Nowe posty

Autor Wątek: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie  (Przeczytany 1890 razy)

Offline Dilectus

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Postanowiłem zainstalować Linux Ubuntu na bootowalnym pendrajwie, żeby mieć własny system na dowolnym komputerze.
Żeby zobaczyć, jak się to robi, znalazłem w sieci filmik, który to wyjaśniał. Trzeba było ściągnąć program LinuxLive USB Creator zwany LiLi, zainstalować go i postępować wg instrukcji (należało m.in. wskazać programowi LiLi obraz płyty ubuntu- wskazałem obraz 18.04.1-desktop-amd64.iso). Byłem pewien, że po tej operacji będę miał zainstalowanego Ubuntu na tym pendrajwie, tymczasem po zabootowaniu się z niego pojawia się okno Wypróbuj Ubuntu/Zainstaluj Ubuntu. Wniosek stąd taki, że nie ma zainstalowanego Ubuntu na pendrajwie. Jeśli wybierze się opcję Wypróbu Ubuntu, to przy każdym uruchomieniu Linuxa trzeba wszystko ustawiać - język, połączenie internetowe itp., więc dobrze by było wybrać opcję Zainstaluj Ubuntu. Jeśli wybiorę opcję  Zainstaluj Ubuntu, dostaję propozycję instalacji na twardym dysku albo obok Windowsów, albo sformatowanie twardziela po linuxowemu, albo mogę wybrać inny napęd, m.in. ten pendrajw. No i nie wiem, czy wskazać ten pendrajw i czy nie zrujnuje to tego, co z nim zrobił program LiLi, tzn. czy będzie to nadal pendrajw bootowalny. Pomóżcie, proszę.
Dla ułatwienia dodam, że znam Linuxa tylko w zarysie. :)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-05-16, 09:22:18 »
1. Instalacja Ubuntu na pendrive jest mocno średnio sensowna, gdyż system będzie się ciąć na skutek słabego transferu przez interfejs USB i to nawet w wersji 3.x
2. Są dystrybucje - jak np. Puppy - które specjalnie są konstruowane w taki sposób, by być "instalowane" na pendrive. Raczej polecałbym coś takiego. Inne to jakiś Porteus, Slax, Damn Small Linux, Tiny Linux itp. Puppy myślę, że z tego towarzystwa najsensowniejszy.
3. Zamiast "instalacji" na pendrive można po prostu stworzyć bootowalny pendrive i dać mu tzw. persystencję, co umożliwia zapis na tym samym pendrive itp. Popularne narzędzie, które to umożliwia nazywa się unetbootin i dostępne jest także na Windows.
4. To co zrobiłeś, to stworzyłeś bootowalny pendrive (liveusb), a nie zainstalowałeś system na pendrive. Jeśli chcesz instalować, musisz mieć przygotowany jakikolwiek liveusb, z którego startujesz komputer, a następnie podczas instalacji wskazać, że system ma być zainstalowany na innym pendrive. Uwaga: nieuważne obchodzenie się może spowodować, że albo wykasujesz sobie przy okazji system na HDD, albo spowodujesz że system (ten na HDD) będzie się uruchamiać, ale wyłącznie przy włączonym pendrive, bo na niego przeniesiesz bootloader.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-05-16, 10:14:06 »
Jeszcze przy starcie takiego systemu z pendraka można go załadować do RAMu wtedy nie ogranicza go wąskie gardło usb . Wadą jest że nie da się wtedy nic trwale zapisać.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie
« Odpowiedź #3 dnia: 2020-05-16, 11:16:46 »
@mackeire - Ten zapis jest zależny od dystrybucji. Np. Puppy startuje z pendrive'a, wrzuca się w RAM, ale całe, niewykorzystane przez system (który jest malutki) miejsce pozostaje do dyspozycji i można spokojnie zapisywać.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie
« Odpowiedź #4 dnia: 2020-05-17, 01:05:48 »
Przepraszam że się tak czepiam, ale pisząc
Cytuj
Raczej polecałbym coś takiego. Inne to jakiś Porteus, Slax, Damn Small Linux, Tiny Linux itp. Puppy myślę, że z tego towarzystwa najsensowniejszy.
pavbaranov pewnie miał na myśli raczej żeby szukać pod takim " kątem technicznym " ...
Kluczowe znaczenie szukać i sprawdzać, bo np.
wspomniane DSL, a ostatnie w sieci DSL wersja RC, jest z 2012 ftp://distro.ibiblio.org/pub/linux/distributions/damnsmall/release_candidate/
czyli bardzo stare i nie rozwijane.
Jakieś zastosowanie na pewno jakieś ma, ale pewnie nie do wszystkich zadań.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie
« Odpowiedź #5 dnia: 2020-05-17, 09:35:23 »
@1709 - Masz rację z DSL - sorry, nie sprawdziłem. Są natomiast jeszcze MX Linux (który ma bardzo fajnego orędownika na siostrzanym forum.linuxiarze.pl) oraz Knoppix (o nim kompletnie zapominam, bo ostatni raz, gdy go miałem, to była to dystrybucja do normalnej instalacji; o pendrive jeszcze chyba nikt nie myślał :). a jeśli to były one bardzo małe).

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie
« Odpowiedź #6 dnia: 2020-05-17, 18:04:17 »
Tak sobie siedzę i gapię się w sufit... Czemu utrudniacie sobie życie? Czemu po prostu nie zainstalujesz tego Linuksa na pendrive? Tak zainstalujesz-zainstalujesz, traktując pena jako dysk twardy?

* Zrobić jedną, globalną partycję BTRFS (grub potrafi się z tego podnieść), włączyć na niej mocniejszą kompresję (np zstd:8),
* Nie zrobić swapa tylko włączyć zswapa (dodać "zswap.enabled=1 zswap.compressor=zstd" do GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT w /etc/default/grub).
* Podregulować logi i journald, żeby nie śmieciło.
* Zrobić /tmp i /var/tmp na ramdysku

i parę innych optymalizacji...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Dilectus

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie
« Odpowiedź #7 dnia: 2020-05-22, 13:57:43 »
Początkowo, zgodnie z sugestią Pavbaranova, zainstalowałem na pendrajwie Puppy. Wszystko byłoby fajnie, ale, po pierwsze, nie gada po polsku (trzeba by skądsiś ściągnąć langpack_pl_Pl, ale nie wiem, skąd), po drugie, nie ma - jak w Ubuntu - Mozilli, która jest konieczna, żeby mieć wszystkie zakładki i inne dobrodziejstwa z windowsowej wersji tej przeglądarki. Mam też kłopot z zobaczeniem innych dysków.
Dlatego skłaniałbym się ku rozwiązaniu Pawła Kraszewskiego. Kłopot w tym, że potrzebowałbym, Pawle, precyzyjniejszych wskazówek, obliczonych na gościa, który prawie nie zna Linuxa, i byłbym wdzięczny, gdybyś mi takich udzielił.  Poza tym nie chcę mieć bootmanagera, a chcę, żeby wstawał Linux tylko po bootowaniu z pendrajwa (po ustawieniu takiego bootowania w Biosie. :)

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie
« Odpowiedź #8 dnia: 2020-05-22, 14:10:20 »
« Ostatnia zmiana: 2020-05-22, 14:12:34 wysłana przez mackeire »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Problem z instalacją Ubuntu na bootowalnym pendrajwie
« Odpowiedź #9 dnia: 2020-05-22, 15:08:12 »
1. O spolszczeniu - na oficjalnym, polskim supporcie Puppy: http://www.puppylinux.pl/
2. Puppy korzysta z repozytoriów Ubuntu - instalacja Firefox jest możliwa.
W dalszym ciągu (i to na podstawie doświadczeń) twierdzę, że zdecydowanie lepiej pracuje się na linuksach na napędach podłączonych przez USB, które do takiej pracy są stworzone, niż w przypadku instalacji na takim (dowolnym) nośniku innego, dowolnego linuksa.