Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?  (Przeczytany 7178 razy)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #15 dnia: 2020-01-25, 11:23:37 »
Dotyk jest obsługiwany, ale głównie przez libinput. Jeśli dany hardware z tym się nie dogada, to będzie trudno, a bóg raczy wiedzieć co w tym Kruger&Matz jest oprócz tego, że jest to jakiś rebrandowany chińczyk. Nie wiem, czy to dobra droga, ale posiadacze tych "polskich" tabletów, czy komputerków gdy chcą w nich coś zmieniać, to szukają wpierw na czym to jest oparte (czyli chińskiego oryginału) i dla niego znajdują (bądź nie) jakieś porady. Może tak też będzie i w tym przypadku. Sama firma pewnie Ci nie odpowie, albowiem będzie utrzymywać, że to "specjalnie zaprojektowany tablet, który jest wyłącznie w wykonany w Chinach". Ok, no comments :)

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #16 dnia: 2020-01-25, 11:29:45 »
zdaje sobie sprawe z niskiego pułapu tego sprzeciora ale i tak go kocham bo ma bateria 8000 śmiga cały dzien na niej podczas pozycjonowania stron do niczego innego mi nie słuzy nawet poczty nie zakładam. Jedynie linuxa mi na nim brakuje do pełni szczescia.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #17 dnia: 2020-01-25, 11:50:27 »
Spróbuj jeszcze tego: https://images.plasma-mobile.org/iso/, sensownie pewnie zacząć od najnowszej wersji. O ile wiem, to jest liveiso i tak je wypróbuj.
Zerknij też na: https://wiki.archlinux.org/index.php/Touchscreen - może Ci się coś wyjaśni. Problem jedynie, że bez dotyku będziesz miał problem z instalacją tam czegokolwiek. Jeśli nie pójdzie żaden "gotowiec", to mógłbyś się pokusić o zrobienie remastera jakiegoś liveiso i dodanie mu maksymalnej ilości sterowników, które obsługują dotyk. Zasadniczo - jeśli to Xy - to winny one same dobrać sobie odpowiedni.
Przy okazji - próbowałeś Fedorę, Ubuntu i coś tam jeszcze. Kurcze, nie wiem jak tu startuje w tej chwili liveiso (tj. czy to sesja Xów, czy Wayland, a o ile się nie mylę, to GNOME 3 obecnie domyślnie stratuje w Waylandzie) - być może "przełączenie" się, o ile to możliwe, na sesję Xów coś by zmieniło.
I pytanie - czy oprócz nośnika, z którego startujesz linuksa, możesz podłączyć tu klawiaturę? Byłoby prościej i zdiagnozować problem i mu zaradzić. Wszak jakoś musisz się komunikować z tym tabletem...

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #18 dnia: 2020-01-25, 12:13:01 »
tablet ma swoją klawiaturę, odpinaną. Instaluje jak na laptopie bo mam przejściówkę czyli wkładam standardowy penek w USB przejściówki wczoraj w Live mi chodziło kilka linux-ow.  Chciałem cos pokazać brakło mi 2 kroki do odpalenia robiłem wg. filmu co dałem link wczesniej zobaczcie jak było u goscia z filmu( tam gdzie strzałka to po tej komendzie mu odpalił grub) i zobaczcie jak u mnie (tylko 2 kroki)



« Ostatnia zmiana: 2020-01-25, 12:20:22 wysłana przez SeoPst »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #19 dnia: 2020-01-25, 13:36:47 »
Stop orkiestra, bo czegoś nie rozumiem. Odpalasz liveiso (dowolne) i ono zawsze przechodzi Ci do "grub rescue"? Inna opcja nie zaistniała w ogóle?
No to pytanie - jak przygotowałeś ten liveiso?

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #20 dnia: 2020-01-25, 13:56:53 »
Rufus-em , niektóre linuxy wcale nie odpalają tylko jest czarny ekran i myslnik czy podłoga u góry po lewej. Uruchomiła sie Fedora, Ubuntu, i coś lekkiego 800mb wczoraj... wszystkie sie odpalają co mają architekturę na bazie w/w.
« Ostatnia zmiana: 2020-01-25, 13:59:14 wysłana przez SeoPst »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #21 dnia: 2020-01-25, 14:37:23 »
A w jaki sposób klawa jest połączona z tabletem ?

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #22 dnia: 2020-01-25, 14:54:05 »
Pinami to dedykowana klawa  w komplecie https://www.krugermatz.com/km11621

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #23 dnia: 2020-01-25, 14:57:07 »
Spróbuj uruchomić tą Fedorkę ale z odpiętą klawiaturą.
Jakoś mi się nie chce wierzyć że w tanim chińczyku dali jakiś egzotyczny ekran który nie ma sterownika od dotyku w kernelu ...

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #24 dnia: 2020-01-25, 15:08:03 »
dodam że obrót ekranu działa domyslnie fedorka instaluje sie w pionie ale ja wszystko robie myszką na bluta i to jest pokraczna sytuacja zatem odpinam od klawiatury tableta wówóczas aktywuje sie obrót (jak jest podpiety do klawy to obrotu nie ma logiczne) gdy fedorka obruci sie do poziomu to ja blokuje obrót i juz z klawiaturą klikam myszka dalej wg instalowania.....ok spróbuje bez klawiatury zupełnie ale jak mi przejdzie bo teraz to mam dosc normalnier

exTerminator

  • Gość
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #25 dnia: 2020-01-25, 16:26:39 »
***** zdaniem forumowiczów i admina = spam *****
« Ostatnia zmiana: 2020-04-06, 16:23:09 wysłana przez exPredator »

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #26 dnia: 2020-01-25, 16:52:29 »
Wszystko co dzieje się w trybie Linux Live śmiga, wi-fi, blutek, (fedora, ubuntu) poza dotykiem ale już pal licho dotyk chce juz miec linuxa na karcie SD bez dotyku ale by był na karcie. Gdy klikam zainstaluj na ikonkę instalacji to wszystko sie dzieje jak trzeba do ostatniego komunikatu " system zainstalowany uruchom ponownie" wowczas usuwam penka z instalką, a tablet albo startuje win (jak mu pozwalam w bios) albo staruje czarny ekran z errorem bota jak na fotkach  ( gdy w bios zabraniam startu win) dodam ze bios widzi wszystko USB , SD, wsio widzi ( skorzystam z tych porad jak mi denerwerwer minie) tym razem robiłem wskazanie ze gruba ma zapodać obok winloadera, a linuxa na karcie SD formatowanej pod EXT4 i 1,5GB przestrzeni wymiany tylko nic nie flagowałem poza z tego rozwijanego Menu wybrałem "/" bo inne opcje odrzucało...?
« Ostatnia zmiana: 2020-01-25, 17:00:13 wysłana przez SeoPst »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #27 dnia: 2020-01-25, 17:23:49 »
Niewiele konsumenckich maszyn ma możliwość bootowania z karty SD i nic z tym nie zrobisz bo to jest kwestia sprzętowa.
 W takim przypadku bootloader musi być na twardzielu , czyli przy instalacji linuxa musisz wskazać istniejącą partycję EFI tę na której już siedzi bootloader windowsowy .
 Czyli podział będzie wyglądał następująco :

EFI - istniejące już na mmcblk z windą
/   -karta sd , ext4
/home   -karta sd ,ext4

partycji swap nie trzeba robić, system sam sobie zrobi plik do swapowania jak uzna to za potrzebne.

Sugerował bym kartę spartycjonować wcześniej z użyciem Gparted  a nie zostawiać tego instalatorowi.
« Ostatnia zmiana: 2020-01-25, 17:30:27 wysłana przez mackeire »

Offline SeoPst

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Serwis SEO
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #28 dnia: 2020-01-25, 17:25:53 »
aha rozumiem ok przygotuje karte na innym kompie.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Witam linux na tablecie ale z windowsem który?
« Odpowiedź #29 dnia: 2020-01-25, 17:26:49 »
Na linuxie w sesji live też możesz instalować programy ;)