Środowiska graficzne > Inne

Ubuntudde 20.04 LTS nie działa Lightdm

(1/2) > >>

Jakub Jasiński:
Witam!
Od kilku dni posiadam Ubuntudde 20.04 LTS. Przez pewien czas lightdm działał bez zarzutu, aż pewnego dnia podczas bootwania niechciał przejśc do ekranu logowania. W trybie recovery usunąłem lightdm i zainstalowałem gdm3, to pomogło i mogłem już się zalogować do systemu, jednak nie jestem w stanie skorzystać z opcji zasilania (musze zamykać system przez terminal). oto zapis z komendy systemctl status lightdm:

--- Kod: ---
lightdm.service - Light Display Manager
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/lightdm.service; static; vendor preset: enabled)
     Active: failed (Result: exit-code) since Wed 2020-05-20 21:19:43 CEST; 15min ago
       Docs: man:lightdm(1)

maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: lightdm.service: Scheduled restart job, restart counter is at 5.
maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: Stopped Light Display Manager.
maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: lightdm.service: Start request repeated too quickly.
maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: lightdm.service: Failed with result 'exit-code'.
maj 20 21:19:43 jakub-mycomputer systemd[1]: Failed to start Light Display Manager.

--- Koniec kodu ---

Dane techniczne:
Ubuntudde 20.04 LTS
CPU : Intel core i5-7500
GPU : Nvidia Geforce Gtx 1660 TI drivers = 440.64
Ram : 16 GB 2133Mhz Kingston
Dysk: SSD Crucial 960GB

Paweł Kraszewski:
UbuntuDDE jest wersją mocno nieoficjalną. Zmiana DE ma wpływ na managera logowania (w przypadku "lepsiejszych" managerów logowania jedno korzysta z konfiguracji i bibliotek drugiego, w obie strony), więc z tego typu pytaniami to najlepiej na ich support.

pavbaranov:
Z LightDM być może występuje u Ciebie ten błąd: https://wiki.archlinux.org/index.php/LightDM#LightDM_freezes_on_login_attempt
Prawdopodobnie lepszym zamiennikiem za LightDM w przypadku Deepin będzie SDDM, a nie GDM (ten jest jednak bardzo, bardzo mocno powiązany z GNOME 3 i w zasadzie wyłącznie z nim dogaduje się bez problemów).
Odnośnie diagnostyki LightDM, to jak mi się wydaje należałoby zrobić tak:
- instalacja i podniesienie usługi,
- start,
- gdy nie będzie się chciał pojawić ekran logowania, przejście na inną konsolę (ctrl+alt+Fx - który musisz sprawdzić, bo różne mogą być to klawisze, powiedzmy F4 lub F5 powinien bez problemu funkcjonować),
- sprawdzenie usługi przez systemctl oraz sprawdzenie dziennika (journalctl) pod kątem błędów danego logowania (powinien wystarczyć z opcją -xb).
Dopiero wówczas będzie przynajmniej cokolwiek wiadomo.
Przydałaby się pewnie również pełna aktualizacja systemu, bo skoro LightDM funkcjonował dobrze do czasu, a potem przestał, to prawdopodobnie może on być zależny od czegoś, co zostało w międzyczasie u Ciebie zaktualizowane lub odwrotnie - zaktualizowany LightDM, a jego zależność, na której został zbudowany - nie).

Jakub Jasiński:
Sddm nie działa poprawnie (testowałem tylko raz) pojawia się klawiatura jak z androida lub jak kto woli klawiatura ekranowa. Po aktualizacji dalej Lightdm nie działa, próbowałem zalogowac się na lightdm, ale nawet nie byłem w stanie odpalić konsoli. Dlatego wszedłem w tryb recovery i wpisałem system ctl status lightdm i journalctl -xe oto wyniki w załączniku

pavbaranov:
Strasznie, to długie, ale... sugeruje, że należy wykonać aktualizację systemu, bo być może coś poprawione zostało, co zostało zmienione.
Z takich podstawowych rzeczy:
- wygląda na to, że LightDM domaga się biblioteki: /lib/security/pam_deepin_auth.so, której nie ma w Twoim systemie - sprawdź co to dostarcza i zainstaluj,
- plik konfigurujący LightDM jaki istnieje w Twoim systemie jest "za stary", sprawdź, czy nie masz jakiegoś innego pliku lightdm.conf.* i jeśli jest - sprawdź, czy nie jest nowszy, a jeśli tak to podmień, jeśli nie:
-- masz gdzieś w nim wpisane:

--- Kod: ---
type=xlocal
--- Koniec kodu ---
winno być:

--- Kod: ---
type=local
--- Koniec kodu ---
To są dwa, powtarzające się błędy, dotyczące LightDM. I powtórzę: wygląda na to, że masz przeprowadzoną jakąś częściową aktualizację systemu, która obecnie uniemożliwia otwarcie LightDM.

PS: SDDM działa bardzo poprawnie - używam od bodaj 7 lat. Jedyne obecnie jego problemy dotyczą sesji Wayland, ale nie są widoczne dla ZU.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej