Nowe posty

Autor Wątek: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?  (Przeczytany 1579 razy)

Offline pavbaranov

• Users
  • Guru
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #60 dnia: 2020-01-30, 19:51:33 »
Odpowiadam prozaicznie bo nie jestem expertem Ubutu smiga wi-fi ale potrzebuje 9-10GB Fedora też jest wi-fi ale tez potrzebuje 10GB a ja dysponuje 4GB dysku szukam linuxa co mu starczy 4GB.
Masz możliwość postawienia netinstall - będzie miał mniej, ogólnie tyle, ile mu dasz aplikacji itd.

Offline SeoPst

• Users
  • Użytkownik
  • **
  • Serwis SEO
    • Serwis SEO
« Odpowiedź #61 dnia: 2020-01-30, 21:56:32 »
Temat uznaje za rozwiązany podsumowanie: jeśli ktoś chce na laptopie/tablecie z windowsem z dyskiem mającym jedynie 32GB zainstalować linux "obok" na karcie SD spotkają go mocne problemy z grubem. Ja poszedłem na skróty i podzieliłem te 32GB ukradłem im 5GB tak by windowsowi zostało na aktualizacje. Te 5GB podzieliłem na 4GB Ext4 i pozostałe 1GB przestrzeń wymiany i zainstalowałem https://sourceforge.net/projects/bodhilinux/ System śmiga wi-fi śmiga. Po instalacji mam przeglądarkę Midori i 91% zapełnionego dysku (z linuxem 4GB).

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
  • Full nerwicy bez kipa i kawicy...
    • Winny jest Windows...
« Odpowiedź #62 dnia: 2020-02-01, 10:51:24 »
A ten winszit zakichany na tym sprzęcie używa może hibernacji i pliku stronicowania?
A czyściłeś tego gada?

Jeśli ma załączoną hibernację to ją wyłącz, przybędzie 0.5-1,5GB  (wchodzisz w cmd jako administrator i wpisujesz: powercfg hibernate off >enter). Plik stronicowania też wyłącz albo ustaw ręcznie na max. 2GB (ta szmata czyli W10 potrafi wyrzeźbić w podskokach nawet i 4-6GB w tym pliku).
Kolejna sprawa to czyszczenie systemu, szajs z redmond to najwiekszy syfiarz w systemach operacyjnych. Sądzę że 2GB minimum zdejmiesz, zacznij od uzycia CCleanera, potem Dismm10++. Spokojnie oczyścisz system o 2-3 a nawet 5GB.
Dla bardziej zaawansowanych poleca się program NTLite dla Win10 ale trzeba trochę się znać aby nie skopać systemu. Ja na dzień dobry wywalam sobie psychola Defendera i wszystkie usługi związane z Antimalvare i podobnymi. Zyskuje 1GB. Potem czyszczę chory sklep i masę innych.

Zainteresuj się też modowanymi wersjami Windows10, spokojnie postawisz to pod klucz który masz:
https://winclub.pl/forum/101-modyfikacje-10/

Gdy już ogarniesz temat to zobaczysz że wielu ludzi przygotowało pod siebie i dla siebie swoją własną wersję Windows 10, która po modyfikacjach zjada w podstawie 0.6-0.8GB RAM, ma zaledwie 20-25 usług w tle i zajmuje max. 6.5GB po instalacji (i działa tak jak normalny windows).
Gdybyś chciał pobawić się z modowaniem Windowsa 10 to zacznij od zrozumienia: jak działa i jak jest stworzony Windows10PE HirensBoot. Tak go okroili że zajmuje 1.2GB i działa jedząc 400-500MB RAM i ... działa kufafaaaa :D  zatem te Redmondowe wodotryski, odwieczne zapytania CZY PODOBA CI SIĘ WIN10, POMÓŻ IM ULEPSZYĆ, RAPORTUJ, ZGŁOŚ, OCEŃ... zajmujace kolejne 12-15GB na dysku i zjadające 3.5-4GB RAM... są tak naprawdę mocno zbędne.

Wykastruj s...syna ile wlezie, zawsze możesz postawić tam później nową instalkę tyle że przed kastracją zrb sobie kopie plików System, system32, drivers itp. itd.

Ja już dawno nie modowałem niczego z redmond bo znalazłem sobie lek na wszystko. Po prostu linux, linux do internetu i do życia online a gad windwos non stop offline na innej partycji. Przełączenie między systemami to zaledwie sekundy więc może tak już zostać. Nawet nie aktywowałem gada legalnie, nigdy internetu nie zobaczy. Jedyne co zrobiłem to wypitoliłem sklep i defendera z jego dziećmi aby mi dysków nie orał nagminnie. Windows 8 czy 10 offline potrafią działać bez awarii i problemów nawet kilka lat :D a gdy tylko zassają aktualizacji to zaczyna się przygoda, u mnie gady z redmont neta nie zobaczą i tyle w temacie. Na windowsach mam soft niedziałający na linuxie i tak nauczyłem się żyć. Dlaczego tak? Ano dlatego że 95% nowych laptopów ma stery tylko pod szmatę10 a mnie to nie interesi takie życie z systemem który rządzi i systemem i człowiekiem. ONLINE = Linux, OFFLINE = winszit. To jedyny sposób aby nie być skanowanym :D po całości i móc użytkować sprzęt na pełnej mocy (gdy sterów pod inne systemy brakuje).
« Ostatnia zmiana: 2020-02-01, 11:03:49 wysłana przez exPredator »
Manjaro 19.0.2 Kyria Xfce (5.4-27.1)
HW: L540 / i5-4300M/ HD4600

Offline SeoPst

• Users
  • Użytkownik
  • **
  • Serwis SEO
    • Serwis SEO
« Odpowiedź #63 dnia: 2020-02-01, 11:05:34 »
ło matko boska gdzie by mi się chciało ukradłem windowowi jeszcze niecałe 1GB i postawiłem 18.04.3 Bionic Beaver LTS (LXDE) wsio po polsku śmiga jak Robert Kubica. Nie jestem takim specem jak Ty dotknę wina i stracę dotyk to się zabije.
« Ostatnia zmiana: 2020-02-01, 11:09:26 wysłana przez SeoPst »

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
    • Winny jest Windows...
« Odpowiedź #64 dnia: 2020-02-01, 11:11:26 »
No to cieszę się że hula. Rozumiem że zainstalowany Linux widzi partycję z systemem Windows normalnie?
Jeśli tak to z tego poziomu możesz jeszcze łatiwej okroić szmatę10. Sam zerknij, ile zajmują np. motywy graficzne, pliki dźwiękowe motywów ... w windows.
Poczyścić można sporo, u mnie na ręcznym czyszczeniu spokojnie utłukę od ręki minimum 2GB.  A po co to? Zawsze możesz podpiąć wtedy nową partycję i zrobić większego swapa dla linuxa, przy takiej ilości RAM z pewnością linux będzie żywszy wtedy.

Gdybyś zyskał jeszcze ze 0.5GB miejsca, możesz śmiało zamontować sobie pod linuxem tzw. RAMDISK. Poczytaj w google pod frazą "UBUNTU RAM DISK HOW TO CREATE". Ja w ramdisku o wielkości 256MB trzymam foldery CACHE przeglądarki Firefoks, jest wtedy mniejszy burdel, system sam czyści się przy restarcie, nie zapisuje plików tymczasowych pobieranych z neta i 256MB w zupełności wystarczy.
« Ostatnia zmiana: 2020-02-01, 11:16:19 wysłana przez exPredator »

Offline SeoPst

• Users
  • Użytkownik
  • **
  • Serwis SEO
    • Serwis SEO
« Odpowiedź #65 dnia: 2020-02-01, 11:15:37 »
Owszem widzi wina za dwa kiwnięcia ogonem pokuszę się o czyszczenie wina fakt przyjdą aktualizację i będzie ciasnawo....oj tam mam już dość tego mieszania w tablecie zatoki mnie nawalają poczyszczę wina jak nabiorę ochoty.
« Ostatnia zmiana: 2020-02-01, 11:18:13 wysłana przez SeoPst »

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
    • Winny jest Windows...
« Odpowiedź #66 dnia: 2020-02-01, 11:21:49 »
Z tego co pamietam, win potrzebuje 5-6-7GB wolnej przestrzeni do aktualizacji, zatem mogą powstać problemy gdy będzie mniej - zwłaszcza wtedy gdy będzie jakis duży update do zainstalowania ale wiesz co? Ogranij sobie najpierw linuxa, z tym pójdzie znacznie szybciej. Postaraj się aby dostał dośc duży swap (minimum 1.5 raza tyle co pamięci RAM), odinstaluj wszystkie aplikacje których nie masz zamiaru użytkować itp. itd. Przystosuj sobie system do pracy i wtedy ... na koniec roboty zerknij ile system zajmuje GB i ile wolnej przestrzeni potrzebuje. Mój miętusek (mint 19.3 po modyfikacjach) zajmuje bez swapu 2.1GB zatem hula na partycji 4GB i nigdy nie płakał że mu coś za mało. Resztę wtedy przypisz sobie pod szmatę10 i będzie grała muzyka. Wybacz mi słownictwo ale... zbyt długo siedziałem w windows aby dzisiaj nie mieć własnego zdania :D  bo ostatnim windowsem był XP.

Online mackeire

• Users
  • Prawie jak Guru
« Odpowiedź #67 dnia: 2020-02-01, 11:24:11 »
Robienie osobnej partycji swap to w tej sytuacji  niepotrzebna rozrzutność.

Offline SeoPst

• Users
  • Użytkownik
  • **
  • Serwis SEO
    • Serwis SEO
« Odpowiedź #68 dnia: 2020-02-01, 11:28:06 »
Kumam wybaczam dla mnie każdy system jest przydatny byle wi-fi było i przeglądarka z google reszta bez znaczenia. Dotyk jest dla mnie cenny bo gdyby mnie tygrys gonił też mogę pracować przynajmniej łatwiej niż z myszką.

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
    • Winny jest Windows...
« Odpowiedź #69 dnia: 2020-02-01, 11:28:36 »
No przy 2GB RAM ubunciaki takie niezbyt chętne do roboty, przy 4GB jakoś jeszcze to hula bez większych ceregieli. U mnie testowo na 4GB RAM w mint 19.3 bez SWAPU jednak powstają ścinki, system często za długo zastanawia się nad robotą, przy swapie na osobnej partycji (2>4GB) jest już cacy.
Co do partycjonowania typowo pod swap, opinie sa podzielone. Nie pamietam od kiedy (od której wersji buntu) swap jest plikiem jak w windows a nie osobą partycją. Co to zmienia w rzeczywistości to nie wiem, wydawało mi się zawsze że gdy system ma te partycję całą na SWAP to będzie brał ją zawsze całą do obróbki a gdy pójdzie to z automatu - to będzie się starał ograniczać ten rozmiar.

Offline SeoPst

• Users
  • Użytkownik
  • **
  • Serwis SEO
    • Serwis SEO
« Odpowiedź #70 dnia: 2020-02-01, 11:33:59 »
Ja mu dałem początkowo 1GB swapu i się dusił teraz ma 1,5GB i śmiga nie znam opcji "bez swapu"

Online mackeire

• Users
  • Prawie jak Guru
« Odpowiedź #71 dnia: 2020-02-01, 11:50:29 »

Widzisz tu gdzieś jaką partycję swap ? ;)

Offline SeoPst

• Users
  • Użytkownik
  • **
  • Serwis SEO
    • Serwis SEO
« Odpowiedź #72 dnia: 2020-02-01, 12:03:52 »
Powiecie gdzie w Lubuntu ustawić wielkość kursora myszki? Wszystko prawie powiekszyłem a kursor tyci tyci.