conf  50-disable-log-backup.conf  50-guest-wrapper.conf  50-unity-greeter.conf    60-deepin.conf
50-disable-guest.conf   50-greeter-wrapper.conf     50-ubuntu.conf         50-xserver-command.conf  90-nvidia.conf

--- Koniec kodu ---
Nie znalazłem innych plików/katalogów w tamtym miejscu, jednak w katalogu /usr/sbin/ znalazłem dwa pliki lightdm nie czytelny i lightdm-session, który znajduje się w załączniku
Ta biblioteka usr/lib/security/pam_deepin_auth.so należy do pakiety dde-daemon, który mam zainstalowany, próbowałem go także przeinstalować, jednak dalej tej biblioteki nie ma. Robiłem już aktualizację systemu, bez skutku

PS: nie wiem czy to ważne, ale gdy działał jeszcze lightdm to zanim mi się pozwolił zalogować to najpierw wyświetlał ekran logowania, na chwile przechodził w tryb tekstowy, a potem znowu w graficzny

pavbaranov:
Nie o to mi chodzi. Gdzieś w systemie powinieneś mieć plik: lightdm.conf. To on jest podstawowym, który konfiguruje LightDM. Nie wiem jak działa ubuntudde - mogę się opierać obecnie wyłącznie na innych dystrybucjach - być może, jakaś aktualizacja dokonuje zainstalowania takiego pliku, ale dodaje do niego jakiś sufix. Np. w moim systemie, gdyby doszło do aktualizacji, to plik - tu akurat /etc/lightdm.conf - który wraz z tą aktualizacją zostałby zainstalowany nazywałby się lightdm.conf.pacnew i do mnie należałaby ocena na ile ten plik jest mi przydatny, na ile powinienem go "podmienić", a na ile zmienić dotychczasowy. Być może i u Ciebie jest podobna sytuacja. Tu musi się wypowiedzieć ktoś, kto jest bardziej obeznany w obecnych wersjach Ubuntu (ja ich nie używam od 7-8 lat). Fakt, że log pokazuje:

--- Kod: ---
lightdm[16783]: Seat type 'xlocal' is deprecated, use 'type=local' instead
--- Koniec kodu ---
Jeśli nie masz pliku lightdm.conf, to być może to samo znajdziesz w 60-deepin.conf. Trzeba zmienić.
Niemniej jednak podstawowy problem, jaki napotyka lightdm, to autoryzacja. Log pokazuje:

--- Kod: ---
AM unable to dlopen(pam_deepin_auth.so): /lib/security/pam_deepin_auth.so: nie można otworzyć pliku obiektu dzielonego: Nie ma takiego pliku ani katalogu
maj 21 15:00:22 jakub-mycomputer sudo[16760]: PAM adding faulty module: pam_deepin_auth.so
maj 21 15:00:22 jakub-mycomputer sudo[16760]:     root : TTY=tty1 ; PWD=/root ; USER=root ; COMMAND=/usr/bin/systemctl start lightdm
maj 21 15:00:22 jakub-mycomputer sudo[16760]: pam_unix(sudo:session): session opened for user root by (uid=0)
--- Koniec kodu ---
I dopóki tego się nie rozwiąże, to LightDM nie wystartuje i nie dopuści logowania. Niestety ja Ci tu nic nie podpowiem. Nie mam ubuntudde, nie mam ubuntu, nie mam deepin, nie mam lightdm...
Jedyna rada, tymczasowa, to szukać zamiennika. Jeśli nie odpowiada Ci SDDM, to powinieneś mieć jeszcze np. lxdm (niewielki "narzut"), a nawet xdm (chyba jeszcze mniejszy). To, że być może nie będzie taki ładny jak lightdm, tymczasowo przetrzymasz. Jeśli nie, to alternatywnie możesz zastosować takie rozwiązanie: https://wiki.archlinux.org/index.php/Deepin_Desktop_Environment#Via_xinit i po prostu będzie to startować bez lightdm. Możesz sprawdzić "unieruchamiając" usługę jakiegokolwiek DM i po przejściu - wówczas - do konsolowego logowania po prostu wpisać:

--- Kod: ---
startdde
--- Koniec kodu ---
Jeśli Deepin startuje, zamyka się i wszystko inne pracuje dobrze, to być może jest to dla Ciebie - tymczasowo - dobre rozwiązanie, a problemy, o których piszesz - zgłoś tam, gdzie Paweł wskazał, zwłaszcza, że - jak się wydaje - są one bezpośrednio związane z Deepinem i obsługą przez niego Deepinowego PAM przez LightDM.

Jakub Jasiński:
Na początku chciałbym wielce podziękować za dotychczasową pomoc! Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy. Znalazłem prawdopodobną przyczynę dlaczego lightdm nie działa. Znalazłem w logach lightdm bardzo ciekawy wpis:

--- Kod: ---
[+0.00s] DEBUG: Seat seat0: Failed to find session configuration lightdm-deepin-greeter
[+0.00s] DEBUG: Seat seat0: Failed to create greeter session

--- Koniec kodu ---
Ponadto znalazłem jeszcze plik lightdm.conf dzięki stronie Ubuntu poświęconej lightdm, jednak jego treść jest dla mnie nietypowa spodziewałem się czegoś więcej:

--- Kod: ---
[Seat:*]
autologin-user=
user-session=deepin.desktop

--- Koniec kodu ---
Jak już powiedziałem na początku bardzo dziękuję za pomoc
PS: Napisałem do supportu UbuntuDDE jednak mój wpis został olany, i jakiś nowszy niż mój został rozwiązany, a mi nikt nie odpisał :(

pavbaranov:
Plik winien być w paczce lightdm-deepin-greeter (tzn. zwykle jest w tak nazywających się). Ja na Twoim miejscu raz jeszcze spróbowałbym zainstalować paczkę deepin-desktop, bo gdzieś są jakieś poważne kłopoty w skonfigurowaniu u Ciebie LightDM. Alternatywa - sam sprawdzisz np. na askubuntu.com lub nawet na wiki.ubuntu.com/lightdm, jak należy skonfigurować prawidłowo lightdm, albo ktoś, kto ma Ubuntu Ci podpowie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej