Nowe posty

Autor Wątek: Problem z działaniem linuxa na karcie graficznej AMD RX 470  (Przeczytany 5744 razy)

Offline Kuba86

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Witam wszystkich,tak jak w tytule mam problem z działaniem i instalacją Linuxa Ubuntu (próbowałem też minta i jest to samo),dokładniej to problem wygląda następująco: gdy w biosie mam wybraną opcję IGD czyli zintegrowaną kartę graficzną to wszystko działa w porządku,problem natomiast pojawia się wtedy gdy wybieram tam (znaczy w biosie) dedykowaną kartę graficzną (w moim przypadku RX 470) i wtedy zarówno po wybraniu opcji "wypróbuj linuxa przed instalacją" jak i po wybraniu "Zainstaluj linuxa" momentalnie ekran robi się czarny i od tego momentu już nic nie widać chociaż  monitor wykrywa jakiś sygnał bo nie pisze "brak sygnału".To samo się dzieje gdy linux jest zainstalowany.No więc tak to wygląda,proszę o pomoc bo chciałem sobie zainstalować linuxa na moim kompie i lipa,a już zaczynam się przez to zniechęcać.Warto jeszcze dodać że kartę graficzną do monitora podłączam kablem HDMI,ponieważ tak mi było najwygodniej na Windowsie.Podam wam jeszcze model płyty głównej jakby to miało mieć jakieś znaczenie,a jest to MSI B75MA-P45.Pozdrawiam i liczę na to,że mi pomożecie,bo w zasadzie to właśnie po to założyłem sobie konto na tym forum :)
« Ostatnia zmiana: 2020-04-17, 20:12:10 wysłana przez Kuba86 »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Problem z działaniem linuxa na karcie graficznej AMD RX 470
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-04-17, 20:22:46 »
Sprawdź ten wątek. Po angielsku, ale dotyczy tej dystrybucji na takiej karcie i z tym "efektem specjalnym".
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Problem z działaniem linuxa na karcie graficznej AMD RX 470
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-04-17, 20:37:13 »
Taki poradnik ułatwiający zadanie (wyżej ) https://www.dell.com/support/article/pl-pl/sln306327/r%C4%99czne-stosowanie-opcji-wiersza-rozruchu-j%C4%85dra-nomodeset-przy-rozruchu-systemu-linux?lang=pl
Ewentualnie można poszukać przykładu na YouTube.

Uwaga: Linki dałem tylko jako przykład w jaki sposób zmienić / dodać opcje nomodeset,
ma za zadanie pomóc, a nie zastąpić poradnik wyżej.
« Ostatnia zmiana: 2020-04-17, 20:40:50 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Kuba86

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Problem z działaniem linuxa na karcie graficznej AMD RX 470
« Odpowiedź #3 dnia: 2020-04-17, 21:53:41 »
Ok,pomogło :) A tak dokładniej to samo nomodeset nie do końca ponieważ wtedy system uruchamiał się ale tylko w rozdzielczości 1024 x 768 i nie dało się tego zmienić,natomiast ten poradnik po angielsku dopiero pomógł tak,że system działa  w dobrej rozdzielczości i ogólnie wszystko jest git.Dzięki za pomoc i pozdrawiam ;)