Nowe posty

Autor Wątek: Problemy, chyba z rozpoznawaniem sprzętu w Debian  (Przeczytany 1610 razy)

Offline Ravenik

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Problemy, chyba z rozpoznawaniem sprzętu w Debian
« dnia: 2020-04-29, 02:11:01 »
Mam pytanie czy Debiana można uruchomić na laptopie: MSI GP75 10SEK? Ma on i7 10750h (Comet Lake), Chipset Intel HM470 (Comet Lake PCH-H), i oprócz zintegrowanej karty graficznej jest też dedykowana: nVidia RTX 2060, ekran Full HD. Wifi Intel Wifi 6 AX201 + Ethernet. Sprzęt mam od tygodnia i na razie działa bezawaryjnie pod Windows 10, natomiast jeśli chodzi o Linux to są problemy.

Jak dotąd spróbowałem:
- Debian Live: (debian-live-10.3.0-amd64-cinnamon+nonfree) z USB i nie chciał pójść przy ustawieniu w BIOS: UEFI CSM tylko musiałem dać "Legacy" w BIOSie (ale wtedy Windows mi się nie chce załadować).

Debian Live  po załadowaniu poinformował "Running in software rendering mode" i że będzie do video używał CPU (nie wiem czy chodziło mu o filmy video czy video w sensie wszystko co jest wyświetlane w tym 3D). Poza tym podczas ładowania poinformował że nie rozpoznaje chipsetu.
Kernel w/g menu ładowania: 4.19.0-8-amd64

- Ubuntu: ubuntu-20.04-desktop-amd64.iso, zawiesza się po naciśnięciu myszą na "Wypróbuj/testuj"

Prawdę mówiąc wolałbym Debiana niż Ubuntu. Czy można liczyć że będzie lepiej działał z moim sprzętem w bliskiej przyszłości? Chciałbym zainstalować na dysku, ale skoro Live ma problemy to nie wiem czy jest sens instalować. Jak najbardziej chcę aby działało video z akceleracją oraz 3D z akceleracją.
Nie potrafiłem znaleźć obrazu bieżącego (nie "stabilnego") do wgrania na USB/pendrive.

Nie jestem na bieżąco z Linuxami, może ktoś coś więcej doradzi.
« Ostatnia zmiana: 2020-04-29, 02:22:57 wysłana przez Ravenik »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Problemy, chyba z rozpoznawaniem sprzętu w Debian
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-04-29, 09:43:39 »
Debiana stable raczej musisz sobie odpuścić, ma za stary kernel na ten CPU, chipset i grafikę.

Co do Ubuntu, zobacz opcję nomodeset w menu bootowania (włącz jak jest wyłączona, wyłącz jak jest włączona). W czasie instalacji zaznacz, że ma instalować zamknięte sterowniki. Sterowniki nvidia-driver-440 z repozytorium Ubuntu obsługują laptopowe RTX 2060.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Problemy, chyba z rozpoznawaniem sprzętu w Debian
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-04-29, 12:54:48 »
Jak najnowszy kernel, sterowniki raczej własnościowe NVidii i prawdopodobnie dobrze funkcjonujące wsparcie dla Optimusa. Jak powiedział Paweł - Debiana Stable (a ja twierdzę, że w ogóle, ale nie miejsce tu pewnie uzasadniać moje sądy) odpuścić sobie możesz.
Ubuntu? Jeśli, to 20.04, ale i tu dobrym rozwiązaniem byłoby sięgnięcie po jak najnowszy kernel (w Ubuntu jest 5.3, obecnie już 5.6, a ostatni LTS to 5.4) - Ubuntu oferuje swoje świeższe kernele, ale nie wiem, czy i jak z nimi przygotowane są do działania sterowniki NVidia w Ubuntu).
Z alternatyw - np. OpenSUSE Tumbleweed (nie Leap!).

Offline Ravenik

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Problemy, chyba z rozpoznawaniem sprzętu w Debian
« Odpowiedź #3 dnia: 2020-04-29, 15:29:36 »
Dziękuję za podpowiedzi, faktycznie po zmianie "quiet splash" na "nomodeset" Ubuntu wydaje się ładować i działać bezproblemowo w trybie "live". Dzisiaj będę próbował je zainstalować na dysk i wgrać stery nvidii.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Problemy, chyba z rozpoznawaniem sprzętu w Debian
« Odpowiedź #4 dnia: 2020-04-29, 16:28:27 »
A, i uzupełniając @pavbaranov-a, wczoraj wyszła nowa Fedora. Ja akurat jestem z kultu DEBa, ale może Ci przypasuje (w końcu jesteśmy tylko ludźmi ;) ).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy