Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Program do obróbki zdjęć  (Przeczytany 2933 razy)

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Program do obróbki zdjęć
« dnia: 2020-02-27, 20:26:56 »
Witam od razu tłumaczę szukam w Google takiego programu na Ubuntu, prostego jakim jest w windows irfanview najważniejsze cechy łatwa zmiana rozmiaru pix oraz zapis skompresowany na potrzeby web polecicie coś? /Gimpa znam/

parana

  • Gość
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-02-27, 20:33:42 »

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-02-27, 20:48:34 »
jestes wielki wale skruche
.....aaa powiesz mi jeszcze jak doinstalować język PL i plugin RIoT?
.....ciągne RIOT-a za pomocą terminala
sudo snap install riot-web
....ło matko i córko zassałem RIOT jakiś komunikator chodziło mi o plugin do irfanview normalnie mam pobrać plugin z rozszerzeniem  .DLL ??
« Ostatnia zmiana: 2020-02-27, 21:32:51 wysłana przez SeoPst »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #3 dnia: 2020-02-27, 21:24:09 »
Czego to ludzie jeszcze nie wymyślą. Snap w którym jest WINE + windowsowa binarka...

@SeoPst - Jak będziesz miał tego typu pytania, to sprawdzaj sobie na stronce alternativeto.net - mocno pomocna, zwłaszcza w początkowym okresie po przejściu z Windows.

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #4 dnia: 2020-02-27, 21:26:01 »
thanx za adres URL

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #5 dnia: 2020-02-27, 21:42:29 »
Aha, jeszcze jedno. Jeśli już irfanview przez WINE, to:
1. zainstalować wine z repozytorium,
2. zainstalować irfanview,
3. spolszczyć dokładnie tak samo jak w Windows (i przyznam, że po tych kilkunastu latach już nie pamiętam, czy IV miało polską wersję, czy też jakoś inaczej się to robiło).

W międzyczasie masz wiele czasu na znalezienie natywnego programu dla linuksa. Myślę, że dobrym wyborem może być np. XnView MP (zwłaszcza, że może być Ci znany z Windows).

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #6 dnia: 2020-02-27, 21:52:00 »
skoro już taka dyskusja to ja byłbym szczęsliwy mając Photoshopa chrześcijańskiego na pokładzie Ubuntu jest to możliwe?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #7 dnia: 2020-02-27, 22:28:25 »
A istnieje możliwość zadania pytania, które od lat jest zadawane i na które piedyliard odpowiedzi w internecie dowolnej wyszukiwarce?
Krótko - natywnego nie ma. Są różne programy, które mogą wypełnić te same/podobne zadania (w zależności do czego tego Photoshopa stosujesz). Pod wine: https://appdb.winehq.org/

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #8 dnia: 2020-02-27, 22:34:29 »
thanx obczaje i walę skruchę dobranoc

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #9 dnia: 2020-02-27, 23:49:56 »
Krótko: w zależności do czego Ci potrzebny PS, to masz takie możliwości (przykładowe) natywnych programów w linie:
- GIMP
- Krita (ostatnio nawet można edytować/wywołać RAW, choć to program głównie "malarski")
- "edytory/wywoływarki" RAW jak np. photivo, lightzone, darktable, rawtherapee, photoflow
- digikam/showfoto (najczęściej pakowane razem jako digikam; pierwszy to w zasadzie organizer, a drugi daje możliwość podstawowej edycji, także RAW).
Uwaga: dobrze jest się zapoznać z tzw. opcjonalnymi zależnościami ww. bowiem niekiedy znacznie rozszerzą możliwości.

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #10 dnia: 2020-02-27, 23:56:37 »
Nie wiedzieć czemu XnView MP  sie zainstalował ale nie działa Gimp działa i jest spoko irvanview sie zainstalował i w sumie mam w nosie jezyk PL ale nie potrafie zainstalować do irvanwiev pluginu o nazwie RIOT jest on kluczowy dla mnie bo znacznie kompresuje bezstratnie jpg. W PS się dobrze czuje ale skoro nie da rady to trudno najszybciej obróbkę robiłem na potrzeby web w infarview i zwyczajnie lubie go.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #11 dnia: 2020-02-28, 01:57:29 »
Nie wiem co to jest: "nie działa". Jak zainstalowałeś xnview oraz pokaż co pluje, gdy wystartujesz go w konsoli,
IrfanView masz zainstalowany przez snap (tak jak to pokazał @Parana), czy tak jak ja napisałem, czyli WINE + paczka exe?
Co to oznacza: "nie potrafię zainstalować"?
Jeśli nie piszesz na czym błąd polega podczas wykonywania jakiejś czynności, a tylko opisujesz jakieś swoje wrażenia, czy refleksje, to nikt Ci nie będzie w stanie pomóc, wszak nikt nad Tobą nie stoi i bladego pojęcia nie ma co robisz na komputerze oraz jakie są tego efekty. Musisz być bardziej... rozmowny :)

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #12 dnia: 2020-02-28, 07:15:54 »
Skoro mam sztandarowy linux Ubuntu który ma swoją ikonkę "aktualizacje" i po instalacji XnView MP pojawia mi sie ikona programu ale po kliku w nią jest kręcioła i nic poza tym, to odpalam to w/w czyli aktualizację licząc że to rozwiąże problem ale echo pecho czyli zaś cosik w terminalu trzeba zadziałać i to mnie ciutkę frustruje.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #13 dnia: 2020-02-28, 08:24:07 »
Krótkie pytanie: skąd i jak zainstalowałeś xnviewmp? W repozytorium tego nie ma, w snapcraft - również.
Można go ściągnąć z: https://www.xnview.com/en/xnviewmp/#downloads (jako deb lub appimage w Twoim przypadku; możesz spróbować tego drugiego, bo winien być zbudowany tak, że wszystko niezbędne do działania ma, a jeśli działać nie będzie to po prostu skasujesz plik).
Konsola? No po prostu wpisujesz tam xnview/xnviewmp (może być z wielkiej litery czyli Xnv.../XnV... - jak napiszesz 2-3 literki, wciśniesz <TAB> to dopełni komendę), wciskasz enter i to co się pojawia daj tu.

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Program do obróbki zdjęć
« Odpowiedź #14 dnia: 2020-02-28, 08:33:11 »
si tam pobrałem z Twojego linka ....pobrałem rozszerzenie .deb 64bit...ok spróbuje z .appimage......nieznane rozszerzenie ..appimage
hp@hp-HP-Notebook:~$ sudo apt-get install xnviewmp
[sudo] hasło użytkownika hp:
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
E: Nie udało się odnaleźć pakietu xnviewmp
« Ostatnia zmiana: 2020-02-28, 08:42:51 wysłana przez SeoPst »