Dystrybucje Linuksa > Jaką dystrybucję wybrać?

PORADY DLA BARDZO POCZĄTKUJĄCYCH CHCĄCYCH PRZESIĄŚĆ SIĘ Z WINDOWS NA LINUX...

(1/2) > >>

exTerminator:
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****

pavbaranov:
Gwoli ścisłości - Manjaro potrafi się wywalić na swej własnej aktualizacji, jak również na automatycznym doborze instalowanych sterowników, które - bywa - okazują się gorzej współpracujące ze sprzętem niż w przypadku "domyślnych". Także jakość stosowanych PKGBUILDów budzi niekiedy wątpliwości. Nie zniechęcam, ale na pewno nie zachęcam do Manjaro.

Jeśli zaś chodzi o Twój wywód nt. instalowania zależności w systemach stosujących APT (Debian i wspomniane przez Ciebie Ubuntu oraz Mint) sprowadzający się do stwierdzenia, że APT nie oferuje instalowania zależności, to jest to jedna wielka bzdura. Skoro już chcesz komuś coś polecać - wszak zatytułowałeś ten wątek "Porady dla bardzo początkujących" - to owych "bardzo początkujących" nie wprowadzaj w błąd.

Reszta nie wymaga już komentarza, choć w wielu punktach zgodzić się nie mogę.

exTerminator:
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****

pavbaranov:

--- Cytat: exPredator w 2020-03-26, 11:06:45 ---Czyli APT już oferuje? No dobra, ale i tak ich "oferta" nie działa. Spróbuj zainstalować na najnowszym Mint 19.3 np. GoogleEarth (najnowszą wersję) lub choćby Virtual Boxa w najnowszej wersji to zobaczysz jak działa APT który ponoć już sobie radzi?
--- Koniec cytatu ---
A czy Google Earth lub VirtualBox (w najnowszych wersjach) jest w repozytorium Minta? W tym pierwszym przypadku są wersje takie: http://packages.linuxmint.com/search.php?release=any&section=any&keyword=earth i takie mają się instalować (nb. Mint w tym przypadku naruszył licencję Google'a). W przypadku VirtualBox - paczka pochodzi wprost z repozytorium Ubuntu i jest w tej wersji: https://packages.ubuntu.com/search?suite=bionic-updates&searchon=names&keywords=virtualbox
Ani Mint, ani Ubuntu nigdzie nie zapewnia, że paczki nowszych wersji można zainstalować w ten sposób. Być może są dostępne jako flatpak, snap, czy appimage i taką wersję możesz zainstalować. W przypadku, gdy próbujesz instalować paczkę z innego źródła niż oficjalne, to właśnie z uwagi na zarządzanie zależnościami przez APT (nb. funkcję tę ma on bodaj od samego początku) nie dopuści on do jej zainstalowania. Takie to prawo wydawniczych dystrybucji, że biblioteki są w nich w takich wersjach, w jakich w danym momencie mają być. 

--- Cytat: exPredator w 2020-03-26, 11:06:45 ---Dlaczego kolega sądzi że Manjaro lubi się wysypać?
--- Koniec cytatu ---
Kolega nie sądzi. Kolega czyta. Np. informacje na forach.

--- Cytat: exPredator w 2020-03-26, 11:06:45 ---Nie przypadkiem dlatego że ludzie nie umieją czytać?
Ludzie update'ują system najczesćiej "jak leci", napchają w system dziwnych repozytoriów i zasysają co wpadnie a tu trzeba ... tak jak zresztą wspomniałem: lekko pomyśleć i czytać co system pobrał i co chce aktualizować.
--- Koniec cytatu ---
Tego lekko nie rozumiem i staram się nie dopuszczać myśli, która się z tego zdania wyłania, że oto dokonujesz tzw. częściowej aktualizacji Manjaro. Otóż tak Manjaro, jak i każda dystrybucja wykorzystująca pacmana (pomimo pamac w Manjaro, to i tak ten menedżer paczek korzysta z pacmana) nie wspiera tego typu instalacji/aktualizacji i jest pierwszym sposobem zmierzającym do rozwalenia sobie każdej dystrybucji opartej o pacmana.

--- Cytat: exPredator w 2020-03-26, 11:06:45 ---Dlaczego nie słynny już Mint czy Ubuntu?

Na tym nie nauczysz się linuxa bo gdy zechcesz zainstalować cokolwiek nowszego to wiecznie masz problem ze starością systemu.
--- Koniec cytatu ---
Cóż miałem w swoim życiu i Debiana (i kilka jego pochodnych) i Ubuntu (w wersji Kubuntu głównie) i jakoś mocno spokojnie nauczyłem się korzystać z linuksa. Chęć instalacji "czegokolwiek nowszego" nie należy do "nauki" linuksa. Instalowanie nowszych paczek (czyli takich, których w danym wydaniu nie ma) w jakimkolwiek systemie jest wynikiem podstawowych braków w zakresie znajomości obsługi tego systemu, zwłaszcza, gdy dotyczy to choćby takiej biblioteki, jak wspomniany przez Ciebie libc6.

--- Cytat: exPredator w 2020-03-26, 11:06:45 ---Pamiętasz gdy dawno temu wspominałem o wersjach bibliotek libc6 ?  W najnowszym Mint po aktualizacjach nadal są stare wersje gdy na Archu/Debianie/Manjaro już bez znaczka beta śmigają znacznie nowsze wersje.
--- Koniec cytatu ---
A czy na wersji w Mint (a raczej w Ubuntu) działa system prawidłowo? Tak? No to nie musi być ona podbijana, bo takiej potrzeby nie ma. Jest, gdy zachodzi potrzeba dodania jakichś łatek bezpieczeństwa. I w tym zakresie można wierzyć i ufać, że tak się w Debian->Ubuntu->Mint dzieje, lub nie.

--- Cytat: exPredator w 2020-03-26, 11:06:45 ---Po co początkujący ma się denerwować i ujadać później na linuxa, że śmieć, że szajs, że nie działa?
--- Koniec cytatu ---
Tyle, że to takie samo ujadanie, jak kupno sobie czarno-białego telewizora i ujadanie, że kolorów na ekranie nie ma.

--- Cytat: exPredator w 2020-03-26, 11:06:45 ---No i na koniec pytanie: jak długo jest się początkującym?
Mam Manjaro od 2.5 miesiąca, ani jedna aktualizacja systemu mi nie rozwaliła, wszystko działa super, jestem jeszcze początkujący czy już nie?
--- Koniec cytatu ---
Biorąc pod uwagę Twoje różne wypowiedzi: tak jesteś początkującym - i to bardzo - użytkownikiem linuksa.

mackeire:
Kolega Predator chyba bardzo się nudzi na kwarantannie :)

Olbrzymia większość migrujących z windowsa chciała by łatwo zainstalować system i za chwilę go używać, grać, pracować a nie  '2,5 miesiąca uczyć się terminala, pacmana i AUR'  :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej