Nowe posty

Autor Wątek: Jak sprawują się Wam dyski M.2 nVME w laptopach na Linuxie?  (Przeczytany 3683 razy)

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
  • Full nerwicy bez kipa i kawicy...
    • Winny jest Windows...
Poszukuję małego budżetowego laptopa (500-800 euro) i zastanawiam się czy warto wyszukiwać pod kątem obecności M.2 2280 na PCIEx16 z nVme. Szczerze mówiąc, przydałby mi się dysk M.2 a także obecność SATA3 dla zwykłego dysku + nagrywarka DVD. Miałbym wtedy systemy na M.2 a w miejscu SATA3 dysk podręczny a w DVDRW w kieszeni dysk HDD.
Mało jest jeszcze laptopów z dobrym M.2 na PCIe ...
Od razu powiem że używam systemów postawionych wirtualnie, często bawię się w obróbkę video (fhd +4k) więc liczy się czas odczytu i zapisu danych. Już mnie wnerwia klasyczne Sata 6gb/s.
Żyją Wam te dyski?
Pytam bo na razie miałem jedynie trzy sztuki Samsunga, Patriota i LiteOna. ten ostatni działa do dziś, zjedzony w 20% dopiero a ma już 5lat (LiteOn na mSata 2260). Miałem też Evo960 od Samsunga ale pogoniłem ze stacjonarką. Katowany był rok (zmiany systemów, kopiowanie, zapisy itp. itd. i zdechł w zaledwie 3%). Najgorszy był pierwszy Patriot HellFire 128GB, ten zdychał z dnia na dzien i pociągnął w zapisie skromne 13 m-cy i koniec komórek.

Od jakiegoś czasu używam zwykłych ssd, aktualnie Adata Su900 na MLC. Celowo na MLC albowiem wcześniejszy Goodram CX300 TLC padł po roku (miałem go do testowania systemów więc przeżył tego sporo, potem robił jako dysk TEMP/CACHE/Download). Uznałem jednak za złom bo od 14 m-cy Adata robi to samo i ma zużycie 1%.

Manjaro 19.0.2 Kyria Xfce (5.4-27.1)
HW: L540 / i5-4300M/ HD4600